Listopad 2017 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Listopad 2017

Wydarzenia
3.11.2017 r.
Szlakiem technologii OZE
W ramach projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 nauczyciele budowlanych przedmiotów zawodowych Alicja Gardjew oraz Adam Piasecki po raz kolejny brali udział w zajęciach. W ramach zajęć mieli możliwość poznania laboratorium badawczego biomasy, biogazu i biopaliw oraz sposobów ich efektywnego wykorzystania energetycznego w Starachowicach, eksperymentalnego budynku jednorodzinnego automicznego w Podzamczu, Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz nowoczesnego budynku Politechniki ENERGIS. Wszystkie inwestycje to nowoczesne obiekty wykorzystujące odnawialne źródła energii, które stanowią przyszłościowe rozwiązania w konstrukcjach budowlanych.
Adam Pisasecki
6.11.2017 r.
Korowód Niepodległości
Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 6 listopada w Centrum Kultury w Jędrzejowie był realizowany projekt „Korowód Niepodległości”, powstały z inicjatywy wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek. Główne jego założenia opierają się na spotkaniach z młodzieżą, których celem jest wzmacnianie więzi obywatelskiej i ukazywanie wzorowych postaw patriotycznych. Z naszej szkoły wzięli w nim udział uczniowie klasy 2TMS oraz 4TEI pod opieką Pani Anety Haczyk, Pana Michała Cichonia oraz Pana Pawła Kowalskiego. Każdy z uczestników dostał flagę Polski. W ramach spotkania odbyła się interaktywna lekcja historii, a także zostały przeprowadzone konkursy i quizy historyczne. Przedstawiciele szkół musieli się zmierzyć z pytaniami historycznymi o różnym stopniu trudności, m.in. jakie przezwisko nosił Józef Piłsudski czy jak nazywał się jego ulubiony koń. Przygotowany przez specjalistę wykład był okazją dla młodych ludzi do uzyskania praktycznej wiedzy w jaki sposób minione pokolenia Polaków pojmowały patriotyzm i jak wpływało to na ich życie codzienne. Przed budynkiem Centrum Kultury można było sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy sportowej, zaś wewnątrz przyjrzeć się z bliska replikom broni, zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz przy fotościance.
Aneta Haczyk

8.11.2017 r.
XX Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”
W dniu 8.11.2017r. w naszej szkole odbył się I etap XX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroelektra". Organizatorem olimpiady jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich, zawody rozgrywane są w trzech grupach tematycznych: elektrycznej, elektronicznej, teleinformatycznej. Do konkursu w grupie elektrycznej przystąpiło 9 uczniów naszej szkoły z technikum elektrycznego z klas IITbe i IIITbe. Młodzież miała do rozwiązania 16 zadań testowych obejmujących zakresem zagadnienia z elektrotechniki, maszyn i urządzeń elektrycznych. Wyniki I stopnia zostaną ogłoszone na stronie internetowej olimpiady www.euroelektra.edu.pl do dnia 18 grudnia 2017r.
Renata Walczak
10.11.2017
Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

Polska to pola, wioski, lasy, góry,
Drogi, po których chodzisz, i te chmury,
Co nad twym miastem śmieją się i chmurzą,
Pogodę wróżą, niepokoją burzą...
To te strumienie, które rzeki tworząc,
Płyną do morza, by dalekim morzom,
Dalekim krajom szumieć o twym kraju –
O śniegach w zimie, ciepłych deszczach w maju...
Polska – to twarze bliskie i znajome,
Uśmiech rodziców, śmiech dzieci przed domem,
To ludzie, których dotychczas poznałeś,
I mnóstwo innych, których nie znasz wcale...
To nieznajomi, co do pracy spieszą,
Razem się trudzą i pospołu cieszą,
I wśród trosk różnych jedną wspólną mają –
By lepiej, piękniej było w naszym kraju!

Wierszem Tadeusz Szyma pt “Ojczyzna” wicedyrektor szkoły Bernard Suchmiel rozpoczął uroczystość szkolną z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości w Polsce zostało ustanowione po raz pierwszy w 1937 roku. W 1945 roku zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Nadzorczej, jednak 44 lata później przywrócono je nową ustawą. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795-1918). Uczniowie naszej szkoły specjalnie na tę uroczystość przygotowali montaż słowno- muzyczny dla dyrekcji, grona pedagogicznego a przede wszystkim dla swoich koleżanek i kolegów z młodszych klas. Podczas akademii można było usłyszeć o trudnych losach Polski, o rozbiorach, I i II Wojnie Światowej oraz wybitnych Polakach którzy walczyli o niepodległość Polski. Uczennica klasy III Tg Ewa Musiał jak zawsze pięknie zaśpiewała piesń patriotyczną “Jedenasty listopada” ze słowami Elżbiety Buczyńskiej a muzyką Jarosława Piątkowskiego:

Niepodległość - trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo - bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.
Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
Ptaka szczęśliwego

Miłym akcentem na zakończenie akademii było wręczenie przez dyrektor szkoły Jolantę Jędrzejewską certyfikatów uczestnictwa w szkoleniu fryzjerskim.
Ewelina Żychlińska 
15.11.2017
Nagroda dla najlepszych! Wycieczka do Leonardo da Vinci
Jak obiecała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska za najlepsze wyniki w nauce oraz za 100% frekwencję, za zaangażowanie w życie szkoły w poprzednim roku szkolnym uczniowie zostali nagrodzeni wycieczką do centrum nauki Leonardo da Vinci na Podzamczu Chęcińskim. Spotkanie rozpoczął kustosz dworku sarmackiego wspaniałą lekcją historii opowiadajac o tym jak przez lata kształtowały się losy tego miejsca, jak go dewastowano a potem sukcesywnie remontowano i przywracano mu “drugie życie”. Po wspaniałym wykładzie i zwiedzaniu pomieszczeń dworku przyszdł czas na zwiedzanie centrum nauki. Głównym celem centrum nauki jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej, ciekawości i samodzielnego myślenia. Budowa centrum wprowadziła na grunt regionu świętokrzyskiego innowacyjną formę popularyzacji nauki.
Tworzenie i wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania wymuszane jest sytuacją globalną – rozwojem społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Metody zdobywania tu wiedzy prowadzą do aktywnego kontaktu ze zjawiskami naukowymi, demonstrują ich działanie w atrakcyjny i najbardziej przystępny sposób, umożliwiają uczestnikowi eksperymentów wcielenie się w rolę badacza. Po tym jak uczniowie zbadali min zawartość wody w organiźmie, zmierzyli długość skoków, swoją szybkość i zwinność przyszedł czas na warsztaty. W ramach realizacji programów unijnych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach dotyczących trzech zagadnień: wody, ziemi i kliamtu. Warsztaty poprzedziły krótkie wykłady a potem przyszedł czas na eksperymenty iście z labolatoriów naukowych. Wycieczka okazała się wspaniałą nagrodą i jest niewątpliwą motywacją dla uczniów do solidnej nauki i frekwencji na zajęciach szkolnych w nowym roku szkolnym. Uczniowie przebywali na wycieczce pod czujnym okiem pedagog szkoły Sylwi Michno i nauczyciela języka angielskiego oraz opiekuna Szklonego Klubu Europejskiego Eweliny Żychlińskiej.
Ewelina Żychlińska
16.11.2017 r.
To już 59 akcja HDK w Grociku
16 listopada 2017 roku została przeprowadzona kolejna akcja Honorowego Krwiodawstwa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr im. Gen . Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, większym niż przewidział organizator Bugajski Włodzimierz. Brakło artykułów regeneracyjnych- czekolad i soczków, które zostały dowiezione w póżniejszym terminie i przekazane uczniom krwiodawcom. 52 uczniów z 11 klas szkoły oddało 23,400 litry krwi. Najliczniej były reprezentowane klasy 4 Tei 10 uczniów, 3 Tbe 9 uczniów i 3 Tms 8 uczniów. Łącznie w czasie wszystkich 59 akcji HDK 1189,350 litrów krwi. Opiekunowie Szkolnego Klubu HDK nr 123 serdecznie zapraszają uczniów i absolwentów Szkoły na jubileuszową 60 akcję Honorowego Krwiodawstwa w dniu 17 stycznia 2018 r (środa) w pracowni informatycznej w CKP przy Szkole.
Włodzimierz Bugajski
21.11.2017 r.
Dzień Życzliwości
21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To święto, którego początki sięgają konfliktu zbrojnego pomiędzy Egiptem a Izraelem w latach 70. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach, także w Polsce i u nas w szkole. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. gen. S. Roweckiego „Grota” pod opieką Pani Anety Haczyk przygotował obchody tego święta nie tylko na terenie naszej placówki. W szkole stanęła tablica informująca o pochodzeniu święta, zawierała także Szkolny Dekalog Człowieka Życzliwego oraz sentencje zaczerpnięte z wypowiedzi bardzo wielu ważnych ludzi, takich jak ks. Jan Twardowski, Sofokles czy Daphnedu Maurier. Przedstawiciele SU z klas 2 Tg, 3 Tg, 2 Tms wraz z opiekunami – Paniami: dyrektor Jolantą Jędrzejewską, dyrektor Anną Kamińską, Iwoną Dudek, Renatą Mider, Sylwią Chatys i Anetą Haczyk we wtorkowe przedpołudnie wyruszyli do szkół gimnazjalnych na terenie Jędrzejowa, a także do przedstawicieli organu nadzorującego szkołę w celu złożenia życzeń oraz przekazania słodkiego upominku w postaci pysznych piernikowych serduszek. Ten poczęstunek przygotowała Pani Renata Mider wraz z uczniami technikum żywienia i usług gastronomicznych ZSP nr 2. Z okazji Światowy Dnia Życzliwości i Pozdrowień wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia, dużo uśmiechu na twarzy oraz wielu powodów do radości.
Aneta Haczyk

23.11.2017 r.
Olimpiada cyfrowa
W dniu 23 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się pierwszy etap II edycji Olimpiady Cyfrowej, której organizatorem jest fundacja Nowoczesna Polska. Olimpiada Cyfrowa składa się z trzech etapów: testu on-line (listopad 2017r.), miniprojektu (styczeń-luty 2018r.) oraz zawodów finałowych (kwiecień 2018r.). Do Olimpiady przystąpiło 9 uczniów naszej szkoły: 7 uczniów z technikum informatycznego z klasy IV Tei oraz 2 uczniów z technikum samochodowego z klasy IV Ts. Nagrodą główną jest indeks jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce – Collegium Civitas, głównego partnera merytorycznego – oraz zwolnienie z rocznego czesnego. Do zdobycia są również nagrody rzeczowe: laptopy i tablety. Motywem przewodnim tegorocznej Olimpiady Cyfrowej było kreatywne korzystanie z mediów z poszanowaniem zasad etycznych i wartości ( odpowiedzialne tworzenie komunikatów, przetwarzanie komunikatów, sztuka prezentacji, komunikacja i media jako przedmiot refleksji etycznej, dziennikarstwo obywatelskie, realia globalnego obiegu informacji). Zawody I stopnia polegały na rozwiązaniu testu wiedzy i umiejętności składającego się z 50 pytań. Test przeprowadzany był w formie elektronicznej. Wyniki zawodów I stopnia zostaną ogłoszone do 27 listopada 2017 roku. Lista rankingowa zostanie opublikowana na stronie internetowej Olimpiady https://olimpiadacyfrowa.pl.
Agnieszka Chabior
23.11.2017 r.
"Żywa lekcja historii" 
Dziś na terenie naszej szkoły odbyła się „Żywa lekcja historii” w ramach projektu „Kampania Edukacyjna Polskie drogi do niepodległości”. Była ona realizowana przez Fundację Wiedza - Rozwój - Bezpieczeństwo na podstawie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej. W ramach tego projektu powstały m.in.: filmy dokumentalne i audycje radiowe, w których wystąpili nie tylko rekonstruktorzy, ale także znani aktorzy, jak np. Jan Nowicki, który wcielił się w postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkanie w „Grocie” zorganizowali – Pan dyrektor Bernard Suchmiel oraz Pani Aneta Haczyk. W prelekcji wzięli udział uczniowie pierwszych klas technikalnych oraz 2C Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Na lekcję przybyła Pani Teresa Piwnik, córka Józefa Piwnika „Topoli”, brata komendanta Jana Piwnika „Ponurego”, wraz z Panią Katarzyną Wroną oraz Panem Markiem Wroną, który całe spotkanie nagrywał. Pani Teresa reprezentuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Kielce. Podczas „Żywej lekcji historii” zaprezentowano film o partyzantce świętokrzyskiej. Następnie Gość Specjalny wygłosił prelekcję na temat swojej rodziny podczas II wojny światowej, przedstawił również anegdoty rodzinne o zabarwieniu humorystycznym np.: o wiewiórce, która uratowała życie babci. Nie zabrakło także wspomnień pełnych patosu i wzruszeń. Pani Teresa zwróciła uwagę na bardzo ważną kwestię, że nie należy kategoryzować ludzi ze względu na narodowość. Według niej, i nie tylko, nie wszyscy Niemcy czy Rosjanie byli źli, tak samo jak nie wszyscy Polacy byli dobrzy. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy w podzięce wręczyli uczestnikom słodkie upominki. Takie spotkania są bardzo cennym doświadczeniem dla młodego pokolenia, które poszukuje odpowiedzi - czym był i jest patriotyzm.
Aneta Haczyk
26.11.2017
Targi fryzjerskie
Uczennice naszej szkoły z technikum usług fryzjerskich 26 listopada wzięły udział w XVII Branżowych Targach Fryzjerko-Kosmetycznych Beauty Fair- MCK odbywających się w Katowicach. Młodzież uczestniczyła w uroczystym otwarciu Festiwalu, a także miała okazję obserwować m.in.:
 • pokaz nowoczesnego sprzętu fryzjerskiego,
 • pokaz najnowszych trendów fryzjerskich (upięcia okolicznościowe i strzyżenie),
 • Mistrzostwa w Zdobieniu Paznokci Fantasmagorie Bussines,
 • paradę szkół Technikum Fryzjerskiego,
 • paradę szkół ZKZ Gliwice - „Tęczowy Pokaz”,
 • konkurs o Puchar Śląska Kategoria Juniorzy,
 • pokaz firmy EuroFasion - stylizacja paznokci,
 • X Mistrzostwa Makijażu Ekstrawaganck”.
S.Chatys
27.11.2017
Spotkanie organizacyjne
Ruszyły wielkie przygotowania do obchodów 90-lecia szkolnictwa zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie. 27.11.2017 odbyło się spotkanie organizacyjne na którym ukonstytuował się Komitet Organizacyjny Obchodów 90 lecia szkolnictwa zawodowego w Jędrzejowie. Jednogłośnie wybrano, że przewodniczącym będzie Paweł Olszak, sekretarzem - Marcin Pacholec, a księgowością zajmie się Halina Kowal. W Komitecie organizacyjnym znaleźli się także: Marek Grad, Paweł Szostak, Wiesław Barański, Adam Piasecki, Stanisław Stradomski, Ryszard Górecki, Cezary Terczyński, Włodzimierz Bugajski, Maciej Romek, Michał Cichoń, Tomasz Lato oraz dyrekcja szkoły Jolanta Jędrzejewska i Bernard Suchmiel.
Ustalono, że główne uroczystości odbędą się 23.06.2018 w budynku szkoły ZSP nr 2 przy ulicy Okrzei. Spotkanie rozpocznie się od mszy świętej na placu apelowym szkoły. Komitet debatował min. nad przebiegiem uroczystości, wysokością wpisowego, formą rozpowszechnienia informacji o uroczystościach, pamiątkowych medalach, broszurach z historią szkoły. Niebawem uruchomiony zostanie formularz zgłoszeniowy na stronie szkoły oraz cykl wywiadów ze znanymi absolwentami szkoły.
Ewelina Żychlińska

28.11.2017
Współpraca szkoły z pracodawcami
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Stefana Roweckiego “Grota” był miejscem spotkania zorganizowanego przez dyrektora Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach Piotra Prędotę oraz dyrekcję ZSP nr 2 w Jędrzejowie z pracodawcami.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska pokreślając, iż szkolnictwo zawodowe przechodzi głębokie zmiany programowe, które mają poprawić jakość i efektywność kształcenia. Zaproszeni pracodawcy z powiatu jędrzejowskiego z którymi szkoła ma podpisanych ponad sześdziesiąt umów na odbywanie praktyk i zajęć praktycznych przez uczniów ZSP nr 2, prowadzili ożywioną dyskusję o obecnym stanie szkolnictwa zawodowego a także o prognozach na przyszłość. Jak się okazuje większość pracodawców z naszego powiatu ma trudności ze zrekrutowaniem potrzebnym ich pracowników. Przyczyną jest niedostosowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb lokalnego rynku pracy. Zarówno dla pracodawców jak i dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ścisła współpraca jest niezwykle potrzebna i korzystna. Dziś pracodawcy życzyli by sobie aby więcej osób kończyło szkoły zawodowe i branżowe, a nie kształcili się ogólnie w liceach a potem na studiach głównie humanistycznych. Przedsiębiorcy podkreślali, że najważniejsze jest aby młodzi ludzie wybierali zawód zgodny ze swoimi predyspozycjami. Należałoby już na etapie szkół podstawowych uświadamiać uczniom ich predyspozycje zawodowe aby nie popełniali błędów przy wyborze szkoły a co za tym idzie kierunku kształcenia. Trzeba śledzić lokalny rynek pracy i tym kierować się wybierając zawód. 
Jak zaznaczyła dyrektor szkoły ZSP nr 2 Jolanta Jędrzejewska szkoła jest na tyle przygotowana zarówno jeśli chodzi o wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, jak i o doposażoną baze dydaktyczną i nowoczesne pracownie oraz Centrum Kształcenia Praktycznego, że jest możliwość kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej jak i w branżowej szkole I i II stopnia we wszystkich kierunkach na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. W czerwcu 2018 roku szkoła będzie obchodzić 90 lecie szkolnictwa zawodowego w ZSP nr 2, co najlepiej świadczy o bogatym doświadczeniu i tradycjach szkoły oraz wykształceniu przez szkołę ogromnej rzeszy wykwalifikowanych specjalistów w różnych zawodach.
Kierownik szkolenia praktycznego z ZSP nr 2 Tomasz Wojtachnio przypomniał zaproszonym gościom najważniejsze zapisy Kodeksu Pracy, a Bożena Kucybała z OHP w Jędrzejowie przedstawiła warunki zawierania umów młodocianych pracowników z pracodawcami.
Wszystkie strony spotkania przyznały, że takie dyskusje są niezwykle potrzebne aby na bieżąco dostosowywać kształcenie zawodowe do potrzeb współczesnego, lokalnego rynku pracy.
Ewelina Żychlińska
28.11.2017
Wycieczka do VANSTARU
W dniu 28 listopada 17 uczniów klasy II Tms wraz w wychowawcą Panią Martą Chabuz odwiedzili w miejscowości Książe Skroniów firmę VANSTAR europejskiego lidera w produkcji układów wydechowych. Dzięki uprzejmości właściciela firmy uczniowie zostali zapoznani z historią powstania firmy jak również z planami jej rozwoju. Mieli możliwość poznania technologii wytwarzania systemów odprowadzenia spalin samochodów ciężarowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych linii produkcyjnych. Poznali zasadę działania skomplikowanych urządzeń sterowanych numerycznie (CNC) prasy, giętarki rur, urządzenia do cięcia plazmowego 2D i 3D, spawarki, zgrzewarki. Zapoznali się z organizacją produkcji oraz ewidencji, magazynowania i dystrybucji produktów oraz warunkami socjalnymi pracowników. Właściciel firmy zachęcił uczniów do rozpoczęcia pracy po skończonej szkole tworząc nadzieję na zawodowy rozwój. Wszyscy uczniowie z dużym zainteresowaniem odnieśli się do organizacji firmy. Wynikiem tego jest seria dobrych i bardzo dobrych ocen uzyskanych z quzizu sprawdzającego wiedzę zawodową uzyskaną w trakcie wycieczki dydaktycznej. Następna oczekiwana przez uczniów wycieczka to zwiedzenie montowni samochodów OPEL w Gliwicach.
A.Piasecki
29.11.2017
Laureaci konkursu „HIV/AIDS a uzależnienia”
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie „HIV/AIDS a uzależnienia” organizowanym przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie oraz Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Jędrzejowie. Celem konkursu było propagowanie wiedzy dotyczącej zagrożeń i konsekwencji związanych z uzależnieniami jak również rozbudzenie wyobraźni, twórczego myślenia i umiejętności multimedialnych młodzieży.
29 listopada nastąpiło rozstrzygniecie konkursu i uroczyste wręczenie nagród w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Pierwszą nagrodę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobyła uczennica naszej szkoły z klasy II TB Ilona Gawłowska natomiast drugie miejsce zajęła Anna Gajda uczennica klasy IIITH. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Opiekunowie szkolnego koła PCK:
Agnieszka Chabior, Małgorzata Sosnowska, Aleksander Mazurkiewicz

29.11.2017
„Grot” NAJLEPSZY !!!
W dniu 29.11.2017 roku w I LO im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie odbył się I Turniej Piłki Ręcznej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych organizowany przez Szkolny Związek Sportowy. W zawodach brała udział młodzież z trzech jędrzejowskich szkół :
 • I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja
 • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego
 • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”
Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie:
Gniazdo Mateusz (IIITbe), Straszak Mateusz (IIIK), Kucia Stanisław (ITbs), Błasiak Dominik (ITbs), Żebrowski Konrad (ITbs), Chudzik Patryk (ITbs), Szarek Krystian (ITbs), Mularczyk Łukasz (ITmi), Tutaj Krzysztof (ITmi), Szwedo Michał (ITmi), Miśkiewicz Mateusz (ITmi), Sowula Konrad (ITmi), Stateczny Przemysław (ITmi), Baran Patryk (ITmi), Sikora Dawid (ITbs), Kamiński Paweł (ITbs)
Fert Mateusz (ITbs)
Turniej obfitował w dużo pięknych akcji, efektownych bramek oraz parad bramkarskich. Statuetkę najlepszego bramkarza turnieju otrzymał nasz uczeń - Straszak Kamil z klasy III K. Piłka ręczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży, co mamy nadzieję, że przełozy się  w przyszłości na szereg sukcesów w tej dyscyplinie. Wszystkim naszym zawodnikom składamy ogromne podziękowania i gratulacje.
Wyniki i klasyfikacja końcowa:
ZSP Nr 2 „GROT” - ZSP Nr 1 ks. S. Konarskiego 4 : 4
ZSP Nr 2 „GROT” - I LO im. Mikołaja Reja 8 : 4
ZSP Nr 1 ks. S. Konarskiego - I LO im. Mikołaja Reja 10 : 9

Pierwsze miejsce: ZSP Nr 2 „GROT”
Drugie miejsce: ZSP Nr 1 ks. S. Konarskiego
Trzecie miejsce: I LO im. Mikołaja Reja
M.Olesiński
27-30.11.2017 r.
Uczniowie "Grota" śladami odnawialnych źródeł energii
W dniach 27 i 28 listopada uczniowie kl.III oraz 29 i 30 listopada uczniowie kl.II technikum elektrycznego, mechatronicznego i budowlanego wzięli udział w wycieczce edukacyjnej w ramach realizacji projektu „Wiedza i doświadczenie naszym atutem” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego poprzez Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 Poddziałanie: 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU. Celem wyjazdu było poszerzenie kompetencji naukowo - technicznych uczniów poprzez zapoznanie z budową, organizacją i funkcjonowaniem zakładów produkujących energię w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny. W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii takich jak woda, słońce oraz geotermia. Uczestnicy zwiedzili elektrownię szczytowo- pompową w Międzybrodziu Bialskim zlokalizowaną na szczycie Góry Żar, a właściwie w jej wnętrzu (https://www.youtube.com/watch?v=haGPfyieI6s ). Zobaczyli jak działa zakład, zapoznali się z zasadą działania hydrogeneratorów i urządzeń pracujących w elektrowni. Zlokalizowane wewnątrz góry turbiny zajmują wraz z pozostałymi instalacjami przestrzeń o wielkości porównywalnej do kościoła mariackiego. Na szczycie góry Żar uczniowie zwiedzili ogromny sztuczny zbiornik wodny, który tworzy integralną część elektrowni oraz podziwiali niezwykłą panoramę Beskidu Małego. Jest to również miejsce sportu i rekreacji. Wierzchołek góry, ze względu na dobre warunki do latania w tym rejonie, jest pasem startowym dla lotniarzy i paralotniarzy. Południowy stok służy jako trasa narciarska, wzdłuż której kursuje kolej linowo-terenowa oraz wyciąg orczykowy. Na górze znajduje się również elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW zlokalizowana na wysokości 740 m n.p.m., co sprawia, że jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. W elektrowni zainstalowane zostało 2400 paneli fotowoltaicznych, usytuowanych w 16 rzędach – każdy o mocy 250W. Oprócz elektrowni szczytowo-pompowej, która jest przeznaczona do regulacji systemu energetycznego tylko w czasie szczytów i zapadów obciążenia, uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem elektrowni zbiornikowej w Tresnej, która cały czas oddaje energię elektryczną do systemu. Kompleks energetyczny składa się z zapory ziemnej i hydroelektrowni o mocy 21 MW. W czasie wycieczki młodzież miała również możliwość zapoznania się z wykorzystaniem rekreacyjnym i grzewczym wód geotermalnych. W Białce Tatrzańskiej skorzystali z dobroczynnych właściwości wód w Termach Bania korzystając z licznych basenów z bąbelkami, jacuzzi, zjeżdżalni, rwącej rzeki czy basenu ze sztuczną falą. Woda w basenach Białczyńskiej Termy to woda mineralna, która dzięki energii Ziemi osiąga wysoką temperaturę. Zawiera ona: siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Podwyższona temperatura i lekko kwaśny odczyn ułatwiają wchłanianie przez organizm tych cennych substancji. Kąpiele w wodzie termalnej: obniżają poziom stresu, ułatwiają relaksację i przywracają równowagę psychofizyczną, poprawiają ciśnienie i przemianę materii, wspomagają proces odchudzania, eliminują bóle głowy o bezsenność, przyspieszają rekonwalescencję, eliminują schorzenia i niedoskonałości skóry, wyraźnie poprawiając jej wygląd. Innym wykorzystaniem wód geotermalnych jest ogrzewanie mieszkań i budynków usługowych. Taka magistrala ciepłownicza istnieje w miejscowości Bańska Niżna (https://www.youtube.com/watch?v=xCrXiWN8NEY ).
Uczniowie w trakcie pobytu na Podhalu korzystali z gościnnych progów schroniska położonego na polanie Głodówka (1138 m n.p.m.), na południowym stoku Cyrhli, przy drodze z Bukowiny Tatrzańskiej do Morskiego Oka. Jest to urokliwe miejsce skąd rozpościera się malowniczy widok na panoramę Tatr, który na zawsze pozostanie w pamięci.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczyciele: Alicja Gardjew, Renata Walczak, Jacek Garus i Stanisław Łabęcki.
Renata Walczak

30.11.2017 r.
II MIEJSCE W BUSKU – ZDROJU!
Bardzo dobrze zaprezentowała się reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Gen. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie podczas Andrzejkowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej w Busku-Zdroju, który odbył się 30 listopada br. Nasza drużyna w stawce ośmiu zespołów zajęła drugie miejsce ulegając w finale zawodów Politechnice Kielce 1:0, która była złożona z zawodników futsalowego zespołu AZS Politechnika występującego w Kieleckiej Lidze Futsalu. Najlepszym bramkarzem turnieju został uczeń ZSP nr 2 w Jędrzejowie – Dawid Pańczyk z klasy III K.
Nasza szkołę reprezentowali: Pańczyk Dawid (klasa III K), Mackiewicz Patryk (III C), Dzwonek Karol (II TMS), Rusek Sebastian (III TBE), Gniazdo mateusz (III TBE), Straszak Kamil (III K), Krzyżyk Szymon (II TMS), Klasiński Hubert (III TBE), Trela Daniel (III TMS), Kamiński Paweł (I TBS).
Wyniki naszego zespołu:
ZSP nr 2 – Absolwenci Busko 2:1 (bramki: S. Rusek, P. Mackiewicz)
ZSP nr 2 – ZSP nr 1 Busko-Zdrój 3:1 (S. Rusek-2, P. Mackiewicz)
ZSP nr 2 – LO Kazimierza Wlk.. 1:0 (K. Dzwonek)
ZSP nr 2 – Politechnika Kielce 0:1
P.Rybiński
30.11.2017 r.
Projekt Amnesty International w bibliotece szkolnej
Nasz biblioteka skorzystała z zaproszenia do udziału w projekcie autorstwa Amnesty International: "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi". Dzięki tej akcji w listopadzie Ewa Nemś przeprowadziła zajęcia z edukacji praw człowieka. W sumie wzięło w niej udział ponad 100 uczniów z klas I TFG, I TMS, III TH, IV TG.
Celem Amnesty Internationale jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wspieranie lokalnej społeczności w walce przeciw dyskryminacji, nienawiści i przemocy. Młodzież naszej szkoły nie jest obojętna na krzywdę drugiego człowieka. Brała czynny udział w zajęciach żywo dyskutując na temat dyskryminacji i niesprawieliwości współczesnego świata.Każde zajęcia kończyły się wysłuchaniem piosenki Czesłąwa Niemena: "Dziwny jest ten świat",która choć napisana w latach 60 -tych ma nadal aktualny przekaz.
Nemś Ewa
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego