Październik 2019 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Październik 2019

Wydarzenia
01.10.2019
Konferencja w Kielcach
W dniu 1 października 2019 opiekunki Samorządu uczniowskiego mgr Klaudia Banach i mgr Monika Bugajska wzięły udział w konferencji „ Świętokrzyska młodzież – szanse, zagrożenia, perspektywy” zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Wśród gości i prelegentów konferencji byli: Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, ks. Prof. Witold Janocha – Przewodniczący Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Harcmistrz Tomasz Rejmer – Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP, Jacek Sułek – Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracodawców, uczelni i szkół z regionu świętokrzyskiego. Konferencja w całości poświęcona była problematyce rozwoju młodych mieszkańców naszego województwa – ich sytuacji, problemom oraz kluczowym działaniom na rzecz ich rozwoju. Uczestnicy konferencji w szerokim gronie dyskutowali o obecności, szansach, zagrożeniach i perspektywach zawodowych młodych ludzi w realiach współczesnego rynku pracy.
 Monika Bugajska
11.10.2019
Dzień Edukacji Narodowej w "Grocie"
Historia "Dnia Nauczyciela" w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej zorganizowanej przez ZNP w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie "Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela" i świętem nauczycieli. Zmianę w tym zakresie przyniosła ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela. Wprowadziła  ona "Dzień Nauczyciela" obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na "Dzień Edukacji Narodowej" oraz dodając zapis: "Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty". 
W związku z Dniem Edukacji Narodowej w naszej szkole zorganizowana została akademia. Dyrektor szkoły J.Jędrzejewska w swym wystąpieniu podziękowała wszystkim pedagogom za ich zaangażowanie w pracę z młodzieżą. Stwierdziła, że chciałaby nagrodzić wszystkich, ale możliwości "finansowe" szkolnego budżetu są ograniczone. W tym roku Nagrody Dyrektora powędrowały do rąk następujących nauczycieli: J.Pietruchy, S.Chatys, A.Gardjew, B.Ragan, E.Nemś, I.Soleckiej, J.Garusa, T.Lato, A.Piaseckiego, Z.Gajerskiego, M.Pawlika, M.Romka, T.Wojtachnio.
Do życzeń przyłączyli się również przedstawiciele Rady Rodziców i sami uczniowie, którzy w trakcie akademii zaprezentowali talenty taneczne, piosenkarskie jak również kabaretowe. Samorząd Uczniowski wręczył każdemu nauczycielowi naszej szkoły symboliczny kwiat, wyrażając uznanie i podziękowanie za trud włożony w pracę dydaktyczno-wychowawczą z młodzieżą.
Z.Marcinkowski

15.10.2019
Powiatowy Dzień Edukacji narodowej.
Dziś w murach Muzeum imienia Przypkowskich miała miejsce uroczystość powiatowych obchodów  Dnia Edukacji Narodowej. Podczas jej trwania 67 nauczycieli ze szkół powiatu jędrzejowskiego otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia i długoletnią pracę na rzecz oświaty przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Edukacji Narodowej i starostę powiatowego. Czworo nauczycieli uzyskało stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Wśród nagrodzonych znaleźli się także przedstawiciele naszego grona pedagogicznego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę" został odznaczony - Maciej Romek.
Postanowieniem Ministra Edukacji Narodowej "Medalem Komisji Edukacji Narodowej" odznaczeni zostali: Marta Chabuz, Artur Cieślik, Alicja Gardjew, Marta Kwiecień, Małgorzata Sosnowska, Zbigniew Marcinkowski.
Nagrody Starosty Jędrzejowskiego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymali: Anna Kamińska, Bernard Suchmiel, Renata Gola, Agnieszka Muchowska, Janusz Adamczyk, Michał Olesiński i Michał Cichoń.
Stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego uzyskała Sylwia Chatys
W tym ważnym dla nauczycieli dniu nie brakło życzeń od przybyłych przedstawicieli władz wojewódzkich i lokalnych. Życzenia i gratulacje składali między innymi: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, kurator oświaty Kazimierz Mądzik, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, starosta jędrzejowski Paweł Faryna.
Z.Marcinkowski
15.10.2019
Wycieczka do Vanstar Service
Dziś odbyła się kolejna z cyklu wycieczek zawodoznawczych. Tym razem do firmy Vanstar Service na ul. Dygasińskiego – nowego oddziału firmy VANSTAR (Dział Badań Katalizatorów). W wycieczce uczestniczyła klasa 3 tbs wraz z doradcą zawodowym oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych- panem Tomaszem Lato. Podczas zwiedzania przewodniczył nam pan Jakub Wieliński- kierownik oddziału. Uczniowie poznali nowoczesne urządzenia wykorzystywane w procesach technologicznych, dzięki którym możliwe jest szybkie wdrożenie nowych rozwiązań produktowych.
Do najważniejszych z nich należą lasery 2D do cięcia blach, lasery 2D do cięcia do rur i profili, takie jak:
– Trumpf TruLaser 3040,
– Trumpf TruLaser 3030 Fiber,
– Trumpf TruLaser Tube 7000,
oraz innowacyjne giętarki do rur i profili, specjalistyczne maszyny do formowania końcówek rur o różnym kształcie i stopniu skomplikowania, maszyny do rur giętych, linia technologiczna do wielkogabarytowych puszek tłumików.
M.Pańczyk
16.10.2019
Wycieczka do "Fametu"
16 października 2019 roku odbyła się kolejna wycieczka do firmy Famet S.A. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 3Ti wraz z panią Magdaleną Pańczyk i panią Agnieszką Chabior. Na teren fabryki weszliśmy w asyście pana mgr inż. Grzegorza Kurka, który oprowadził nas po halach produkcyjnych. Mieliśmy okazję prześledzić zasadę działania m.in. maszyn do cięcia blach laserowo bądź tlenem, zwijanie oraz gięcie blach. Przyglądaliśmy się również pracy przemysłowych robotów spawalniczych, centr obróbczych komponentów turbiny wiatrowej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali pytania dotyczące pracy w firmie.
M.Pańczyk


21.10.2019
Turniej piłki nożnej klas pierwszych
W dniu 21 października 2019 roku nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Turniej Piłki Nożnej dla klas pierwszych naszej szkoły. Atmosfera była gorąca nie tylko ze względu na piękną pogodę, ale przede wszystkim dzięki emocjom jakie towarzyszyły uczestnikom zawodów. W rozgrywkach rywalizowało osiem drużyn, wszystkie wykazały się zaangażowaniem i walecznością, ale najlepsi okazali się przedstawiciele klasy 1Tm. Drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 1K, a trzecie 1ti. Wszystkim piłkarzom gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów nie tylko sportowych. 
R.Król
zdjęcia: W.Domagała
21.10.2019
Ogólnopolski Tydzień Kariery rozpoczęty!
Dnia 21.10.2019r. nasza szkoła rozpoczęła obchody XI edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trwającego od 21-27. X. 2019r. pod tegorocznym hasłem: "Pasja, profesja, powołanie...". W tym czasie w ramach przedmiotów zawodowych przeprowadzono dwie wycieczki zawodoznawcze. Tym razem fryzjerzy i kucharze z klas pierwszych mięli okazję poznać bliżej swój zawód. Uczniowie wraz Nauczycielami przedmiotów zawodowych oraz doradcą zawodowym udali się do zakładów pracy aby przyjrzeć się pracy w tych zawodach.
21.10 2019 r. odwiedziliśmy nowoczesną Fabrykę Urody Body&Face na ul. Przypkowskiego 45, gdzie wykonywane są zabiegi kosmetyczne jak i usługi fryzjerskie. Młodzież zapoznała się z najnowszymi trendami pielęgnacyjnymi i poznała nowoczesny sprzęt stosowany w zakładzie tj. odkurzacz do włosów, suszarki, kosmetyki. Co ciekawe w tym zakładzie spotkaliśmy dwie absolwentki naszej szkoły, które kształciły się u nas w zawodzie fryzjera- Klaudię Sobieraj i Mariolę Chwastek, a teraz już są profesjonalnymi pracownicami zakładu. Mariola i Klaudia zachęcały młodzież do nauki i na przykładzie własnych doświadczeń zawodowych przekonywały ze warto dążyć do osiągnięcia celu zawodowego. Na koniec otrzymaliśmy zaproszenie na kolejną wycieczkę połączoną z drobnymi zabiegami i modelowaniem włosów:) Dziękujemy i oczywiście będziemy odwiedzać zakład!
23.10.201r. odbyła się wycieczka klasy 1Tg do Restauracji u Pawła przy ul. Reymonta. Właścicielem tego zakładu gastronomicznego jest pan Paweł Purchała- również absolwent naszej szkoły. Pan Paweł bardzo szczegółowo zapoznał młodzież z wyposażeniem restauracji oraz jego strukturą organizacyjną. Pokazał sprzęt niezbędny do pracy w takim zakładzie oraz zwrócił uwagę na szczegóły pracy. Młodzież wykazała duże zainteresowanie i zadawala mnóstwo pytań związanych z zawodem. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci i zaproszeni do dalszej współpracy. Była to bardzo ciekawa i owocna lekcja!
M.Pańczyk
22.10.2019
Salon Edukacji & Kongres Edukacji
Dzisiaj w Centrum Kongresowym Targów Kielce rozpoczął się IV Salon Technologii i Wyposażenia dla Edukacji oraz I Kongres Edukacji Przyszłości. Organizatorami wydarzenia byli: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Targi Kielce. Tegoroczna edycja otrzymała honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Rekreacji, Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Prezydenta Miasta Kielce. W ramach imprezy odbyły się liczne konferencje, wykłady, prezentacje najnowszych technologii i rozwiązań dla polskiej edukacji:
 • Zmiany w szkolnictwie branżowym - Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach 
 • Wykład inauguracyjny Robotyka nauką przyszłości - dr inż. Paweł Łaski, ekspert Politechniki Świętokrzyskiej, Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn, Katedra Automatyki i Robotyki 
 • Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) - most między oświatą a rynkiem pracy - Beata Gawęcka-Ajchel, Doradca Regionalny, Instytut Badań Edukacyjnych 
 • Przykłady dobrych praktyk w niepublicznym szkolnictwie branżowym - Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach - Katarzyna Kołodziejska, Dyrektor Oddziału ZDZ w Radomiu 
 • Zarządzanie klasą różnorodną. Rola nauczycieli wychowawców w nowym systemie oświaty, www.wychowawcazklasa.pl - Katarzyna Stępniak, Wiedza i Praktyka.
Podsumowaniem dyskusji na temat przyszłości edukacji zawodowej było wystąpienie Ministra Edukacji Narodowej - Dariusza Piontkowskiego.
W tegorocznym salonie wzięła udział także nasza szkoła. Zaprezentowały się dwa kierunki: technik mecharonik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Technik mechatronik pokazał urządzenia z zakresu robotyki zaś nasi "gastronomowie" efekty pracy uczniów w zakresie wypieków oraz przyrządzania soków i koktajli. 
Z.Marcinkowski
23.10.2019
Lekcje o FE
W tym roku szkolnym nasza szkoła została - po raz kolejny - zakwalifikowana do udziału w akcji edukacyjnej "Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III",której organizatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Uczniowie z klas I TM oraz III T FG, na dwóch 45 minutowych zajęciach, zapoznali się z problematyką wykorzystania funduszy unijnych przez województwa Polski Wschodniej, zagadnieniami innowacyjnej gospodarki, a przede wszystkim tworzeniem start - upów. Właśnie tego ostatniego tematu dotyczyła edukacyjna gra planszowa, w którą uczniowie grali na zajęciach. Planszówka była dość skomplikowana i nie udało się wyłonić zwycięzcy, ale na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Renata Gola.  
24.10.2019
Spotkanie z pisarzem
W ramach obchodów międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych dnia 24 października w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie z pisarzem, historykiem dr hab. nauk historycznych panem Krzysztofem Ślusarkiem. W dorobku pisarskim pana Krzysztofa Ślusarka jest wiele pozycji naukowych ale pretekstem do spotkania był fakt wydania kolejnej książki :”Mieszkańcy Jędrzejowa Anno Domini 1886”. Autor na wstępie opowiedział o swoim warsztacie i dorobku pisarskim oraz przybliżył młodzieży tematykę książki.”Kiedy kilka lat temu przygotowywałem monografię historyczną Jędrzejowa w XIX stuleciu, sięgnąłem także po księgi ludności stałej.To niezwykle cenne źródło wykorzystałem jednak w ograniczonym zakresie, na tyle, na ile wymagały tego względy merytoryczne, wyznaczające zasady konstrukcji rozprawy.Teraz postanowiłem do tych materiałów wrócić….Sięgając ponownie po księgi ludności stałej, przyświecała mi myśl, by przybliżyć czytelnikom strukturę społeczną, zawodową i wyznaniową oraz zestawić imiona i nazwiska mieszkańców miasta w konkretnym momencie historycznym.Chodziło więc o przygotowanie niejako zbiorowej fotografii wykonanej w ściśle określonym czasie i miejscu”
W spotkaniu wzięły udział klasy I tm oraz klasa II Tg z zaproszonymi nauczycielami oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Ewa Nemś
24.10.2019
Światowy i Szkolny Dzień Walki z Otyłością
W dniu 24 października w ramach Światowego Dnia Walki z Otyłością w pracowni planowania żywienia w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta na ten temat. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy II TG pod opieką pań mgr inż. Ilony Soleckiej i mgr inż. Renaty Mider. Wysłuchali krótkiego wykładu na temat „Słodycze w naszej diecie”, zapoznani zostali m.in. z niepokojącymi danymi statystycznymi dotyczącymi nadwagi i otyłości w Polsce czy przyczynami problemu w związku z trybem życia, jaki prowadzi się w dzisiejszych czasach. Usłyszeli też cenne wskazówki, jak się odżywiać, żeby dobrze wyglądać i być zdrowym. Mierzyli się, ważyli i wyznaczali własny wskaźnik BMI. Na koniec przygotowali własnoręcznie świeżo wyciskany sok z marchewki, selera i jabłka i poczęstowali się fit-ciastem marchewkowym.
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby
Link do przepisu na dietetyczne ciasto marchewkowe: link
I. Solecka
25.10.2019
Wystawa naszych talentów
Tegorocznym obchodom Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trwającego od 21-27.X.2019r pod hasłem „Pasja, profesja, powołanie…” towarzyszyła wystawa poświęcona hobby, pasjom i zainteresowaniom uczniów. Młodzież naszej szkoły jest bardzo utalentowana, czego dowodem były prezentowane przez cały tydzień dzieła. Uczniowie mają bardzo szerokie zainteresowania i rozwijają się w wielu kierunkach. W wolnym czasie wykonują swoje prace i na tej wystawie mogli się nim pochwalić. Wśród nich znalazły się szkice, portrety, obrazy oraz wykonane własnoręcznie przedmioty codziennego użytku; rekwizyty czy ozdoby świąteczne. W akcji wzięło udział wielu uczniów, którzy zasługują na pochwałę.
 • Jacek Nawrot kl. Ites, Jakub Chudzik kl. Ites, Krystian Drej kl. Ites, Magdalena Trela kl. IITg, Anna Marcinkowska kl. ITh, Sara Bała kl. 3Tfg, Kamila Kot kl. 3Tfg, Kacper Kwiecień kl. Ites - ręcznie wykonane ozdoby świąteczne
 • Agata Zimoch kl. ITfg - kompozycja jesiennego stroiku
 • Anna Marcinkowska kl. ITh - ozdoby (butelki, pojemnik) wykonane techniką decoupage
 • Szymon Czop kl. IK - obraz malowany na płótnie
 • Jakub Osiński kl. ITi - lampka nocna wykanana ręcznie, rzeżbiona w drewnie
 • Jakub Radziejewski kl. ITi - model sumatora 2-bitowego
 • Szymon Opaliński kl. Itm - model silnika elektrycznego, model czołgu, odrzutowca
 • Mateusz Zarzycki kl. Ites - model silnika elektrycznego
 • Sęk Kacper Kl. IK – metalowe figury wycięte laserem 3D
 • Eliza Opałka kl. III Tfg – szalik wełniany wykonany ręcznie na drutach
 • Roksana Rudnicka kl. ITh, Wiktoria Gajerska 1Th – ozdoby wykonane z papieru techniką orgiami
Autorami prac plastycznych wykonanych rozmaitą techniką byli: Beata Wawrzyńczyk kl. Itg, Patrycja Kędzior kl. ITfg, Magda Chrabąszcz kl. ITfg, Marcin Kot kl. 1Tbs, Gabriela Kot kl. II Tg, Martyna Bełtowska kl. Itg, Wojciech Skalmierski kl. Ites, Łucja Jach kl. ITfg, Kinga Kowalczyk kl. ITh, Patrycja Budzińska kl. ITfg, Karolina Pobereżnyj kl. IIITfg, Roksana Rudnicka kl. ITh, Julia Chrabąszcz kl. I Tfg, Weronika Słoma kl. ITh,Katarzyna Bielecka kl. IITg , Sandra Warot kl. ITh , Magdalena Lipska kl. IIITfg
Wszystkim dziękujemy za udział w wystawie, życzymy, kolejnych ciekawych pomysłów i rozwijania talentów.
M.Pańczyk
25.10.2019
Współpraca z Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Kielcach
W dniu 25.10.2019r. naszą szkołę odwiedziła pani Anna Kuchta - doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Kielcach. Pani A. Kuchta przeprowadziła zajęcia z i klasą II K pod hasłem „ABC poszukiwania pracy w kontekście wybranych zawodów.”Zapoznała młodzież z profilem działalności biura. Była to doskonała okazja do rozmowy i uzyskania porad z zakresu doradztwa zawodowego. Wszyscy mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat znaczenia rozwoju zawodowego i osobistego w kształtowaniu kariery, zapoznania się z możliwościami wsparcia jakie jest oferowane młodzieży przez jednostki Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzież zadawała wiele pytań i wykazała duże zainteresowanie dalszą współpracą z Młodzieżowym Centrum Kariery.
M.Pańczyk
30.11.2019
Zbliża się 1 Listopada – Wszystkich Świętych. Z tej okazji w dniu 30 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Karolina Pobereżnyj i Albert Wypych wraz z Dyrekcją, członkami Grona Pedagogicznego oraz emerytowanymi nauczycielami odwiedzili groby nauczycieli. Delegacje szkoły w ciszy i skupieniu zapaliły symboliczne znicze na znak pamięci o przeszłości. Niech ich pamięć trwa……
M.Bugajska
30.11.2019
„Zaduszki poetyckie”

"Jest miejsce
dokąd listy nie dochodzą "

Gdzie tylko myśli
i modlitwy błądzą
Tam idę
żeby w zadusznym skupieniu
Ulżyć modlitwą zmarłym
w ich cierpieniu

Tyle jest jeszcze
pytań nie zadanych
I opowieści nie dopowiedzianych

W zimnym kamieniu
śpią snem nieprzespanym
I może tęsknią za słonecznym ranem?

Nie mogę odejść
nie zamieniając słowa
W ciszy, o której mówią
że grobowa
Nim wiatr ostatnie znicze pozagasza
Powiem dziękuję
proszę i przepraszam

Jest miejsce dokąd listy nie dochodzą...

Dzień Zaduszny to pełen refleksji i zadumy czas, który skłania do przemyśleń o życiu i przemijaniu. Pozwala choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, dokąd zmierzamy. Przedstawiciele Społeczności Uczniowskiej wraz z opiekunami: Panią Betą Ragan i Panią Moniką Bugajską przygotowali z tej okazji spotkanie poetyckie poświęcone pamięci bliskich zmarłych, zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. W blasku świec wysłuchaliśmy utworów Leopolda Staffa, Edwarda Stachury, Marii Wolskiej, Janusza Iwaszkiewicza, Kazimiery Iłłakowiczówny oraz księdza Jana Twardowskiego w interpretacji uczennic i uczniów klas III Tfg: Kamili Włodarczyk, Sary Bała, Magdaleny Lipskiej i Karoliny Pobereżnyj, III Tbs: Adama Borkowskiego, Mateusza Ferta, Daniela Stój, Dominika Błasiaka i IIc: Karola Rosochackiego. Wieczór uświetniły utwory muzyczne Maryli Rodowicz, Marka Grechuty, Perfectu, Tadeusza Woźniaka oraz grupy Ich Troje.
M.Bugajska


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego