Grudzień 2017 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Grudzień 2017

Wydarzenia
1.12.2017 r.
Pobyt w Centrum Leonardo Da Vinci w Podzamczu.
W dniu dzisiejszym grupa młodzieży z naszej szkoły -klasa I Tmi oraz II tg pod opieką swych nauczycieli S.Michno, M.Olesińskiego i Zbigniewa Marcinkowskiego - miała możliwość odwiedzić Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Wybrany przez nas termin nie był przypadkowy, 1 grudnia miała bowiem miejsce inauguracja nowej wystawy ekologicznej pt. „Człowiek – trybik w machinie przyrody” .
Ekspozycja stanowiła komplet uzupełniających się elementów mechatronicznych, multimedialnych oraz scenograficznych, pozwalających na samodzielne zdobywanie wiedzy z dziedziny ekologii i przyrody przez osoby w każdym wieku. Nasi mechatronicy, informatycy oraz gastronomowie mieli możliwość zapoznać się z podstawowymi pojęciami z dziedziny ekologii i przyrody, takimi jak: atmosfera, gospodarka wodna, ekosystem, segregacja, recykling, flora, fauna, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Głównym celem wystawy było upowszechnienie informacji o stanie środowiska naturalnego w Polsce oraz podniesienie poziomu wiedzy z zakresu korelacji człowiek-środowisko, środowisko-człowiek. Idea ekspozycji pozwoliła na przeprowadzenie naszej młodzieży przez ścieżkę edukacyjną, składającą się z etapów: POZNAJ STAN ISTNIEJĄCY, ROZWIĄŻ PROBLEM oraz POZNAJ KONSEKWENCJE SWOICH DZIAŁAŃ. Uczniowie po wysłuchaniu wykładu inauguracyjnego szybko przeszli do zdobywania doświadczenia w praktyce zwiedzając kolejne stoiska wystawy. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Uczniowie zwiedzili wiele stanowisk ekologicznych w tym m.in. platformy z modelami farmy wiatrowej, farmy fotowoltaicznej czy elektrowni wodnej. Obserwowali obieg wody w przyrodzie, mogli zapoznać się z zagadnieniami sortowania i recyklingu odpadów. Nie brakło też chętnych do poznania możliwości swego ciała. Uczniowie bili kolejne rekordy w biegu na czas, podciąganiu się, sprawdzali swój refleks na ścianie z przyciskami. Inni ćwiczyli szare komórki obmyślając kolejne kroki przy budowaniu konstrukcji z drewnianych elementów, czy próbowali się zmierzyć z trudnościami na które natrafiają osoby poruszajace się na wózku inwalidzkim. W paru przypadkach dochodziło do sytuacji, kiedy uczniowie konkurowali także z nauczycielami. A wszystko to w miłej atmosferze panującej w Centrum Nauki. Podsumowaniem pobytu w Podzamczu były warsztaty ekologiczne. Młodzież poprzez szereg eksperymentów chemicznych mogła przybliżyć i uzupełnić swą wiedzę z zakresu ekologii.
Tematyka wystawy doskonale się wpisuje w realizowany w naszej szkole projekt "Wiedza i doświadczenie naszym atutem", w ramach którego część realizowanych zajęć związana jest z odnawialnymi źródłami energii. Mamy nadzieję, że współpraca z Centrum Nauki Leonarda da Vinci przełoży się na możliwość odbywania kolejnych „wypadów” w trakcie których, młodzież naszej szkoły będzie mogła zdobywać i ugruntowywać swoją wiedzę a także miło spędzić czas.
Zbigniew Marcinkowski

6.12.2017
Mikołajki
Mikołajki były doskonałą okazją do zaproszenia w gościnne progi naszej szkoły uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie. 150 uczniów klas VII szkoły podstawowej i II klas gimnazjum odwiedziło nas wraz z opiekunami. W tym czasie ich starsi koledzy z klas III gimnazjum pisali próbny egzamin gimnazjalny. Spotkanie w naszej szkole rozpoczęło się od przedstawienia bogatej oferty edukacyjnej szkoły oraz od poznania zainteresowań młodych ludzi. Na pierwszym piętrze uśmiechnięte uczennice technikum hotelarskiego rozdzieliły na zaaranżowanej recepcji która grupa i w jakiej kolejności odwiedzi pracownie zawodowe. Ponieważ baza szkoły jest bardzo bogata z pewnością każdy gość znalazł dziś coś dla siebie, zgodnie z zainteresowaniami. Goście ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie mieli okazję z bliska zobaczyć jak wyglądają pracownie przedmiotowe, jak działają urządzenia, czego będą się uczyć na wybranym kierunku kształcenia. Przypomnijmy, że w ZSP nr 2 można zdobyć tytuł technika w kierunkach: technik informatyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik rolnik, technik hotelarstwa, technik budownictwa oraz w wielu zawodach szkoły branżowej. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedzili także Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne. Bardzo cieszymy się ze wspólnie spędzonego dnia z młodszymi kolegami i już dziś zapraszamy do kontynuowania edukacji w naszej szkole, która może pochwalić się 90 letnimi tradycjami w szkolnictwie zawodowym.
Ewelina Żychlińska
06.12.2017 r.
IV MIEJSCE W LICEALIADZIE 2017!
Reprezentacja ZSP nr 2 im. Gen. S. Roweckiego „Grota” zajęła IV miejsce w I Licealiadzie, która odbyła się w hali LO im. M. Reja w Jędrzejowie. W czterech rozegranych meczach nasz zespół zwyciężył jedno spotkanie, dwa zremisował i poniósł jedną porażkę. Kolejny raz najlepszym bramkarzem turnieju został uczeń ZSP nr 2 w Jędrzejowie – Dawid Pańczyk z klasy III K. Nasza szkołę reprezentowali: Pańczyk Dawid (klasa III K), Mackiewicz Patryk (III C), Dzwonek Karol (II TMS), Rusek Sebastian (III TBE), Gniazdo Mateusz (III TBE), Lach Mateusz (III TBE) Krzyżyk Szymon (II TMS), Klasiński Hubert (III TBE), Trela Daniel (III TMS), Budziński Konrad (II TB).

Wyniki naszego zespołu:
ZSP nr 2 – ZSP nr 1 Jędrzejów 0:0
ZSP nr 2 – LO Sędziszów 6:0 (bramki: P. Mackiewicz-2, M. Lach, K. Dzwonek, H. Klasiński, Sz. Krzyżyk)
ZSP nr 2 – ZSP nr 1 Buso-Zdrój 1:1 (S. Rusek) karne 1:2
ZSP nr 2 – LO Jędrzejów 0:4
P.Rybiński
7.12.2018 r.
Konkurs Foto
Radosław Baran, uczeń klasy 4 TEI wziął udział w ósmej edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego, na który wpłynęło 15817 prac z całego świata. Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, zaś w skład Honorowego Komitetu Patronów weszli: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Celem projektu jest budowanie wspólnej przestrzeni pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Uczestnicy wysyłają zdjęcia, którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę (zdjęcie, tekst), która nadaje pracy sens poznawczy. Ambasadorem, czyli opiekunem Radka w konkursie była wychowawczyni Aneta Haczyk.
Aneta Haczyk
7.12.2017 r.
Olimpiada Przedsiębiorczości
W tym roku szkolnym już po raz trzynasty odbyła się Olimpiada Przedsiębiorczości - konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.Hasło tegorocznej edycji to: Sukces w biznesie - ludzie, wizerunek,
strategia.Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zawodach od początku. Tak było i tym razem: 7 grudnia 15 uczniów z klas : II TBE, II TMS i III TG przystąpiło do rozwiązywania skomplikowanego testu zawierającego 50 pytań.Najlepszymi w szkole okazali się : Klaudia Bania III TG, Kamil Błoński III TG oraz Mateusz Biela z II TBE. Opiekunem merytorycznym zawodników była Renata Gola - nauczyciel przedsiębiorczości.
R.Gola
08.12.2017 r.
NASI NAUCZYCIELE WYCHOWANIA-FIZYCZNEGO NA „LECH CONFERENCE” W POZNANIU!
Nauczyciele wych.-fizycz. naszej szkoły – Paweł Rybiński oraz Michał Olesiński wzięli udział w największej w Polsce i jednej z największych w Europie Konferencji dla nauczycieli wych.-fizycz. i trenerów piłki nożnej – Lech Conference. Prelegentami Konferencji byli m. in. Jacek Magiera – były trener Legii Warszawa, Nenad Bjelica – trener Lecha Poznań, Glenn Van der Kraan – trener grup młodzieżowych Feyenordu Rotterdam czy Stephen Torpey – trener Akademii Manchesteru City.
P.Rybiński
11.08.2017 r.
Spotkanie z poezją Bolesława Leśmiana
W tym roku przypada 140 rocznica urodzin i 80 rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Z tej okazji 11 grudnia w czytelni szkolnej w pięknej scenerii przy dźwiękach muzyki i zapalonych świecach odbyło się spotkanie z poezją poety. Młodzież klasy III Th i klasy III Tg przedstawiła ciekawy rys biograficzny poety oraz recytowała najpiękniejsze wiersze. W miłej atmosferze wysłuchalismy również poezji śpiewanej Bolesława Leśmiana w wykonaniu wybitnych gwiazd estrady polskiej. A tak o mistrzu poezji pisze jedna z tych gwiazd - Magda Umer: "Był kruchy, nieśmiały, maleńki, nieładny, niezaradny, chorowity, pełen kompleksów i wątpliwości na każdy temat. Ale miał mądre i kpiące oczy, był inteligentny, dowcipny, oczytany i pisał, widział, czuł - jak nikt". Spotkanie zorganizowała pani Beata Ragan - nauczyciel języka polskiego oraz pani Ewa Nemś - nauczyciel bibliotekarz.
Ewa Nemś
14.12.2017
W ZSP nr 2 czytają "Wesele" S. Wyspiańskiego

15.12.2017 r.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
15 grudnia 2017 r. w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego zostały rozdane stypendia Prezesa Rady Ministrów. Wśród 133 nagrodzonych znalazła się Gabriela Przybylska-uczennica technikum hotelarskiego w naszej szkole. Nagrody przyznawane są uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą ocen w szkole.  Gabrysia już po raz drugi została wyróżniona w ten sposób. Klasę trzecią ukończyła ze średnią ocen 5,23. Osiągnęła to uzyskując cztery oceny celujące, a pozostałe bardzo dobre. W ten sposób znalazła się w elitarnym gronie najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych w województwie świętokrzyskim. Gabriela akt przyznania stypendium odebrała z rąk Agaty Wojtyszek- Wojewody Świętokrzyskiego oraz Kazimierza Mądzika- Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Gabrysi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
R.Karp
18.12.2017
Narodowy Program Czytelnictwa w naszej szkole
Nowości czytelnicze już w naszej szkole.
„Zakupiono 471 pozycji książkowych za kwotę 15tysięcy złotych. Przy sporządzeniu listy książek brałam pod uwagę przede wszystkim potrzeby czytelnicze naszych uczniów. Listę książek zaakceptował Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców. 90% zakupów stanowią nowości wydawnicze: beletrystyka dla młodzieży, literatura popularno- naukowa, oraz literatura do nauki zawodów. 10% stanowią lektury. Łącznie nasza biblioteka posiada zbiór 25 tysięcy pozycji książkowych”- mówi koordynator projektu, bibliotekarz Ewa Nemś.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego. Stanowią one centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie bibliotek oraz bieżące uzupełnienie zbiorów bibliotek szkolnych o nowości wydawnicze. Program składa się z trzech priorytetów. W naszej szkole realizowany jest priorytet trzeci- rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Celem tego priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań aktywności czytelniczej uczniów.
Serdecznie zapraszamy uczniów do korzystania z bogatych zbiorów naszej biblioteki. Z pewnością każdy odwiedzający bibliotekę wyjdzie z niej z ciekawą książką.
Ewelina Żychlińska
19.12.2017
Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową
Ze Świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji. Jedną  z nich są kartki  świąteczne. Najpiękniejsze kartki świąteczne to te, które  wykonane są własnoręcznie, ozdabiane różnymi technikami, z życzeniami płynącymi prosto z serca.  I takie  kartki wykonane zostały przez młodzież naszej szkoły na Konkurs Bożonarodzeniowy pt.”  "Magia Świąt Bożego Narodzenia". Kartki Bożonarodzeniowe posłużą uczniom do przesłania życzeń drogą elektroniczną rodzinie, znajomym, kolegom i koleżankom. Wybór  najładniejszych był trudny, zadziwiały pomysłowością i kunsztem wykonania. Ich barwność najlepiej ukażą ich przykłady, które prezentujemy poniżej.
                                                                       E. Kołkiewicz

 
20.12.2017
Jasełka bożonarodzeniowe na deskach Centrum Kultury

" Są święta w naszym kalendarzu
Najdroższe i najbliższe bo
Wywołują fale marzeń
Najczulszych i najmilszych
Ich dziwny czar ten nastrój stwarza
Dla życia najważniejszy.
Rozlewa się na ludzkich twarzach
Uśmiechem najpiękniejszym
Ten nastrój wszystkim się udziela
Ogarnia serca, dusze
Radością szczęścia i wesela
I wielkich czystych wzruszeń"

Wierszem Krystyny Chojeckiej rozpoczęły się jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu naszych uzdolnionych aktorsko i muzycznie uczniów, a jak się okazuje mamy i nie mało. Przedstawienie stawiające pytanie co jest w życiu naprawdę ważne i na czym polega magia świąt Bożego Narodzenia, okrasiły kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru szkolnego. W tym roku swoje talenty muzyczne zaprezentowali dodatkowo Jakub Kucharski z klasy 2 Tms grający na pianinie oraz na skrzypcach Artur Suliga także z klasy 2 Tms. Młodzi aktorzy zaprezentowali się na deskach Centrum Kultury w składzie: Katarzyna Stawiarska 1tfg, Kamila Włodarczyk 1tfg, Ewa Musiał 3 tg, Zuzanna Kozińska 3tg, Dominika Stateczna 3 tg,Wiktoria Cebulska 3th, Patrycja Karendał 3th, Aleksandra Ostrowska 3th, Dariusz Polak 3th, Mariusz Kaczmarek 3tbe, Damian Adamski 1tbs, Kamil Karkocha 1tbs, Miłosz Kubaja 1tbs, Marcel Król 2 Tms, Robert Adamek 2 Tms, Jakub Kucharski 2 Tms, Adrian Banasiewicz 2 Tms, Mateusz Włodarczyk 2tbe, Kacper Kraus 2tbe. Chór szkolny: Zuzanna Kozińska 3tg, Ewa Musiał 3tg, Magdalena Lipska 1tfg, Roksana Korycińska 1tfg, Magdalena Wojtkowicz 1tfg, Karolina Pobiereżnyj 1tfg, Karolina Śliwińska 1tfg, Weronika Zachariasz 1K.
Jasełka przygotowali nauczyciele języków obcych. Życzenia świąteczne złożyła dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska, kustosz klasztoru ojców cystersów Wiesław Kundera oraz w imieniu Starosty powiatu jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka-Małgorzata Krawiec.
Ewelina Żychlińska

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego