Październik 2017 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

4.10.2017 r.
Ogólnopolska Akcja Głośnego Czytania w Grocie
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”Wisława Szymborska. Biblioteka szkolna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji głośnego czytania i w dniach 1-5 październik młodzież klas pierwszych czytała nowości wydawnicze zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa .Akcja miałą na celu popularyzowanie czytania i zapoznanie uczniów z bogatym księgozbiorem naszej biblioteki. Akcję zorganizowała Ewa Nemś.
E.Nemś

8.10.2018
Projekt Krokus
Już po raz czwarty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie realizuje międzynarodowy projekt Krokus. Muzeum Galicja z siedzibą w Krakowie jest koordynatorem projektu w Polsce. Pomysłodawcą akcji na całym świecie jest Irlandzkie Towarzystwo Holocaust Education Trust. Co roku coraz wiecej szkół na całym świecie bierze udział w projekcie. W ramach projektu Krokus, uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Krokusy zakwitną na wiosnę. Jednak w projekcie nie chodzi tylko o to, żeby w koło szkoły było pieknie i kolorowo na wiosnę. Żółte krokusy mają symbolizować i przypominać o dzieciach które zginęły podczas II Wojny Światowej. Od wojny minęło ponad siedemdziesiąt lat a na świecie nadal trwają konflikty zbrojne w których giną także dzieci.
Projekt Krokus ma na celu zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, rasizmem, uprzedzeniami i nietolerancją. Koordynatorem międzynarodowego projektu od początku realizacji jest nauczyciel języka angielskiego i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego Ewelina Żychlińska. Realizacja Projektu Krokus jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście oraz Unii Europejskiej.

Dzień Geodety
Klasy technikum budowlanego oraz pierwsza klasa technikum geodezyjnego wzięły udział w zorganizowanym po raz pierwszy Dniu Geodety. Okazja ku temu była szczególna, gdyż po raz pierwszy w powiecie jędrzejowskim utworzono w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie kierunek: technik geodeta. Kierunek cieszy się ogromną popularnością bo jest to zawód z przyszłością. Uroczystego otwarcia Dnia Geodety dokonała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska, witając młodzież oraz Naczelnika Wydziału Eukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Stanisława Nawrota.
W pierwszej części spotkania zaprezentowali się przedstawiciele firmy GEOMAX dostarczającej urządzenia pomiarowe, wsparcie oraz serwis urządzeń geodezyjnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem geodezyjnym takimi jak: GPS, GIS, tachimetry, systemy pomiarowe 3D, niwelatory, pionowniki itp. Kolejnym etapem spotkania była część praktyczna, która najbardziej spodobała się uczniom, gdyż mieli jedyną okazję popracować i poćwiczyć pomiary na nowoczesnym sprzęcie. Uważa się obecnie, że zawód geodety jest najbardziej nowoczesnym, praktycznym oraz atrakcyjnym zawodem na rynku pracy. Geodeci uczestniczą w różnego rodzaju procesach planowania i projektowania. Uczniom, którzy podjęli naukę w roku szkolnym 2018/2019 na kierunku technik geodeta życzymy owocnej nauki.

26.10.2018 r.
Wycieczka do DP CleanTech
W dniu 26.10.2018r uczniowie klasy IIITms wraz z wychowawcą Martą Chabuz oraz szkolnym doradcą zawodowym Iwoną Dudek wybrali się na wycieczkę zawodoznawczą do zakładu produkcyjnego DP CleanTech w Jędrzejowie. Jest to firma założona w 2004 roku zajmująca się projektowaniem, inżynierią, produkcją oraz przekazaniem do eksploatacji elektrowni wytwarzających energię z odpadów, zapewniając kompletne rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadków na czystą energię.
Młodzież została przyjęta przez kierownika produkcji – pana Dariusza Wielińskiego, który w części pierwszej spotkania za pomocą ciekawej prezentacji multimedialnej przestawił zakład pracy. Opowiedział również o wymaganiach stawianych kandydatom na pracowników w ich branży. Zachęcał uczniów do zdobywania wiedzy i umiejętności, korzystania z dodatkowych szkoleń i kursów, zdobywania uprawnień.
W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda linia produkcyjna, specyfika pracy oraz maszyny wykorzystywane w zakładzie. Mogli również przyjrzeć się czynnościom wykonywanym przez pracowników firmy na poszczególnych stanowiskach pracy.
Mamy nadzieję, że zdobyte przez uczniów informacje i spostrzeżenia z wizyty w DP Clean Tech będą im pomocne w kreowaniu indywidualnej ścieżki kariery zawodowej.
Iwona Dudek
Konkurs z języka angielskiego
Uczniowie klasy II Tbs wzięli udział w konkursie z gramatyki języka angielskiego, zorganizowanym przez Ewelinę Żychlińską-nauczyciela języka angielskiego. Konkurs obejmował ćwiczenia z czasów gramatycznych teraźniejszych i przeszłych. Miłośnicy języka angielskiego musieli przetłumaczyć zdania, utworzyć pytania i formy przeczące. Po podliczeniu punktów okazało się, że należy wyróżnić trzech uczniów: Adriana Samka, Mateusza Ferta i Alana Czekaja.
Celem konkursu gramatycznego było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim oraz podniesienie poziomu umiejętności językowych.