Luty 2020 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Luty 2020

Wydarzenia
12.02.2020
Grot na podium!
Po raz pierwszy zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców z Zespołu Szkół nr 2 im gen. Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie zdobyła pierwsze miejsce podczas mistrzostw powiatu jędrzejowskiego  w tenisie stołowym drużynowym. Zawody odbywały się w Szkole Podstawowej nr 4 w Jędrzejowie. Wśród uczniów szkół średnich najlepsi okazali się zawodnicy z “Grota”. Dziewczęta z ZS nr 2 w Jędrzejowie reprezentowały  uczennice: Patrycja Mularczyk z klasy ITfg, Karolina Pobereżnyj i Katarzyna Mularczyk z klasy IIITfg.  W składzie  męskiej drużyny byli:  Konarad Niziurski z klasy IVTbe oraz Kamil Grad i Michał Pełka z klasy ITm.
- To dla nas ogromny sukces. Bardzo cieszymy się z pierwszego miejsca. Pierwszy raz nasza drużyna żeńska stanęła na podium. Młodzież jest ogromnie zaangażowana w treningi w tenisie stołowym. Oprócz trenowania w szkole, ćwiczą tenisa wiele godzin poza szkołą - mówi opiekun drużyn z ZS nr 2, nauczyciel wychowania fizycznego Aleksander Mazurkiewicz.
Wśród szkół średnich drugie miejsce zajęła drużyna z I Liceum im. M. Reja w Jędrzejowie, a trzecie uczniowie z ZS nr 1 w Jędrzejowie.
Już w kwietniu powiat jędrzejowski uczniowie z “Grota” będą reprezentować na zawodach wojewódzkich. Trzymamy kciuki za młodych tenisistów!
Ewelina Żychlińska
13.02.2020
Wycieczka do DP CLEAN TECH
W dniu 13.02.2020 uczniowie klasy 1tm wraz z doradcą zawodowym panią Magdaleną Pańczyk oraz pedagog szkolnym panią Sylwią Michno uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do zakładu produkcyjnego w Jędrzejowie DP Clean Tech. Wycieczce przewodniczył pan Grzegorz Opałka - kierownik infrastruktury i utrzymania ruchu oraz pan Dariusz Wieliński – kierownik produkcji. Firma DP CLEAN TECH POLAND jest producentem elementów ciśnieniowych do małych i średnich kotłów przemysłowych posiadających zastosowanie w spalaniu biomasy, utylizacji odpadów komunalnych i ciepłownictwie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda linia produkcyjna, specyfika pracy oraz maszyny wykorzystywane w tym zakładzie. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem, chętnie zadawali pytania, z uwagą oglądali każdą maszynę. Wycieczka stanowiła dla uczestników ciekawe doświadczenie i źródło nowych informacji, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.
M.Pańczyk
17.02.2020 r.
„Grot” Najlepszy!!!
14 lutego 2020r. w Kielcach podczas IX Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu zostały ogłoszone wyniki wojewódzkiego konkursu „DZIAŁAJMY RAZEM DLA LEPSZEGO INTERNETU”, organizowanego przez: Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
Grzegorz Sygut, uczeń klasy II technikum informatycznego zajął I miejsce a jego praca została zaprezentowana jako jedna z najciekawszych podczas rozdania nagród. W konkursie brało udział 523 uczniów z 51 szkół z województwa świętokrzyskiego. Do finału zakwalifikowało się 76 prac uczniów z których nagrodzono 25.
Celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży idei szacunku dla każdego użytkownika globalnej sieci oraz zasad mądrego, bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu jak również upowszechnianie idei poszanowania praw autorskich i ochrony danych osobowych w sieci.
Konkurs organizowany był w dwóch etapach (szkolny oraz wojewódzki) i obejmował trzy kategorie wiekowe:
a) kategoria I - dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych,
b) kategoria II - dla uczniów kl. V-VIII szkół podstawowych,
c) kategoria III - dla uczniów kl. I-IV szkół podstawowych.
Uczniowie wykonywali prace na temat: Jak wspólnie mądrze, bezpiecznie i z szacunkiem korzystać z globalnej sieci, opracowując kodeks korzystania z Internetu. Uczestnicy konkursu wykonywali pracę w różnych kategoriach: film, animacja komputerowa, piosenka, teledysk lub komiks.
Uczniowie uczestniczyli w ciekawych wykładach, prezentacjach oraz zajęciach warsztatowych:
  • ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PRZESTĘPSTWA POPEŁNIANE ZA POMOCĄ INTERNETU – prowadzone przez aspiranta sztabowego Pawła Sieczkowskiego z Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach
  • BEZPIECZNE ZAKUPY W SIECI – prowadzone przez Mateusza Górkę, pracownika Działu Bezpieczeństwa firmy Allegro
  • FOMO – czy możesz żyć bez Internetu? – mgr Katarzyna Lipska (Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach)
  • PATOTREŚCI W INTERNECIE – mgr Bartosz Prońko (Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach)
  • DOBRE E-MANIERY – mgr Elżbieta Sobierajska (Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach).
Koordynatorem szkolnym konkursu i opiekunem nagrodzonego ucznia była Agnieszka Chabior. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Agnieszka Chabior

19.02.2020
Spotkanie z przedstawicielem PUP w Jędrzejowie
W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie, doradcę zawodowego - panią Monikę Tasak. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IV Tbe, IV Tg i III Tfg. Celem spotkania  było:
- promowanie aktywnej postawy na rynku pracy;
- przedstawienie oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie w zakresie udzielanych form wsparcia oraz realizowanych projektów w zakresie pomocy świadczonej na rzecz osób młodych .
M.Pańczyk
20.02.2020 r.
Wycieczka zawodoznawcza
W dniu 20 lutego 2020r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza uczniów klasy 1Tm wraz z opiekunami panem W. Bugajskim i panią M. Pańczyk  do firmy produkcyjnej  DP Clean Tech Poland Sp.z o.o. w Jędrzejowie. Firma DP Clean Tech zbudowała wiele elektrowni opalanych biomasą na świecie. DP Clean Tech jest firmą silnie rozwijającą swoją działalność zarówno w Europie jak i Azji. 
Przed wyjściem do hali  produkcyjnej, została nam  przedstawiona prezentacja multimedialna, przez pana Grzegorza Opałkę- kierownika infrastruktury i utrzymania ruchu, opatrzona komentarzem na temat organizacji firmy. Zapoznano nas również  z asortymentem produkowanych elementów. Następnie udaliśmy się na halę produkcyjną, po której oprowadzał nas pan Grzegorz Opałka oraz pan Dariusz Wieliński – kierownik produkcji. Mogliśmy zobaczyć cykl produkcyjny od wytworzenia podzespołu, przez montaż, do gotowych elementów.
M.Pańczyk
21.02.2020 r.
Międzynarodowy Dzień języka Ojczystego
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego -hańbą oczywistą”.
Franciszek Ksawery Dmochowski
 
21 lutego 2020 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego. Święto upamiętnia wydarzenia w Dhace, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu.
Poza upamiętnieniem tych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie odpowiedzialności za polszczyznę. Zgodnie z tymi założeniami został przeprowadzony konkurs poprawnych norm i form, w którym wzięli udział przedstawiciele klas: II tgg, II tmi , II tbs. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy II tgg.
Młodzież wysłuchała także  felietonu Daniela Dobrowolskiego pt. „Nikt nie rzuca mięsem, chociaż słowa są wulgarne”- czyli o wulgaryzmach w muzyce słów kilka oraz obejrzała dwa filmy:
„O pochodzeniu języka polskiego” i „ Najdawniejsze zabytki języka polskiego”.   
Beata Ragan
21.02.2020 r.
Współpraca szkoły z Vanstarem
Na zaproszenie szkolnego doradcy zawodowego Zespołu Szkół nr 2 im.Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie- Magdaleny Pańczyk przedstawiciele firmy VANSTAR – producent układów wydechowych - odwiedzili uczniów technikum.
Przedstawicieli firmy VANSTAR Paulinę Połowniak specjalistę do spraw badań i rozwoju a jednocześnie pełnomocnika do spraw systemu zarządzania jakością oraz Tomasza Dudka kierownika do spraw wdrożeń przywitała wicedyrektor szkoły Anna Kamińska, podkreślając jednocześnie moc korzyści płynących ze współpracy szkoły z lokalną firmą.  Szkoła z bogatymi tradycjami  w nauczaniu zawodowym od lat może pochwalić się współpracą z lokalnym rynkiem pracy. Bardzo często uczniowie którzy trafiają do zakładów pracy na praktyki zawodowe, zostają później pracownikami tych zakładów.  Pierwsza część spotkania prowadzona przez Paulinę Połowniak, dotyczyła historii firmy od jej powstania w 1993 roku do chwili obecnej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali jak firma się rozwijała od produkcji w małym garażu do dnia dzisiejszego gdzie zakład zatrudnia około 170 osób, używając najnowszych technologii min.projektowania 3D. Omawiano preferowane przez firmę zawody w których absolwenci technikum i szkoły branżowej są traktowani priorytetowo   i z pewnością znajdzie się dla nich praca. Najbardziej poszukiwani są pracownicy w zawodzie: ślusarz, spawacz, programista/operator CNC i właśnie w tych kierunkach można zdobyć zawód w ZS nr 2 w Jędrzejowie.
Miłym przerywnikiem spotkania był filmik pokazujący bazę firmy, miejsca praktyk i pracy. Drugą część spotkania prowadził Tomasz Dudek który jest absolwentem “Grota” na kierunku technik pojazdów samochodowych a obecnie kierownikiem do spraw wdrożeń w firmie VANSTAR. Tomasz Dudek opowiadał uczniom jak wyglądała jego ścieżka zawodowa i  na czym dziś polega jego praca w zakładzie. Na zakończenie  spotkania uczniowie zadawali pytania o warunki podjęcia  pracy, szkolenia i wynagrodzenie.
 Ewelina Żychlińska
24.02.2020 r.
Wycieczka na Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach
19 i 24 lutego 2020 r. uczniowie klasy IVTms, IVTbe i 3Tbs mieli okazję odwiedzić Politechnikę Świętokrzyską. Dzięki akcji „POLIBUS – nauka na kołach” , którą prowadzi Politechnika Świętokrzyska mieliśmy zagwarantowany  transport. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z ofertą studiów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Wychowankowie zobaczyli  jak wyglądają nowoczesne laboratoria, w których studenci zdobywają swoją wiedzę i umiejętności. Odwiedzili m.in : Laboratorium Pomiarów Jakości Energii Elektrycznej, Komputerowe Laboratorium Maszyn Elektrycznych i Systemów Mechatronicznych, Laboratorium Innowacyjnych Technik Komputerowych, Laboratorium Identyfikacji i Sterowania.
Wykładowcy przedstawiali uczniom, jak przebiegają zajęcia i czego uczą się studenci na poszczególnych wydziałach. Przekazane informacje wzbudziły zainteresowanie, o czym świadczyły  pytania dotyczące podjęcia studiów i możliwości zatrudnienia po ich ukończeniu.
Magda Pańczyk


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego