Listopad 2019 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Listopad 2019

Wydarzenia
08.11.2019
Święto Niepodległości w naszej szkole
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. W tym dniu czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne – podkreślił minister edukacji.
W tym roku szkoła nasza podobnie jak wiele innych w kraju włączyła się czynnie w świętowanie 11 Listopada. Oprócz tradycyjnej już akademii związanej ze Świetem Niepodległości przeprowadzona została akcja "Szkoła do hymnu". Inicjatorem jest Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. Akcja "Szkoła do hymnu" jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji "Rekord dla Niepodległej", w której wzięło udział ponad 5 milionów uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. Według danych MEN w dniu dzisiejszym do wspólnego śpiewania hymnu  przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli z 20 475 szkół z całego kraju. Cieszy nas fakt, że i nasza szkoła znalazła się w tym zacnym gronie świętujących odzyskanie niepodległości.
Z.Marcinkowski
08.11.2019
Powiatowe Święto Niepodległości
W dniu 11.11.2019 r. poczty sztandarowe, młodzież i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w powiatowych obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele Świętej Trójcy w Jędrzejowie a zakończyły wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem wiązanek pod Pomnikiem Bohaterów Ziemii Jędrzejowskiej. 
Z.Marcinkowski
14.11.2019
Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy
W tym dniu w naszej szkole odbył się wykład pt: „Cukrzyca- pierwsza, niezakaźna epidemia XXI wieku”, który przeprowadziła Pani dr n.biol. Katarzyna Waligórska. Uczestnikami spotkania była młodzież z klas: 1Ti, 1tes, 1tm. Podczas wykładu przedstawiono: dane statystyczne na temat liczby zachorowań na cukrzycę w Polsce i na świecie, objawy cukrzycy, metody diagnozowania,  powikłania i działania profilaktyczne. Zwrócono także uwagę, na rolę żywienia w profilaktyce przeciwcukrzycowej oraz żywienia u osób już chorujących. Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) –  to międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921). W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Odpowiadając na apel IDF i jej członków, oraz m.in. poparcie organizacji diabetologicznych z całego świata, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą (rezolucja 61/225  z 20 grudnia 2006), ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych. Uznano za konieczne zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej. 
K.Waligórska
25.11.2019
Uzbierajmy wspólnie “Górę grosza”
Po raz dwudziesty rusza w naszym kraju akcja “Góra Grosza”. Od poniedziałku 25 listopada członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego – wolontariusze Mateusz i Adam z klasy III Tbs będą zwracać się z prośbą o wsparcie tej szlachetnej akcji wśród społeczności naszej szkoły. Miedziaki, grosze, wszystkie drobne kwoty stanowią wsparcie dla dzieci z domów dziecka i w rodzinach zastępczych. Celem akcji jest pomoc dzieciom pozostającym poza rodziną. Prosimy o wsparcie akcji!
Ewelina Żychlińska
26.11.2019
Konkurs „Moje hobby na rynku pracy”
26 października uczniowie naszej szkoły zgłosili prace graficzne na konkurs “Moje hobby na rynku pracy” organizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Konkurs skierowany był wyłącznie do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Jego przedmiotem było przygotowanie pracy graficznej, które tematem przewodnim było hasło “Moje hobby na rynku pracy”. Forma? Dowolna! Mógł być to więc zarówno obraz, rysunek, zdjęcie, grafika wektorowa, grafika cyfrowa, grafika 3D, jak i komiks lub plakat… Warunkiem udziału było przesłanie pracy oraz wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego do 26 listopada 2019 roku.
Następnie w każdym z województw wyłonionych zostanie trzech zwycięzców, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody w wysokości 1 800 zł za pierwsze miejsce, 1 200 zł za drugie i 700 zł za trzecie. Oto nasi uczniowie i ich prace:
1. Kacper Chudzik kl. 1tm - Tytuł pracy graficznej: ”Podążaj za swoją pasją, a sukces podąży za tobą”
2. Michał Dziób kl. 1tm - Tytuł pracy graficznej: „Ucz się programować - zarobisz o wiele więcej”
3. Aleksandra Chojnacka kl. 1tg - Tytuł pracy graficznej: „Ananas geometryczny”
4. Weronika Słoma kl. 1Th - Tytuł pracy graficznej: „Gwieździsta noc- Vincent van Gogh”
Głównym celem konkursu jest upowszechnianie idei uczenia się przez całe życie oraz możliwości, jakie daje Zintegrowany System Kwalifikacji w zakresie potwierdzania kompetencji. Konkurs ma także zachęcić młodzież do zdobywania kwalifikacji rynkowych, co w przyszłości ułatwi im start na rynku pracy.
Trzymamy za nich kciuki!
M.Pańczyk
26.11.2019
Współpraca z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Jędrzejowie
Nasza szkoła aktywnie współpracuje z pracownikami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Jędrzejowie. Od 26 listopada do 17 grudnia 2019 roku odbywa się cykl warsztatów organizowanych dla klas pierwszych po szkole podstawowej z zakresu ”Komunikacji interpersonalnej” oraz dla klas czwartych z zakresu „Aktywnego poszukiwania pracy. Głównym celem zajęć w klasach pierwszych jest m.in. poprawa skuteczności komunikowania się uczniów w sytuacjach typowych i nietypowych, poznanie własnego stylu komunikacji i interpersonalnej i wzmocnienie poczucia pewności siebie, wzmocnienie postawy asertywności uczniów, poznanie technik radzenia sobie ze stresem w kontaktach z innymi ludźmi. Klasy czwarte natomiast zostają przygotowywane do samodzielnego wejścia na rynek pracy i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, jakie mogą napotkać. Warsztaty prowadzą wykwalifikowani pracownicy poradni: pani mgr Beata Wojtachnio, pani mgr Barbara Łagowska i pani mgr Agnieszka Jastrzębska.
M.Pańczyk
28.11.2019
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie
W dniu 28.11.2019 r. odbył się w naszej szkole I etap IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. W tym roku hasło przewodnie olimpiady brzmiało: "W rodzinie siła". Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja w składzie: pani wicedyrektor mgr Anna Kamińska, pani mgr Aneta Kowalska i pani mgr Magdalena Pańczyk. Dziewięć zespołów dwuosobowych zmagało z testem składającym się z 30 pytań. Zagadnienia dotyczyły : prawa, teologii i socjologii. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie klas : I Tm, ITfg oraz II Tgg, którzy teraz niecierpliwie czekają na wyniki prac.
M.Pańczyk
29.11.2019
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas spotka w przyszłości. 
29 listopada Samorząd Uczniowski wspólnie z klasą III Tfg przygotował wróżby andrzejkowe dla wszystkich nauczycieli i uczniów. Szkolny korytarz stał się pokojem wróżb. Wróżki Kinga i Sara przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc oraz lanego wosku. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Przepowiednie dostarczały młodzieży i nauczycielom wiele śmiechu i radości. Uczniowie z niecierpliwością czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie, a kto wyjedzie do SPA.
Wszyscy doskonale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych!
M.Bugajska

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego