Marzec 2019 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Marzec 2019

Wydarzenia
01.03.2019
Dzień Pamięci "Żołnierzy  Wyklętych"
Uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych odbyła się przed pomnikiem Gądzio –Kosa przy ulicy Okrzei, z inicjatywy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im S.Roweckiego “Grota”. Wicedyrektor szkoły Bernard Suchmiel odczytał list Prezydenta Polski Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających bohaterów powstania antykomunistycznego Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych. 
“Już po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. Oddajemy cześć niezłomnym obrońcom wolności, którzy pomimo zakończenia drugiej wojny światowej, w obliczu kolejnej fali terroru i nowego zniewolenia podjęli dramatyczną decyzję, by walczyć dalej z bronią w ręku. Przez długie dziesięciolecia ich poświecenie i zmagania były skrzętnie  wymazywane z kart naszej historii. Dziś przywracamy Żołnierzom Wyklętym należny im szacunek i miejsce wśród bohaterów niepodległej Polski. Wielu z nich było oficerami Wojska Polskiego w odrodzonej Rzeczypospolitej. Wielu walczyło w szeregach Armii Krajowej.”
 Wicedyrektor Suchmiel przypomniał zaproszonym gościom i licznie zgromadzonej społeczności szkolenej, że to właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezależność: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Łazarowiczu, Franicszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Na zakończenie uczestnicy uroczystości uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych minutą ciszy a przedstawiciele szkoły, oraz  zaproszeni goscie złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów.
 Ewelina Żychlińska

01.03.2019 r.
Warsztaty fryzjerskie
Dnia 01.03.2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbyły się warsztaty szkoleniowe ze strzyżenia męskiego. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazywał uczniom absolwent naszej szkoły Norbert Wyrozumski, obecnie fryzjer w „ Hair Fashion Studio” w Krakowie. W warsztatach wzięli udział  uczniowie Szkoły Branżowej z kierunku fryzjer i Technik usług fryzjerskich. Firmy szkoleniowe fryzjerskie, bardzo chętnie odwiedzają nasza szkołę w poszukiwaniu fryzjerów. Podczas szkoleń odnajdują one u nas, wielu utalentowanych i dobrze przygotowanych do zawodu   młodych ludzi. Jednym z takich uczniów jest właśnie nasz absolwent Norbert Wyrozumski, który w tracie nauki  brał udział w takich szkoleniach i po ukończeniu naszej szkoły dostał propozycję pracy w ich salonie. Teraz bardzo chętnie  odwiedza  naszą szkołę już jako szkoleniowiec i dzieli się swoją wiedzą. Podczas warsztatów przekonywał swoich młodszych kolegów jak bardzo poszukiwany jest obecnie zawód fryzjera i w jak w szybkim tempie się rozwija. Norbert jest przykładem jak nasi absolwenci doskonale odnajdują się na rynku pracy. Kolejny raz takie szkolenie odbędzie się na Dniach Otwartych naszej szkoły, które odbędą się: 15,16,17 maja - na które serdecznie  wszystkich zapraszamy.
Warsztaty zorganizował – nauczyciel zawodu fryzjera w ZSP nr 2 w Jędrzejowie Sylwia Chatys

05.03.2019
Jędrzejowski „GROT” najlepszy !!!
W dniu 5 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu odbył się turniej piłki nożnej halowej. Wzięły w nim udział reprezentacje Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie, Publicznego Gimnazjum w Małogoszczu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie jak również team z naszej szkoły. Drużyny rywalizowały w systemie "każdy z każdym". Mecze stały na bardzo wysokim poziomie. Obfitowały w wiele sytuacji bramkowych i goli. Nieustępliwa i zacięta walka na boisku trwała do ostatnich sekund a rozstrzygnięcia padały często równo z gwizdkiem kończacym spotkanie. Ostatecznie turniej wygrała reprezentacja naszej szkoły. Drugie miejsce przypadło LO im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu zaś trzecie ZSP w Sędziszowie. Królem strzelców został uczeń naszej szkoły - Miłosz Nazimek
Gratulujemy sukcesu naszym piłkarzom. Mamy nadzieję, że w najblizszym czasie przysporzą nam kolejnych powodów do radości i dumy.
M.Olesiński/Z.Marcinkowski
16.03.2019 r.
Uczniowie z Grota na pólfinale Olimpiady Techniki Samochodowej
16 marca 2019r na Politechnice Warszawskiej został przeprowadzony półfinał XX Olimpiady Techniki Samochodowej. Pośród ponad 140 szkół technicznych byli też obecni uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie pod opieką mgr inż. Bugajskiego Włodzimierza. Po uroczystym otwarciu olimpiady i wręczeniu okolicznościowych medali przedstawiciele sponsorów strategicznych zapoznali zebranych ponad 400 uczniów z nowinkami firm SCHAEFFLER, BOSCH, VARTY, SCANI. Następnie uczniowie przystąpili do testu 40 pytań z zakresu podstaw konstrukcji maszyn, budowy pojazdów samochodowych, diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych, umiejętności posługiwania się narzędziami pomiarowymi i przyrządami, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Szkołę reprezentowali Adamek Robert, Łysek Patryk z klasy 3 Tms oraz Samek Adrian z klasy 2 Tbs. Niestety żadnemu z nich nie udało się znaleźć w 10 najlepszych uczniów którzy 18 maja spotkają się na finale Olimpiady w siedzibie firmy Bosch. W ubiegłym roku w finale ZSP nr 2 reprezentował Kucia Patryk.
Włodzimierz Bugajski
20.03.2019
Wiceminister Edukacji Narodowej w naszej szkole
W związku z odbywającym się w Kielcach Regionalnym Kongresem Zawodowym naszą szkołę (jaką jedyną w województwie swiętokrzyskim) odwiedziła Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek. Towarzyszyli jej Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik oraz Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna. Delegacja spotkała się z gronem pedagogicznym jak również zwiedziła szkołę oraz sale Centrum Kształcenia Praktycznego. Wiceminister znalazła także czas, aby "zajrzeć" na kilka lekcji, przywitać się indywidualnie z uczniami, porozmawiać z nimi na temat wybranego zawodu czy wykonywanych czynności na stanowiskach pracy. Stwierdziła, że w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie spotkała ludzi, którzy są dumni z tego, gdzie pracują i w jakiej szkole się uczą. "To szkoła z historią, tożsamością i duszą" - powiedziała wiceminister podsumowując wizytę w murach naszej szkoły.
Z.Marcinkowski
22.03.2019 r.
Spotkanie z funkcjonariuszem Policji
Dnia 22.03.2019 r. w naszej szkole odbyła się profilaktyczna lekcja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszyscy uczniowie klas IV uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie asp. szt. Michałem Kowalczykiem. Uczniowie najpierw obejrzeli film „Życie jest zbyt cenne nie zostawiaj go na drodze” ukazujący tragiczne skutki wypadków drogowych. Po projekcji filmu wywiązała się dyskusja o bezpieczeństwie, odpowiedzialności i właściwych zachowaniach wszystkich uczestników ruchu drogowego. Uczniowie sami postawili tezę, że najczęściej do wypadków dochodzi na skutek brawury kierujących pojazdami i lekceważenia przepisów drogowych.
Sylwia Michno
25.03.2019 r.
Dzień Poezji
25.03.2019 r.
Kontynuacja edukacji z Odnawialnych Źródeł Energii - wycieczka 
W dniach 4 i 5 kwietnia uczniowie kl.IV technikum elektrycznego, mechatronicznego i budowlanego wzięli udział w drugiej wycieczce edukacyjnej w ramach realizacji projektu „Wiedza i doświadczenie naszym atutem” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego poprzez Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 Poddziałanie: 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU. Celem wyjazdu było poszerzenie kompetencji naukowo - technicznych uczniów poprzez zapoznanie z budową, organizacją i funkcjonowaniem zakładów produkujących energię w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny. W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, biomasa, słońce, geotermia oraz z pracą elektrowni konwencjonalnej.
Uczestnicy zwiedzili Elektrownię Połaniec jest to elektrownia węglowa, która jest, położona we wsi Zawada koło Połańca. Elektrownia o mocy 1882 MW brutto, składa się z siedmiu bloków energetycznych o mocy od 225 do 240 MW opalanych węglem przy współspalaniu biomasy oraz "Zielonego Bloku" o mocy 225 MW, opalanego w 100% biomasą. Zastosowana w nim jednostka stanowi największy na świecie blok energetyczny opalany biomasą, pochodzącą ze zrębków drzewnych (80%) i odpadów rolniczych. Blok jest w stanie wyprodukować energię, która wystarczyłaby na zasilenie 600 tys. gospodarstw domowych i odpowiada za około 25% krajowej produkcji prądu z paliwa biomasowego. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi urządzeniami wytwórczymi elektrowni takimi jak kotły energetyczne, turbiny parowe, generatory, transformatory blokowe, w tym 1 transformator 110 kV, 3 transformatory 220 kV, 4 transformatory 400 kV, co umożliwia przesyłanie energii o różnym poziomie napięciowym. Dowiedzieli się o sposobach ograniczania emisji SO2 i pyłów do atmosfery poprzez stosowanie odsiarczania spalin oraz problemami związanymi z chłodzeniem elektrowni, posiada ona bowiem otwarty układ chłodzenia – bezpośrednio z rzeki Wisły. Zwiedzili nastawnię główną czyli nowoczesne centrum sterowania, które pozwala na zarządzanie wszystkimi procesami produkcyjnymi z jednego miejsca. Zwiedzanie elektrowni zajęło około 1,5 godziny uczniowie byli zaskoczeni ogromem różnorodnych urządzeń jakie są potrzebne do pracy tak dużego kompleksu energetycznego, piątego największego w Polsce.
W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z zasadą działania elektrowni wiatrowej i odwiedziła Farmę Wiatrową Iłża. Na terenie farmy znajduje się 27 nowoczesnych turbin, każda o mocy 2 megawatów. Wysokość wiatraków to 150 metrów, a sama łopata ma długość 45 metrów. Wszystkie turbiny są połączone podziemnym kablem, który dociera do stacji transformatorowej, gdzie odbierana jest wyprodukowana energia elektryczna. Całość jest w stanie zapewnić oświetlenie dla 30 tysięcy mieszkań. Energia wytworzona w ten sposób zaliczana jest do ekologicznych, niepowodujących emisji szkodliwych gazów i spalin do atmosfery.
Innym sposobem wykorzystania zasobów odnawialnych jest pozyskiwanie ciepłej wody z ziemi. Uczniowie mieli możliwość odwiedzenia miasta Ryki, które uważane jest za obszar nadający się do rozwoju geotermii głębokiej. Na terenie gminy odbywają się głębokie odwierty na głębokość 5065-5605 m, gdzie woda geotermalna ma temperaturę od 152°C-168°C , można ją wykorzystać do dostarczenia ciepła dla dużych obiektów lub dla wielu małych odbiorców. Oprócz ciepłych wód podziemnych miasto Ryki słynie z produkcji serów.
W ramach wyjazdu edukacyjnego młodzież uczestniczyła w ciekawym wykładzie pani Agaty Witorożec z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach na temat „Rośliny energetyczne wykorzystywane w biogazowniach”. Prelegentka wyjaśniła cel stosowania biogazowni zasadę ich działania, rośliny nadające się do produkcji biogazu, wady i zalety tego typu instalacji. Uczniowie pogłębili wiadomości dotyczące wykorzystania biogazu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Po wykładzie zwiedzili piękny, rozległy Park Pałacu książąt Czartoryskich wykonany w stylu angielskim, z zabytkowymi obiektami takimi jak Domek Gotycki, czy Świątynia Sybilli- budowla w kształcie rotundy z kolumnami. W parku można było również odpocząć na ławeczkach i delektować się budzącą się do życia przyrodą, podziwiać dumnie spacerujące kolorowe pawie i skoczne rude wiewiórki.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczyciele: Renata Walczak, Jacek Garus i Stanisław Łabęcki.
Renata Walczak

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego