Październik 2017 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Październik 2017

Wydarzenia
4.10.2017 r.
Ogólnopolska Akcja Głośnego Czytania w Grocie
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”Wisława Szymborska. Biblioteka szkolna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji głośnego czytania i w dniach 1-5 październik młodzież klas pierwszych czytała nowości wydawnicze zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa .Akcja miałą na celu popularyzowanie czytania i zapoznanie uczniów z bogatym księgozbiorem naszej biblioteki. Akcję zorganizowała Ewa Nemś.
E.Nemś 

8.10.2018
Projekt Krokus
Już po raz czwarty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie realizuje międzynarodowy projekt Krokus. Muzeum Galicja z siedzibą w Krakowie jest koordynatorem projektu w Polsce. Pomysłodawcą akcji na całym świecie jest Irlandzkie Towarzystwo Holocaust Education Trust. Co roku coraz wiecej szkół na całym świecie bierze udział w projekcie. W ramach projektu Krokus, uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Krokusy zakwitną na wiosnę. Jednak w projekcie nie chodzi tylko o to, żeby w koło szkoły było pieknie i kolorowo na wiosnę. Żółte krokusy mają symbolizować i przypominać o dzieciach które zginęły podczas II Wojny Światowej. Od wojny minęło ponad siedemdziesiąt lat a na świecie nadal trwają konflikty zbrojne w których giną także dzieci.
Projekt Krokus ma na celu zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, rasizmem, uprzedzeniami i nietolerancją. Koordynatorem międzynarodowego projektu od początku realizacji jest nauczyciel języka angielskiego i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego Ewelina Żychlińska. Realizacja Projektu Krokus jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście oraz Unii Europejskiej.
Ewelina Żychlińska

10.10.2018 r.
 Śladem Pierwszej Kompanii Kadrowej
10.10.2018 r. jako szkolny zespół projektowy, pod opieką koordynatora Anety Haczyk, uczestniczyliśmy w wycieczce terenowej, zorganizowanej przez uczniów SP 24, szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w Kielcach. Mieliśmy okazję, aby poznać innych uczestników PROGRAMU„NIEPODLEGŁOŚĆ – CZYN, SŁOWO, PAMIĘĆ” z Kielc, Bolechowic, Wodzisławia i Pińczowa. Pierwszym etapem naszej wędrówki był Pomnik Czynu Legionowego, zwany popularnie Czwórką Legionową. Pomnik przedstawia czterech strzelców z 1914 roku, pochylonych w marszu. Symbolizują oni cztery polskie dzielnice - Królestwo, Małopolskę, Śląsk i Wielkopolskę. Taką ideę zawarł prof. Jan Raszka z Krakowa, który po kryzysie przysięgowym w 1917 roku wykonał model pomnika. Projekt zainteresował Kielczan, którym przywodził na pamięć 12 sierpnia 1914 roku, kiedy to do Kielc wkroczyła I Kompania Kadrowa Strzelców pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Jeden z uczniów przytoczył historię pomnika i jego skomplikowane losy. Kolejny uczeń odczytał napisy na tablicach wmurowanych na frontowych ścianach Wojewódzkiego Domu Kultury. Następnie udaliśmy się na ulicę Krakowską do miejsca, w którym skaut Czesław Bankiewicz złożył meldunek Komendantowi Józefowi Piłsudskiemu. Obecnie umieszczona jest tam figura Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejnym etapem wycieczki było Wzgórze Zamkowe. Tu na terenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej obejrzeliśmy wystawę plenerową zatytułowaną „Legionów droga do Niepodległej”. Potem dotarliśmy do Muzeum Narodowego w Kielcach. Podczas pobytu Józefa Piłsudskiego w Kielcach z przerwami od 12 sierpnia 1914 r. do 10 września 1914 r., kielecki pałac stał się kwaterą główną Komendanta. W muzeum zwiedziliśmy Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ostatnim etapem naszej wycieczki był Plac Wolności i Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Aneta Haczyk

17.10.2018 r.
Dzień Edukacji Narodowej
W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej w naszej szkole w dniu 12.10.2018 r. odbyła się uroczysta akademia. Rozpoczęła ją dyrektor J.Jędrzejewska, podziękowała zgromadzonym na sali pedagogom za codzienny trud wkładany w pracę z młodzieżą, życząc dalszych sukcesów zarówno zawodowych jak i tychżyciu prywatnym. Wyróżniającym się w pracy pedagogiczno-wychowawczej nauczycielom zostały przyznane Nagrody Dyrektora. W tym roku otrzymali je:  Olga Cholewińska, Katarzyna Chrust, Michał Cichoń, Michał Fendrych, Stanisław Kot, Paweł Kowalski, Aleksander Mazurkiewicz, Hieronim Muchowski, Dariusz Łaskawski, Maciej Romek, Małgorzata Sosnowska, Bernard Suchmiel, Ewelina Żychlińska. Na zakończenie akademii młodzież naszej szkoły zaprezentowała montaż słowno-muzyczny. 
Kilkunastu naszych pedagogów wzięło również udział w powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej, który miał swój finał w murach Muzem im.Przypkowskich. Tutaj właśnie w jednym z pawilonów wystawowych odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych oraz nagród wyższego szczebla dla pedagogów z powiatu jędrzejowskiego. Wśród nagrodzonych i odznaczonych  znaleźli się:
Nagrody Starosty: Jolanta Jędrzejewska, Monika Bugajska, Zygfryda Karkocha, Tomasz Wojtachnio
Brązowy Krzyż Zaslugi - Anna Kamińska, Monika Bugajska
Medal Złoty za długoletnią służbę - Michał Fendrych
Medal Srebrny za długoletnią służbę - Anna Banaczkowska
Medal Brązowy za długoletnią służbę  - Aleksander Mazurkiewicz, Ewelina Żychlińska
Uroczystości uświetnił występ naszej młodzieży.
Z.Marcinkowski 

19.10.18
"Roboty na start"
To już kolejna edycja zajęć dodatkowych z montażu układów elektronicznych. W tym roku swój akces w tym zakresie złożyli uczniowie klasy I Tmi uczący się w zawodzie technik mechatronik. Tematyka zajęć wzorem lat poprzednich będzie obejmować umiejetność rozpoznawania elementów, wyznaczania ich podstawowych parametrów, czytanie schematów elektronicznych, operowanie sprzętem i materiałami lutowniczymi, nabycie umiejętności lutowania, montaż układów elektroniki. Uczestnikom życzymy wytrwałości i dobrej zabawy. 
Z.Marcinkowski
19.10.2018 r.
Śladem I Kompanii Kadrowej
W piątek 19.10.2018r. zorganizowaliśmy wycieczkę terenową po Jędrzejowie śladem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Rozpoczęliśmy od powitania gości ze Szkół Podstawowych z Kielc i Bolechowic na czele z Panem Leszkiem Dziedzicem. Zaprezentowaliśmy cenne publikacje, które zdobyliśmy w różnych bibliotekach i u pasjonatów historii, dotyczące interesującego nas zagadnienia. Zorganizowaliśmy także wystawę „Józef Piłsudski w Jędrzejowie”. Adrian Banasiewicz zaprezentował bogatą historię naszej szkoły, Kamila Włodarczyk - postać patrona – gen. Stefana Roweckiego „Grota”, zaś Aleksandra Jagiełka stałego uczestnika „Kadrówki”, Piotra Kurka, członka Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, którego pamięci został poświęcony marsz w 2017 r. Z odznaczeniami i sztandarami zapoznał nas Robert Adamek. Następnie udaliśmy się pod pomnik uczestnika bitwy warszawskiej z 1920r. - majora Stefana Gądzio „Kosa”. Nasza szkoła od wielu lat związana jest z przemarszem Kadrówki przez Jędrzejów, gdyż w jej murach corocznie nocują jego uczestnicy.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było Starostwo Powiatowe przy ul. 11 Listopada 83, gdzie 9 sierpnia 2004 roku posadzono Dąb Niepodległości z okazji 90 –tej rocznicy „Czynu Legionowego”. Drzewo wspólnie zasadzili: Pan Starosta Edmund Kaczmarek wraz z Komendantem Marszu Panem Janem Józefem Kasprzykiem, obecnym Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Te informacje przekazała nam uczennica Karolina Pobereżnyj.
Na zakończenie udaliśmy się do jędrzejowskiego rynku, gdzie na frontowej ścianie Państwowego Muzeum im. Przypkowskich znajduje się pamiątkowa tablica, powstała dla upamiętnienia wydarzeń związanych z pobytem Józefa Piłsudskiego w naszym mieście, w okresie powojennym zasłonięta tynkiem. Z tymi informacjami zapoznała nas uczennica Katarzyna Mularczyk. W domu rodziny Przypkowskich przy rynku kilkakrotnie kwaterował Komendant wraz ze sztabem. Obecnie znajduje się w tym miejscu słynne na całym świecie Muzeum Zegarów. W jednej z sal muzealnych, w pokoju, w którym kwaterował Józef Piłsudski, znajdują się pamiątki związane z działalnością i pasjami Feliksa Przypkowskiego oraz rekwizyty, z których korzystał Piłsudski. Dzięki uprzejmości dyrektora Pana Jana Przypkowskiego mogliśmy zwiedzić te miejsca w muzeum oraz została nam zaprezentowana czasowa wystawa zorganizowana na 100-lecie odzyskania niepodległości, która pokazuje wydarzenia I wojny światowej z perspektywy Jędrzejowa. W tamtych dniach miasto było świadkiem ważnych wydarzeń – już 3 sierpnia 1914 r. dotarł tu pierwszy regularny oddział polskiego wojska, tzw. Siódemka Beliny, a kilka dni później I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. On sam kilkakrotnie bywał później w Jędrzejowie. W tym czasie nieopodal nad Nidą trwała wojna pozycyjna. Jędrzejów stał się miastem tyłowym; dla celów komunikacji
z frontem Austriacy wybudowali wówczas polową kolejkę wąskotorową, czynną do dziś.
9 sierpnia 1914 roku I Kompania Kadrowa wkroczyła do Jędrzejowa, gdzie komisarzem wojsk polskich został mianowany dr Emil Bobrowski. Józef Piłsudski otrzymał od Eustachego Romera, właściciela majątku Czaple Małe, konia wierzchowego, legendarną klacz „Kasztankę”, która towarzyszyła mu w bojach legionowych i w wojnie polsko – bolszewickiej. Wystawa prezentuje pamiątki, archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z tamtymi wydarzeniami. Wiele zaprezentowanych eksponatów to niezwykle ciekawe obiekty wypożyczone z innych muzeów, jak i z nigdy nie udostępnianych kolekcji prywatnych, w tym broń używana przez legionistów Józefa Piłsudskiego i wiele innych.
Następnie udaliśmy się do Wodzisławia, gdzie zostaliśmy przywitani przez członków Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia wraz z włodarzami miejscowości Panią Wójt i Panią Sekretarz Gminy. Spotkanie rozpoczęliśmy od Tablicy Pamięci na Górze Świątnickiej.
W sierpniu 1914 roku doszło tu do przypadkowego spotkania mieszkańców z odziałem konnym Strzelców. Bardzo osobistymi wspomnieniami podzieliła się z nami córka Legionisty, która wspominała niezwykłą odwagę, brawurę i hart ducha swojego ojca. Pokazała nam wiele ciekawych zdjęć dokumentów z czasów I wojny światowej. Następnie udaliśmy się w kierunku miejscowego cmentarza do grobu Czesława Bankiewicza „Skauta” - 8 ułana siódemki Beliny. Ostatnim etapem wędrówki była kamienica w rynku, na froncie której w 80 - tą rocznicę wkroczenia I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego do Wodzisławia wmurowano tablicę pamiątkową.
Aneta Haczyk

22.10.2018
Dzień Geodety
Klasy technikum budowlanego oraz pierwsza klasa technikum geodezyjnego wzięły udział w zorganizowanym po raz pierwszy Dniu Geodety. Okazja ku temu była szczególna, gdyż po raz pierwszy w powiecie jędrzejowskim utworzono w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie kierunek: technik geodeta. Kierunek cieszy się ogromną popularnością bo jest to zawód z przyszłością. Uroczystego otwarcia Dnia Geodety dokonała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska, witając młodzież oraz Naczelnika Wydziału Eukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Stanisława Nawrota.
W pierwszej części spotkania zaprezentowali się przedstawiciele firmy GEOMAX dostarczającej urządzenia pomiarowe, wsparcie oraz serwis urządzeń geodezyjnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem geodezyjnym takimi jak: GPS, GIS, tachimetry, systemy pomiarowe 3D, niwelatory, pionowniki itp. Kolejnym etapem spotkania była część praktyczna, która najbardziej spodobała się uczniom, gdyż mieli jedyną okazję popracować i poćwiczyć pomiary na nowoczesnym sprzęcie. Uważa się obecnie, że zawód geodety jest najbardziej nowoczesnym, praktycznym oraz atrakcyjnym zawodem na rynku pracy. Geodeci uczestniczą w różnego rodzaju procesach planowania i projektowania. Uczniom, którzy podjęli naukę w roku szkolnym 2018/2019 na kierunku technik geodeta życzymy owocnej nauki.
Ewelina Żychlińska

26.10.2018 r.
Wycieczka do DP CleanTech
W dniu 26.10.2018r uczniowie klasy IIITms wraz z wychowawcą Martą Chabuz oraz szkolnym doradcą zawodowym Iwoną Dudek wybrali się na wycieczkę zawodoznawczą do zakładu produkcyjnego DP CleanTech w Jędrzejowie. Jest to firma założona w 2004 roku zajmująca się projektowaniem, inżynierią, produkcją oraz przekazaniem do eksploatacji elektrowni wytwarzających energię z odpadów, zapewniając kompletne rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadków na czystą energię.
Młodzież została przyjęta przez kierownika produkcji – pana Dariusza Wielińskiego, który w części pierwszej spotkania za pomocą ciekawej prezentacji multimedialnej przestawił zakład pracy. Opowiedział również o wymaganiach stawianych kandydatom na pracowników w ich branży. Zachęcał uczniów do zdobywania wiedzy i umiejętności, korzystania z dodatkowych szkoleń i kursów, zdobywania uprawnień.
W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda linia produkcyjna, specyfika pracy oraz maszyny wykorzystywane w zakładzie. Mogli również przyjrzeć się czynnościom wykonywanym przez pracowników firmy na poszczególnych stanowiskach pracy.
Mamy nadzieję, że zdobyte przez uczniów informacje i spostrzeżenia z wizyty w DP Clean Tech będą im pomocne w kreowaniu indywidualnej ścieżki kariery zawodowej. 
Iwona Dudek
31.10.2018
Konkurs z języka angielskiego
Uczniowie klasy II Tbs wzięli udział w konkursie z gramatyki języka angielskiego, zorganizowanym przez Ewelinę Żychlińską-nauczyciela języka angielskiego. Konkurs obejmował ćwiczenia z czasów gramatycznych teraźniejszych i przeszłych. Miłośnicy języka angielskiego musieli przetłumaczyć zdania, utworzyć pytania i formy przeczące. Po podliczeniu punktów okazało się, że należy wyróżnić trzech uczniów: Adriana Samka, Mateusza Ferta i Alana Czekaja.
Celem konkursu gramatycznego było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim oraz podniesienie poziomu umiejętności językowych.
Ewelina Żychlińska

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego