2009 - 2010 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2009 - 2010

01.09.2009
Inauguracja roku szkolnmego 2009/10
Dzień 1 września kojarzy się uczniom przede wszystkim z rozpoczęciem roku szkolnego, ale jest to również dzień w którym wspominamy wydarzenia z roku 1939, kiedy to rozpoczęła się II wojna światowa. Ze względu na trwające na terenie naszego miasta obchody 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, w których brali udział nasi uczniowie i nauczyciele uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego rozpoczęła się o godz. 10.00. Dyrektor szkoły W.Blicharski w swym przemówieniu przypomniał wydarzenia z września 1939 r., a następnie zwrócił się do młodzieży oraz grono pedagogiczne którym życzył sukcesów w nauce i pracy. W podobnym tonie utrzymane były skierowane do społeczności naszej szkoły listy Ministra Edukacji Narodowej oraz przedstawicieli władz powiatowych. Dyrektor szkoły z delegacją nauczycieli i uczniów udał się pod pomnik mjr S.Gądzio-Kosa gdzie złożono wiązankę kwiatów. Następnie uczniom klas pierwszych przedstawiono nowych wychowawców, którzy zapoznali ich z planem zajęć oraz budynkiem szkoły.
Wychowawcy klas pierwszych: E. Banaś, M. Bugajska, E.Grabowska, A.Kowalska, M.Sosnowska, I.Wojtanowska, R.Król, T.Lato, M.Olesiński, Z.Marcinkowski.
Mamy nadzieję że ten rozpoczęty już nowy rok szkolny przyniesie naszej młodzieży i nauczycielom wiele sukcesów i radości ze wspólnej pracy.
(Z.Marcinkowski)
06.09.2009
"czyste serce"
Dziś w muszli koncertowej parku miejskiego w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie przez wojewodę Bożentynę Pałka-Koruba nagród „Czyste Serce" w ramach finału kampanii „Przeszczep to drugie życie". Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem wojewody, przyznała nagrody w czterech kategoriach: organizacja pozarządowa, wydarzenie/akcja, osoba fizyczna oraz nagrodę specjalną. Zgodnie z założeniem, wyróżniono tych, którzy nie szczędzą swojego czasu i wysiłku w upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży wolnego od uzależnień stylu życia. Tegorocznym laureatem w kategorii „ osoba fizyczna” został nauczyciel naszej szkoły Włodzimierz Bugajski - założyciel Szkolnego Klubu HDK nr 123, dzięki któremu od 2001 roku w 26 akcjach pobrano w ZSP nr 2 ponad 600 litrów krwi. Kapituła uznała, iż Włodzimierz Bugajski szlachetnie i bezinteresownie pełni służbę na rzecz drugiego człowieka a nieustanna ofiarność, humanitarna postawa i krzewienie potrzeby oddawania krwi ludziom chorym to niezastąpione wartości wychowawcze dla młodzieży. Włodzimierz Bugajski był koordynatorem pięciu Edycji Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych i Policealnych pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie” organizowanym przez MENiS, Ministerstwo Zdrowia, PCK, Służbę Krwi i Krajową Radę HDK. Zaangażowana w ideę Honorowego Krwiodawstwa młodzież naszej szkoły była najofiarniejsza w województwie świętokrzyskim w latach 2005- 2008, a w VI edycji zajęła 2 miejsce wśród 44 szkół. W 2007r. uczniowie szkoły zostali wyróżnieni I miejscem w Polsce w ilości oddanej krwi w ramach turnieju (419 litrów krwi). Za swoje zaangażowanie na rzecz Honorowego Krwiodawstwa 30.09.2005r na uroczystych obchodach 50- lecia HDK w województwie świętokrzyskim, Włodzimierz Bugajski otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi.
(W.Bugajski)
11.09.2009
Stronan WWW
W dniu dzisiejszym naszej stronnie internetowej został przyznany Certyfikat Strony Przyjaznej Młodzieży. Mam nadzieję że informacje tu zawarte przyczynią się nie tylko do wzbogacenia wiedzy na temat naszego miasta, jego zabytków oraz szkoły, ale będą pomocne w przygotowaniu się młodzieży do matury i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
PS.
Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy dostarczają informacje na temat życia społeczności szkolnej i jej osiągnięć. Dzięki nim właśnie serwis ten rozwija się i może być aktualizowany.
administrator: Zbigniew Marcinkowski
16.09.2009
Dzień Patrona
Dziś w naszej szkole miały miejsce obchody Dnia Patrona - gen. S.Roweckiego "Grota". Tradycyjnie możemy liczyć na uczestnictwo w nich przedstawicieli najwyższych władz państwowych - posłów na sejm RP (w tym roku przybyli M.Pawlak i M.Zuba), władz powiatowych (starosta E.Kaczmarek), Kuratorium Oświaty w Kielcach (Kurator M.Muzoł). Ponadto w uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe wystawione przez: ZSP nr 2, Inwalidów Wojennych, Światowy Związek Żołnierzy AK w Jędrzejowie, Związek Kombatantów RP w Jędrzejowie, ZHR. Obchody święta naszego patrona rozpoczęła msza św. którą celebrowali: ksiądz dr A.Kaszycki - kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz ojcowie Cystersi - W.Kundera i T.Struk. Po mszy św. dyrektor szkoły W.Blicharski powitał wszystkich zgromadzonych na placu apelowym zaś uczniowie zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny o S.Roweckim. Po tej części odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, które zakończyło pierwszy etap naszych uroczystości. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły który nawiązał do 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. W podobnych tonach wypowiedzieli się również przemawiający goście - posłowie na sejm, kurator świętokrzyski i starosta jędrzejowski. Było to swoiste preludium do zasadzenia Dębu pamięci i odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej kapitanowi Antoniemu Zajtzowi, zamordowanemu przez NKWD w Charkowie. W odsłonięciu tablicy wzięła udział najbliższa rodzina kapitana - syn Andrzej, córka Elżbieta i Wnuk Wojciech. W tym czasie do szkoły dotarła wiadomość, że na wniosek Zarządu Głównego ŚZŻAK, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Janusz Krupski przyznał naszej szkole medal "Pro Memoria". Medal ten przyznawany jest za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
(Z.Marcinkowski)
17.09.2009
Targi elektroenergetyczne
Co rok w miesiącu wrześniu w Bielsku - Białej organizowane są największe w Polsce targi elektroenergetyczne. W tym roku pojechała na nie klasa III technikum mechatronicznego z opiekunem W.Bugajskim i R.Pełką. W tym roku ponad 600 firm z Polski, Europy, Azji i Ameryki Północnej. wystawiało swoje najnowsze aparaty, urządzenia i technologie. Ekspozycja targowa obejmowała następujące obszary tematyczne:
- przesył, dystrybucję i rozdział energii elektrycznej i cieplnej
- wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej
- elektrotechnikę i elektronikę przemysłową
Uczniowie mogli przyjrzeć się tym produktom z bliska, porozmawiać na ich temat,, pobrać interesujące katalogi do których dodawano ciekawe gadżety. Mamy nadzieję że taka forma zdobywania wiedzy spowoduje zwiększenie zainteresowania młodzieży techniką i znajdzie swe przełożenie na zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w przyszłości.
(Z.Marcinkowski)
18.09.2009
Wycieczka do Gaju
Dziś klasa I Tm wraz z opiekunami M.Kwiecień i Z.Marcinkowskim wzięła udział w wycieczce do "Gaju". Wycieczka była zorganizowana w ramach akcji "Sprzątanie świata", w której nasza szkoła co rok aktywnie uczestniczy. Młodzież spotkała się z leśniczym Walnikiem, który opowiedział o uroczysku "Gaj" zwracając uwagę na to co się tu działo w przeszłości jak również o faunie i florze występującej w tym miejscu. Leśniczy zrobił szybki sprawdzian uczniom ze znajomości ich rodzinnych okolic zaskakując ich wiedzą na temat atrakcji znajdujących się w nich jak i ich pobliżu. Następnie uczniowie uporządkowali wyznaczony im teren leśny, nie zapominając o żołnierskich mogiłach na terenie "Gaju". Podsumowaniem wycieczki było rozpalenie ogniska i pieczenie kiełbasek.
(Z.Marcinkowski)
21.09.2009
Warsztaty integracyjny
Co rok w naszej szkole pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przeprowadzają warsztaty integracyjne dla uczniów klas pierwszych. Celem tych zajęć jest lepsze poznanie się uczniów: poznanie swych imion, cech charakteru, zdań na różne tematy i zainteresowań. Czas w trakcie zajęć upływał bardzo szybko, uczniowie chętnie się włączali w proponowane przez prowadzących zajęcia pedagogów gry i zabawy.
(Z.Marcinkowski)
13.10.2009
Dzień Edukacji Narodowej
W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia. Rozpoczął ją dyrektor szkoły W.Blicharski, który przypomniał historię obchodów tego święta oraz życzył zgromadzonym na sali nauczycielom sukcesów w pracy zawodowej i w życiu osobistym. Podsumowaniem życzeń było wręczenie przez W.Blicharskiego "Nagród Dyrektora". W tym roku otrzymali je: W.Kundera, M.Siewiorek, E.Żychlińska, R.Walczak, M.Bugajska, A.Muchowska, A.Gardjew, J.Garus, A.Piasecki, S.Kot, M.Cichoń, M.Olesiński, B.Wojtanowska, B.Wawrzyńczyk, K.Krajewska, T.Kwas. Życzenia złożyła również przybyła na tą uroczystość wicestarosta E.Ptasznik oraz przedstawiciel Rady Rodziców U.Świderski. Następnie W.Blicharski przypomniał historię powstania naszej szkoły i osobę dyrektora J.Sałka, który wniósł istotny wkład w rozwój szkolnictwa zawodowego w Jędrzejowie. Po zakończonym krótkim pokazie multimedialnym delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym, dyrekcją i zaproszonymi gośćmi udała się na miejsce odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Józefowi Sałkowi. Tuż po tej ceremonii na sali gimnastycznej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli zespołu matematycznego. Młodzież zaprezentowała skecze i scenki przedstawiające życie naszej szkoły w krzywym zwierciadle. Finałem uroczystości był konkurs "Jaka to melodia", który prowadził R.Pełka. Wzięła w nim udział trójka nauczycieli naszej szkoły: K.Chrust, M.Olesiński i J.Jędrzejewska. Nauczyciele z dużą dozą humoru odpowiadali na kolejne pytania. Największą wiedzą muzyczną wykazała się wicedyrektor J.Jędrzejewska, która zdobyła tym samym główną nagrodę w konkursie - przejazd po mieście szkolnym "busem".
(Z.Marcinkowski)
17.10.2009
Repetytorium z nauk ścisłych
Dziś w naszej szkole rozpoczęły się otwarte zajęcia repetytoryjne z matematyki i fizyki, które przez najbliższe miesiące będą prowadzić wykładowcy Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Te dodatkowe zajęcia odbywające się w soboty i niedziele, nabierają dużego znaczenia w dobie konieczności zdawania na egzaminie maturalnym matematyki. Pierwsze spotkania zgromadziły dużą rzeszę słuchaczy. Na uwagę zasługuje fakt, że wśród przybyłej na nie młodzieży znaczną grupę stanowili uczniowie klas młodszych. Mamy nadzieję, że taka forma uczenia się, zdobywania i doskonalenia umiejętności z przedmiotów ścisłych zaprocentuje w przyszłości.
Zajęcia będą odbywać się w następujących terminach: 17.10.2009, 24.10.2009, 07.11.2009, 14.11.2009, 21.11.2009, 28.11.2009, 05.12.2009, 12.12.2009
matematyka godz. 11.30 - 13.00
fizyka godz. 13.00 - 14.30
(J.Jędrzejewska)
25.10.2009
Rozpoczęcie projektu
Wychodząc na przeciw podnoszeniu kwalifikacji zawodowych uczniów w naszej szkole realizowany jest projekt "Uczeń z międzynarodowym certyfikatem zawodowym - modelowe rozwiązanie dla świętokrzyskich pracodawców". Celem projektu jest nabycie kwalifikacji zawodowych w zakresie informatyki i posługiwania się językiem angielskim stosowanym w technologii informatycznej. Prowadzone przez pracowników firmy COMBIDATA bezpłatne szkolenia warsztatowe w cyklu weekendowym umożliwiają zdobycie tytułu Microsoft Certified Professional (MCP) oraz Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA).
(Z.Marcinkowski)
28.10.2009
Spektakl profilaktyczny
Dziś w naszej szkole w ramach działań profilaktycznych odbyły się dwa spektakle "Odzyskana kolekcja" i "Wyjść poza schemat" wystawione przez młodych artystów z Impresariatu Artystycznego "Inspiracja" w Krakowie. Konwencja inscenizacji teatralnej to atrakcyjna forma przedstawienia działań mających na celu uświadomienie i zrozumienie zagrożeń na jakie narażeni są młodzi ludzie oraz pokazanie w bardziej sugestywny sposób innych dróg i pomysłów na życie.
"Odzyskaną kolekcję" - spektakl obrazujący zagrożenia i konsekwencje uzależnień obejrzeli uczniowie klas drugich technikum. Nie była to jednak historia o staczaniu się i upadku, lecz o odrodzeniu młodego człowieka i kształtowaniu się pozytywnej hierarchii wartości. Program pokazywał jak radzić sobie z presją rówieśniczą w kontekście sięgania po używki, eksponował problem rozróżniania między prawdziwą przyjaźnią a byciem akceptowanym w grupie z racji przyjmowania panujących w niej postaw.
"Wyjść poza schemat" - przedstawiony został uczniom klas drugich. Podejmował problematykę eliminowania agresywnych relacji wewnątrz grupy rówieśniczej. Miał na celu uświadomienie destrukcyjnego wpływu takich zachowań na psychikę młodego człowieka. Opowiadał historię młodego człowieka, który zostaje wykluczony ze środowiskowej grupy i pada ofiarą cyber-przemocy - obraźliwych e-maili, SMS-ów, publikowania ośmieszających go informacji na społecznych forach internetowych, przedstawioną z pozycji świadka - przyjaciela zastraszanego chłopca.
31.10.2009
"Tydzień oszczędzania"
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji społecznej „Tydzień dla Oszczędzania”, trwającej w dniach 26 – 31 października 2009r. Akcję koordynowali nauczyciele Renata Gola i Magdalena Pańczyk.
Podjęto szereg działań, w które zaangażowało się ponad 180 uczniów. Młodzież odbyła wycieczki do Banku PEKAO S.A., Banku Spółdzielczego, BGŻ-u, Banku PKO BP i Skoku Stelczyka. Wszędzie tam uczniowie zostali zapoznani z ofertą banków, a w szczególności z produktami skierowanymi do młodzieży. Na terenie szkoły odbyło się również spotkanie z przedstawicielem Banku Spółdzielczego w Kielcach. W ramach obchodów Światowego Tygodnia Oszczędzania młodzież naszej szkoły przygotowała mnóstwo plakatów związanych z tematyka oszczędzania pieniędzy. Prace te zostały zaprezentowane na przygotowanych tablicach w szkole. Autorami plakatów byli:
uczniowie klasy II TH: Agata Łojewska, Martyna Kosowska, Urszula Pyrek, Joanna Roterman, Paulina Matyjas, Wioleta Wojciechowska, Agata Kowalska, Elwira Krzywda, Gabriela Nowakowska, Monika Szymańska, Natalia Obara, Angelika Rams, Katarzyna Pazera, Justyna Sobczyk, Olga Gil, Chabel Agnieszka
uczniowie klasy III TG: Monika Pańtak, Paulina Gądek, Katarzyna Kornacka
uczniowie klasy I TG: Aleksandra Urban, Kośmider Katarzyna
czniowie klasy III TI: Struska Anna, Łukasz Równicki, Kamila Peruń (III TH), Struzik Szymon (III TM)
W ramach akcji odbył się ogólnoszkolny test wiedzy o oszczędzaniu, w którym zwyciężyli:
I miejsce: Segieta Emilia IV TG
II miejsce: Drej Damian III TI, Strzelecka Anna III TG
III miejsce: Skowera Mateusz III TI
(R.Gola)
12.11.2009
Świąto Niepodległości
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się akademia związana ze Świętem Niepodległości. Towarzyszyły jej dwa bardzo istotne dla naszej szkoły wydarzenia. Jednym z nich było nadanie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pośmiertnego odznaczenia - Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Stefanowi Gądzio ps. "Kos" za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość ta miała miejsce pod znajdującym się obok naszej szkoły pomnikiem mjr S.Gądzio "Kosa". Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP - Maciej Libiszewski przekazał order na ręce J.Wielińskiego - jednego z żołnierzy mjr S.Gądzio. Order ten zgodnie z życzeniem syna Stefana Gądzio "Kosa" został następnie przekazany do Izby Pamięci w naszej szkole. Po tej uroczystości zaproszeni goście wśród których znaleźli się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych, poczty sztandarowe udali się do budynku naszej szkoły, gdzie na sali gimnastycznej miało miejsce kolejne ważne dla naszej społeczności wydarzenie. Było nim wręczenie naszej szkole medalu "Pro Memoria" przez Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych - Janusza Krupskiego. Należy przypomnieć, że medal ten jest nadawany za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Podczas akademii dyrektor szkoły W.Blicharski przypomniał działania szkoły mające na celu utrwalanie postaw patriotycznych wśród młodzieży i pielęgnowanie tradycji narodowych. Uroczystości w naszej szkole stały się okazją do przyznania wielu medali i odznaczeń. ZGŚZŻAK - przyznał honorowe odznaki dwóm nauczycielom naszej szkoły B.Suchmielowi i P.Kowalskiemu. Wręczenia ich dokonał P.Kurek. Pamiątkowe medale 90-lecia Istnienia Związku Inwalidów Wojennych zostały wręczone m.in. dyrektorowi ZSP nr 2 W.Blicharskiemu i wicedyrektorowi B.Suchmielowi. Podsumowaniem obchodów 11-listopada w naszej szkole był montaż słowno muzyczny przygotowany przez młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami R.Pełką i S.Strzeszkowskim.
(Z.Marcinkowski
18.11.2009
Spotkanie szkoleniowe
Dziś w naszej szkole odbyło się godzinne spotkanie z młodzieżą klas II i III. Celem zebrania było przekazanie informacji uzyskanych na spotkaniu naukowo-szkoleniowym w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach w dniu 15.10.2009r, w którym uczestniczyli nauczyciele naszej szkoły mgr Olga Cholewińska (nauczyciel geografii) i dr Katarzyna Chrust (nauczyciel biologii). Kieleckie spotkanie było poświęcone prewencji nowotworów, profilaktyce nowej grypy oraz wiedzy o antybiotykach. W związku z faktem, iż dzień 18 listopada został ustanowiony przez Komisję Europejską - Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach, uczestniczki szkolenia zaprezentowały młodzieży naszej szkoły pokaz multimedialny na ten temat. Przekazane informacje spotkały się z dużym zainteresowaniem. W trakcie spotkania sformułowane zostały najważniejsze zasady stosowania antybiotyków, czyli:
1. antybiotyki stosuje się tylko ściśle według zaleceń lekarza!!! - pozwoli to w przyszłości na przedłużenie efektywności ich działania.
2. nie należy samodzielnie odstawiać antybiotyku, jeżeli poprawi się samopoczucie – należy przyjąć wszystkie przepisane przez lekarza dawki.
3. nie należy używać antybiotyków, które pozostały z poprzedniego leczenia!!! - mogą być przeterminowane i nieodpowiednio dobrane do aktualnej infekcji.
4. należy szczególnie przestrzegać zasad antybiotykoterapii w czasie ciąży.
(K.Chrust)
03.12.2009
Olimpiada przedsiebiorczości
W tym roku już po raz piąty odbyła się Olimpiada Przedsiębiorczości. Hasło tegorocznej edycji to: "Marketing w przedsiębiorstwie - mechanizmy, instrumenty, strategie". Trzeciego grudnia 2009 r. miały miejsce eliminacje szkolne, do których przystąpiło 12 uczniów z klas III Ti (8 osób), III Tg(2osoby), III Tm (1 osoba), II Tm (1 osoba). Komisja szkolna w składzie przewodniczący - B.Suchmiel oraz R.Gola i M.Pańczyk po sprawdzeniu arkuszy ogłosiła wyniki eliminacji. Najlepszymi okazali się: Mateusz Skowera (I miejsce), Marek Walczyński (II miejsce), Kamil Łabędzki, Kamil Kundera, Kamil Podsiadło (III miejsce).
(R.Gola)
04.12.2009
Praktyki zawodowe
Nasza szkoła kontynuuje i rozwija kontakty zagraniczne. W ramach realizacji projektu polsko - niemieckiej wymiany młodzieży część uczniów naszej szkoły w dniach 19.10 - 18.11.2009 uczestniczyła w praktykach zawodowych w Turyngii. Na praktyki wyjechało łącznie 24 uczniów z klas drugich technikum usług gastronomicznego (8), technikum żywienia (12) i technikum budowlanego (4) wraz z opiekunami: B.Wojtanowską, B.Wawrzyńczyk, K.Krajewską, T.Kwasem. Uczniowie odbywali praktyki w hotelach o wysokim standardzie. Były to: Bollstedt w Bauvenhof, Schloss-Elba, Rennsteighoehe w Klebergu i Fraunenwald, Goldberg w Arnsgereuth, Weiber Hirsch w Saoefeld, Schonne Aussicht w Steinach, Anders w Arnstadt, Panorama Morienturn w Rudolstadt, Hubertus w Eisfeld, Kleeberg w Lichte. Praktykanci pracowali we wszystkich działach hoteli począwszy od pralni, sauny, pokoi, poprzez restaurację aż do recepcji. Uczniowie technikum budowlanego pracowali przy układaniu paneli podłogowych, kostki brukowej, malowaniu ścian. Podczas praktyk uczniowie zapoznali się z organizacją pracy w hotelach, poznali zasady przyrządzania regionalnych potraw kuchni niemieckiej oraz doskonalili znajomość języka niemieckiego. W wolnym czasie młodzież zwiedzała okolice Erfurtu. Praktykanci zostali wysoko ocenieni przez niemieckich pracodawców, czego dowodem były podziękowania oraz celujące oceny w wystawionych opiniach.
W dniu 4.12.2009 r. miało miejsce podsumowanie praktyk W Turyngii. Przybyli na nie zarówno przedstawiciele władz powiatowych, pracodawców niemieckich jak również rodzice naszych praktykantów. Młodzieży zostały wręczone certyfikaty odbytych praktyk.
(Z.Marcinkowski)
07.12.2009
Wyróżnienie...
Dzisiaj w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się konferencja „Pamiętamy … 70 – rocznica wybuchu II wojny światowej”. Podczas uroczystości Prezes Zarządu Wojewódzkiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach kpt. Zbigniew Mielczarek przekazał na ręce dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie – mgr inż. Władysława Blicharskiego Honorową Złotą Odznakę Korpusu „Jodła” Okręg w Kielcach. Wyróżnienie zostało nadane szkole za przekazywanie młodzieży wartości patriotycznych, wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym oraz etosie walk Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. W imieniu odznaczonych szkół za wyróżnienie podziękował mgr inż. Władysław Blicharski, który podkreślił znaczenie wychowania patriotycznego we współczesnej szkole.
(P.Kowalski)

Turniej Piłki Siatkowej
W tym dniu odbyła się również na sali gimnastycznej I edycja Mikołajkowego Turnieju Piłki Siatkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Turniej cieszył się dużym powodzeniem wśród uczestników, o czym świadczyła duża ilość zgłoszeń. Po rozlosowaniu i podzieleniu zgłoszonych drużyn na grupy rozpoczęła się rywalizacja. Najlepszym zespołem okazał się team klasy IV TE, który zagrał w składzie: Ł.Cieśla, P.Simlat, K.Mróz, D.Kwiecień, D.Kaczmarczyk, S.Ferenc.
(Z.Marcinkowski)
11.12.2009
"E-paszporty"
Dziś w hotelu Łysogóry w Kielcach przedstawiciele SU naszej szkoły wzięli udział w konferencji podsumowującej akcje „e-Paszport” zorganizowaną przez Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Akcja miała na celu promowanie elektronicznych form łączności wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W trakcie konferencji młodzież wraz z opiekunami: A.Haczyk i M.Cichoniem uczestniczyła w projekcji filmu reklamującego województwo świętokrzyskie, wykładzie dotyczącym używania słowa mówionego i praktycznym wykorzystania Internetu oraz koncercie zespołu Ambulans.
(A.Haczyk)
22.12.2009
Wigilia
Tegoroczne spotkanie wigilijne na sali gimnastycznej rozpoczęło się miłym akcentem głównie dla sportowców naszej szkoły, którym zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe za zajęcia premiowanych miejsc w turniejach szkolnych i pozaszkolnych. 
Po ceremonii rozdania nagród młodzież naszej szkoły wystawiła jasełka. Odbywają się one już od kilkunastu lat i co rok zaskakują czymś nowym. Jasełka wprowadzają społeczność szkoły w atmosferę zbliżających się świąt. W tym roku młodzież przedstawiła historię bożonarodzeniową, nawiązując do wydarzeń związanych z przyjściem na świat Jezusa jak i teraźniejszości. W ten sposób ukazany została ponadczasowy charakter nadchodzących świąt. Na zakończanie spotkania życzenia świąteczne złożyli zgromadzonej na sali młodzieży i gronu pedagogicznemu dyr. szkoły W. Blicharski i  oo.Cysters W.Kundera.
Młodzież naszej szkoły poddając się nastrojowi Świąt Bożego Narodzenia zorganizowała wigilie klasowe, podczas których, wspólnie ze swymi nauczycielami, wychowawcami dzieliła się opłatkiem, śpiewała kolędy i spożywała zakupione lub przygotowane przez siebie potrawy.
(Z.Marcinkowski)
14.01.2010
Przygotowania do Studniówki
Przygotowania do studniówki trwały od kilku tygodni - ustalanie menu, wybieranie zaproszeń i ich wypisywanie, czy wreszcie zakup kreacji balowej. Dziś rozpoczął się ostatni ich etap - dekorowanie szkolnych korytarzy i sali gimnastycznej. Wszystko to po to, żeby ten jedyny w swym rodzaju bal wypadł jak najlepiej. Pomysły na dekorację były różne, ich koncepcje ważyły się praktycznie do ostatnich chwil, by wreszcie osiągnąć ostateczną postać i formę.
(Z.Marcinkowski)

16.01.2010
Studniówka
Dzień, a w zasadzie dzisiejsza noc będzie się kojarzyć tegorocznym maturzystom naszej szkoły przede wszystkim ze studniówką. Jak co roku odbywa się ona w murach ZSP nr 2. W krótkich wystąpieniach posłowie RP: M.Zuba i M. Pawlak, burmistrz Miasta Jędrzejowa M.Wolski i dyrektor naszej szkoły W.Blicharski życzyli zgromadzonej na sali młodzieży wspaniałej zabawy i zdanej matury. Po wystąpieniach młodzież odtańczyła tradycyjnego poloneza, którego również tradycyjnie już poprowadził wicedyrektor B.Suchmiel mając za partnerkę A.Kamińską. Zabawa trwała do białego rana i nie zmąciła jej nawet krótkotrwała awaria zasilania elektrycznego.
(Z.Marcinkowski)

22.01.2010
Wycieczka na Targi BUDMA 2010
Dziś grupa 50 uczniów z technikum budowlane, technikum samochodowego i technikum mechanicznego w naszej szkole zwiedziła Międzynarodowe Targi BUDMA 2010 w Poznaniu. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu pt. "Twój zawód - twoją przyszłością". Targi przedstawiły najnowsze rozwiązania i technologie dla branży budowlanej, a ich tematem przewodnim było - "Zrównoważone budownictwo - ekonomia, ekologia, człowiek". Ekspozycja i program targów koncentrował się wokół bezpiecznych dla człowieka, ekologicznych materiałów budowlanych, technologii zapewniających wysoką sprawność energetyczną, komfort i funkcjonalność budynku przy zminimalizowaniu skutków jego oddziaływania na środowisko naturalne, a także projektowania w harmonii z kontekstem kulturowym i krajobrazowym. Młodzież z wielkim zainteresowaniem oglądała prezentowane materiały i technologie. Był też czas na gorące posiłki - tego dnia było bardzo mroźno. Uczeń klasy IV technikum budowlanego Paweł Kurowski w konkursie organizowanym przez firmę KOELNER wygrał zestaw elektronarzędzi firmy MODECO o wartości około 900 zł. Koledzy i opiekunowie stwierdzili, że to prezent na "dobry początek" do otwarcia własnej firmy budowlanej. Nie brakło również pięknych hostess i zespołów muzyczno - tanecznych, które swymi występami podgrzewały atmosferę targów.
(A.Gardjew)
02.02.2010
Pamiętamy...
W dniu dzisiejszym w Klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie proboszcz W.Kundera odprawił mszę świętą dziękczynną za uratowanie żołnierzy AK z rąk gestapo w 1943 r. i Boże Błogosławieństwo dla żyjących żołnierzy AK. Mgr B.Suchmiel przypomniał okoliczności akcji odbicia więźniów. W uroczystości wzięły dział poczty sztandarowe I Jędrzejowskiego Pułku Piechoty AK, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. gen. S.Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, Związku Inwalidów Wojennych Koło w Jędrzejowie, Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie. Pocztami dowodził kpt. S.Wijas. Oprawę liturgiczną przygotował mgr P.Kowalski. Podczas mszy św. harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pełnili wartę honorową przy ołtarzu i Krzyżu Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nadanym pośmiertnie przez Prezydenta RP mjr S.Gądzio "Kos". Order przechowywany jest w ZSP nr 2 w Jędrzejowie. Następnie pod pomnikiem upamiętniającym odbicie żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęła się uroczystość składania wieńców. Została ona poprzedzona odegraniem na trąbce sygnału Wojska Polskiego przez mgr R.Pełkę. Wiązanki złożyli: w imieniu ŚZŻAK J.Caban, O.W.Kundera, P.Kowalski, B.Suchmiel; Starosta Powiatu Jędrzejowskiego E.Kaczmarek, Burmistrz Jędrzejowa M.Wolski, K.Suliga w imieniu Koła Wodzisław ŚZŻAK, znicz zapalił dyrektor ZSP nr 2 w Jędrzejowie W.Blicharski w asyście harcerzy ZHR. Pod pomnikiem mjr S.Gądzio "Kosa" dyrektor W.Blicharski z harcerzami ZHR i przedstawicielami ŚZŻAK dokonali wciągnięcia flagi państwowej na maszt, wystawiona została uroczysta warta i zapalono znicze.
(Z.Marcinkowski)
12.02.2010
Próbne matury
Nie tak dawno młodzież klas maturalnych naszej szkoły zdawała próbny egzamin maturalny. Dziś w klasach technikalnych zostały przeprowadzone próbne egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Uczniowie zmierzyli się najpierw z częścią pisemną trwającą 120 minut, a po krótkiej przerwie przystąpili do części praktycznej, która w większości zawodów związana była z rozwiązaniem zadania projektowego i trwała od 180 do 240 minut. Wyniki z tego egzaminu są ważne zarówno dla uczestniczącej w nich młodzieży jak również nauczycieli. Odpowiedzą na pytanie jaka jest aktualna wiedza uczniów, co jeszcze należy poprawić, na co zwrócić większą uwagę, aby na prawdziwym już egzaminie wypaść jak najlepiej.
(Z.Marcinkowski)
Walentynki
W związku ze zbliżającymi się dniem zakochanych w naszej szkole uczniowie technikum gastronomicznego zorganizowali Walentynkowy Kiermasz Ciasta. Wszelkie słodkości zostały wykonane podczas zajęć praktycznych z technologii gastronomicznej oraz na zajęciach koła zainteresowań, oczywiście własnoręcznie przez uczniów pod opieką pań: Renaty Mider i Ilony Soleckiej. Na wyróżnienie zasługują tutaj uczennice klas: IIITg, IITg1, IIITr oraz IVTg. Ciasta i ciasteczka cieszyły się uznaniem nie tylko u uczniów, ale i nauczycieli, szybko znikały ze stołu. Zarobione pieniądze uczniowie planują wykorzystać na doposażenie dwóch pracowni gastronomicznych. 
(I.Solecka, R.Mider)
20.02.2010
Wycieczka gastronomów
Dziś uczniowie klas technikum gastronomicznego oraz technikum hotelarskiego wzięli udział w XVII Międzynarodowych Targach Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA w Krakowie. Wyjazd zorganizowały panie: Ilona Solecka i Renata Mider. Impreza cieszyła się dużym uznaniem wśród wystawców i zwiedzających - na powierzchni 7000 m2 swoją ofertę zaprezentowało ponad 250 wystawców z Polski i zagranicy (m.in. z Włoch, Niemiec, Austrii, Francji, Węgier i RPA). Atutem krakowskiej imprezy było połączenie trzech segmentów branż: hotelarskiej, gastronomicznej i winiarskiej. Tak więc uczniowie mogli poznać najnowszy sprzęt, jak również rozwiązania branżowe z szeroko pojętej dziedziny gastronomii i hotelarstwa. Zobaczyć można było aranżacje wnętrz hotelowych, wyposażenie baru i restauracji. Tego dnia uczniowie z bliska mogli się przyjrzeć: XII edycji Gali Wielkiej Kolekcji Kulinarnej, w ramach której zorganizowany był Konkurs Gastronomiczny, który wśród zgłoszonych restauracji i cukierni wyłonił laureatów w kategorii najlepsze danie główne, deser i napój. Wyjazd połączony był ze zwiedzaniem Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, gdzie uczniowie zostali zapoznani z historią Wydziału, jego działalnością oraz warunkami rekrutacji na studia wyższe.
Dla uczniów wyjazd ten był niezwykłym przeżyciem.
(I.Solecka, R.Mider)
01.03.2010
Pielgrzymka maturzystów
Dziś miała miejsce XII Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Przebiegała ona pod hasłem: Bądźmy świadkami Miłości". Z naszej szkoły w pielgrzymce autokarowej brało udział 75 maturzystów z 8 klas maturalnych, wszyscy wychowawcy tych klas i katecheci. Nabożeństwu przewodniczył ks. bp. Marian Florczyk, który w homilii i rozważaniach drogi krzyżowej zwracał uwagę na ważny aspekt wychowawczy tego modlitewnego spotkania oraz podkreślił wielkie znaczenie życiowych decyzji przed którymi stają maturzyści wkraczając w dorosłość. Pielgrzymka przebiegała zgodnie z programem a wszyscy uczestnicy szczęśliwie powrócili do Jędrzejowa przed godziną 18.
( P.Kowalski)
04.03.2010
Szkolenie dla budowlańców
Dziś w naszej szkole odbyło się szkolenie prowadzone przez p. Michała Rabiasza - doradcę instruktora Regionu Południe firmy Xella Polska Sp. zo.o. Prezentacja ta była efektem przystąpienia technikum budowlanego w ZSP nr 2 do programu "Akademia murowania SILKA YTONG". W jego trakcie uczniowie poznawali sposób wznoszenia budynków w technologii bloków wapienno-piaskowych SILKA i YTONG. Silikaty te mają jeden z najniższych współczynników przenikania ciepła, są też jednym z najekologiczniejszych materiałów budowlanych i nieszkodliwych dla zdrowia ludzkiego. świetnie sprawdzają się w budowaniu ścian jednowarstwowych. Prezentacja była ciekawa, zakończyła się konkursem. Najlepsi uczniowie nagrodzeni zostali drobnymi upominkami od firmy Xella.
(A.Gardjew)
09.03.2010
Wycieczka do Warszawy
W dniu dzisiejszym 50 - osobowa grupa uczniów biorących udział w projekcie "Twój zawód - twoją przyszłością" wraz z opiekunami: dyr. W.Blicharskim, R.Walczak, Z.Góreckim i Z.Marcinkowskim udała się na wycieczkę dydaktyczną do Warszawy. Pierwszym z założonych punktów "wyprawy" było zwiedzenie Pałacu Prezydenckiego. Po przejściu przez bramki oraz poddaniu się działaniu wykrywaczy metalu cała grupa wraz z przewodnikiem udała się do sal pałacu. Udało się nam zwiedzić praktycznie wszystkie pomieszczenia pałacowe, wyjątek stanowiły tylko te bardziej prywatne, w których odpoczywa i pracuje Prezydent RP. Na uwagę zasługiwały m.in. miejsca, gdzie prezydent RP mianuje urzędników państwowych, przyjmuje delegacje zagraniczne, je obiad, czy też uczestniczy w mszach św. - pałacowa kaplica. Z okien sal pałacowych mogliśmy też podziwiać smutne o tej porze roku ogrody prezydenckie. W trakcie przemieszczania się po pałacu można było podziwiać wspaniałe antyczne wyposażenie sal, wiszące na ścianach  obrazy. Na zakończenie pobytu w Pałacu Prezydenckim spotkaliśmy się z przedstawicielem Kancelarii Prezydenta RP - Maciejem Libiszewskim, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Jeszcze dobrze nie opadły emocje związane ze zwiedzeniem Pałacu Prezydenckiego a już musieliśmy w dość szybkim tempie udać się do Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Podzieleni na grupy wraz z przewodnikami weszliśmy do muzealnych sal. Jedna grupa wysłuchała prelekcji na temat rozwoju komputerów i maszyn liczących, druga najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Młodzież przechodząc przez sale muzealne mogła podziwiać a także i dotknąć eksponaty z różnych dziedzin od kalkulatorów, poprzez komputery, aparaty telefoniczne, sprzęt radiowy, AGD   na motocyklach, samochodach i samolocie kończąc. Dodatkową atrakcją była możliwość przeprowadzenia doświadczeń fizycznych i obserwacja ich efektów a także obejrzenie ekspozycji modelarstwa plastykowego i papierowego. Podsumowując pobyt w Muzeum Techniki można spokojnie stwierdzić, że każdy z uczestników znalazł tu coś  dla siebie. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Jędrzejowa, w trakcie której zatrzymaliśmy się tylko na obiado-kolację. Obserwując młodzież, jej zachowanie,  zainteresowanie można stwierdzić że wycieczka była udana.
                                                       
(Z.Marcinkowski)
16.03.2010
Wizyta studyjna
W dniu 16.03.2010 r. w naszej szkole w ramach wizyty studyjnej CEDEFOP uw 223 goszczeni byli przedstawiciele krajów UE. Szkołę odwiedziło 8 reprezentantów pochodzących z Francji, Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Szwecji, Szkocji i Turcji. Obecni byli także zaproszeni goście wśród których znaleźli się m.in. Kurator Oświaty w Kielcach M.Muzoł, Starosta Jędrzejowski E.Kaczmarek, naczelnik WESiR J.Stankiewicz, a także dyrektor PUP w Jędrzejowie M.Toczyk oraz dyrektor Zakładów Mechanicznych "BIFAMET" w Jędrzejowie J.Bidas. Dyrektor ZSP nr 2 W.Blicharski dokonał prezentacji wszystkich uczestników spotkania, a następnie dokonał wnikliwej prezentacji szkoły i jej środowiska. Głos zabrali następnie starosta E.Kaczmarek, J.Bidas oraz M.Tomczyk, którzy zaprezentowali współpracę podległych im instytucji z naszą szkołą. Treść wystąpień wzbogacały prezentacje multimedialne. Po krótkiej przerwie zaproszeni goście udali się na "wycieczkę" po budynku ZSP nr 2, w trakcie której nasi uczniowie prezentowali w j. angielskim przeznaczenie sal i rodzaj odbywających się w nich zajęć. Wizytę studyjną wspomagali tłumaczeniami symultanicznymi nauczyciele : M.Strzeszowska, E.Żychlińska, H.Muchowski. Ważnym punktem dyskusji w trakcie wizyty studyjnej był problem motywacji uczniów. Udzielane przez dyrektora, nauczycieli odpowiedzi pozwoliły zagranicznym gościom zorientować się w prowadzonych przez naszą szkołę projektach pozyskiwania funduszy z UE, akcjach i uroczystościach jak również zajęciach dodatkowych w których biorą udział nasi uczniowie oraz wyzwaniach podejmowanych przez naszych nauczycieli w doskonaleniu procesu kształcenia i wychowania młodzieży. Należy dodać, iż w dniu 15.03.2010 - podczas pierwszego dnia wizyty w Kuratorium Oświaty w Kielcach prezentowany był Szkolny Ośrodek Kariery. W prezentacji tej wzięli udział dyrektor W.Blicharski, doradca i opiekun SZOK-u I.Kucharczyk oraz tłumacze: M.Strzeszkowska, H.Muchowski. Wszyscy nauczyciele języków obcych przygotowali wcześniej tłumaczenia folderów, wystąpień poszczególnych osób celem wykonania prezentowanych slajdów.
(H.Muchowski)
18.03.2010
Wycieczka do Tych
W dniu 18.03.2010 r. grupa 48 uczniów naszej szkoły z klas IV m, III Ts, III Ts1, II Ts wraz z opiekunami w ramach europejskiego projektu "Twój zawód - Twoją Przyszłością" zwiedziło nowoczesny zakład firmy FIAT AUTOPOLAND w Tychach. Na trzech nowoczesnych liniach produkcyjnych montowane są trzy marki samochodów segmentu A na wspólnej konstrukcji płyty podłogowej (Fiat Punto, Fiat 500, Ford K). Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wszystkich wydziałów zakładu oraz zapoznania się z organizacją pracy, przebiegiem montażu i obiegu dokumentacji. Duże wrażenie zrobiła automatyzacja procesów wytwórczych karoserii samochodowych z wykorzystaniem centrów wyposażonych w roboty przemysłowe nowej generacji. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali przewodników i zadawali wnikliwe pytania. Na koniec dokonali wpisu do pamiątkowej księgi i udali się na smaczny obiad w otoczeniu ruin zamku w Ogrodzieńcu.
(A.Piasecki)
23.03.2010
Wycieczka budowlańców
Dziś uczniowie technikum Budowlanego byli gośćmi w firmie Dolina Nidy Sp zo.o w Leszczach koło Pińczowa. Firma Dolina Nidy jest polskim producentem oferującym produkty do wykończenia wnętrz wykonywane z naturalnego kamienia gipsowego. Oferta firmy obejmuje gips budowlany, gipsy szpachlowe, tynki, gładzie i kleje. Młodzież zwiedziła nowoczesny zakład w którym zastosowano niespotykaną dotychczas w Polsce pełną automatyzację procesu przeróbki kamienia gipsowego. W procesie produkcji realizowany jest kompleksowy system kontroli jakości we wszystkich fazach wytwarzania jak i w etapie finalnym. Zwiedzenie poprzedziła ciekawa prezentacja multimedialna dotycząca historii i obecnej działalności zakładu. Uczniowie widzieli kopalnię, magazyn skruszonego kamienia gipsowego, młyn misowo-walcowy do procesu suszenia i równoczesnego mielenia, kalcynator do wypalania, silosy na produkcji kalcynacji, zautomatyzowaną produkcję mieszanek oraz pakowanie, paletyzację i magazynowanie wyrobów. Zwiedzili także Akademię Stosowania Gipsu, gdzie prowadzone są zajęcia teoretyczne jak i praktyczna nauka zastosowania technologii związanych z ofertą Doliny Nidy. Na zakończenie firma zaserwowała naszym uczniom pyszny poczęstunek. Mamy nadzieję że wizyta w Dolinie Nidy zapoczątkuje dalszą współpracę naszej szkoły z tą firmą.
(A.Gardjew)
9.04.2010
Budowlańcy na wycieczce
Dziś 94 uczniów technikum budowlanego wzięło udział w XVII Ogólnopolskich Targach Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM. Blisko 300 wystawców prezentowało materiały budowlane, okna, drzwi, dachy, meble, nowoczesne technologie oraz wszelkiego rodzaju usługi budowlane. Uczniowie mogli obejrzeć też zaprojektowane i w pełni urządzone kuchnie i łazienki. Bezpłatne porady architektów, instalatorów i elektryków skierowane były dla planujących zmiany, aby ich dom czy mieszkanie stały się ładniejsze i bardziej funkcjonalne. W trakcie zwiedzania młodzież "podjadała" ekologiczne dania serwowane przez wystawców z gospodarstw ekologicznych. Wróciliśmy z nową wiedzą próbkami materiałów, które będą nam służyć jako pomoce dydaktyczne w nowej pracowni laboratoryjnej.
(A.Gardjew)
12.04.2010
Apel pamięci...
W dniu 10 kwietnia Polskę i cały świat obiegła tragiczna wiadomość. Lecący z delegacją na uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską samolot prezydencki rozbił się pod Smoleńskiem. Katastrofy nie przeżył nikt. Śmierć ponieśli m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska, towarzyszący im parlamentarzyści oraz przedstawiciele wojska, rodzin katyńskich i inni. Łącznie zginęło 96 osób.
Dziś zajęcia w naszej szkole rozpoczął specjalny apel. Zgromadzona na placu apelowym młodzież oraz nauczyciele wysłuchali w ciszy i skupieniu hymnu narodowego. Następnie dyrektor szkoły W.Blicharski przypomniał biografię Lecha Kaczyńskiego oraz wspomniał o kontaktach naszej szkoły z innymi osobami, które poniosły śmierć w tej katastrofie. A byli to m.in.
RYSZARD KACZOROWSKI – ostatni Prezydent RP na uchodźstwie
PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI – Poseł na Sejm RP
JANUSZ KRUPSKI - Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
CZESŁAW CYWIŃSKI - Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK
Na zakończenie apelu O.OCysters W.Kundera poprowadził wspólną modlitwę w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie prezydenckiego TU-154.
(Z.Marcinkowski)
22.04.2010
Mechatronicy i elektrycy w ZPUE we Włoszczowie
Dziś w ramach realizowanego przez naszą szkołę programu "Twój zawód - twoją przyszłością" grupa młodzieży z technikum elektrycznego i mechatronicznego wraz z opiekunami Z.Marcinkowskim, R.Walczak, T.Wojtachnio i Z.Jakubczykiem zwiedziła Zakład Produkcji Urządzeń Elektroenergetycznych (ZPUE) we Włoszczowie. Podzielona na grupy młodzież wraz z oprowadzającymi ją pracownikami ZPUE mogła zobaczyć i przyjrzeć się poszczególnym etapom produkcji m.in. nowoczesnych kontenerowych stacji elektroenergetycznych, rozdzielnic średniego i niskiego napięcia, słupów linii napowietrznych oraz łączników wykorzystywanych w stacjach elektroenergetycznych. Uczniowie mogli więc wzbogacić swą wiedzę teoretyczną i praktyczną korzystając z możliwości zadawania pytań oprowadzającym ich pracownikom ZPUE. Na zakończenie wycieczki młodzież otrzymała katalogi i drobne gadżety reklamowe.
(Z.Marcinkowski)

28.04.2010
Stypendia 
Dziś w budynku Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie odbyło się wręczenie stypendiów Starosty Jędrzejowskiego dla wyróżniających się uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. W tym semestrze otrzymało je łącznie 9-cioro uczniów, wśród których znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Emilia Segieta (IV Tg - średnia 4.9) oraz Anita Podsiadło (III Th - średnia 4.6). Starosta E.Kaczmarek wręczył stypendystom symboliczne czeki i życzył sukcesów w ich dalszej nauce.
(Z.Marcinkowski)
31.04.2010
Pożegnanie absolwentów
W dniu dzisiejszym miało miejsce pożegnanie absolwentów klas czwartych. Dziś zakończyli oni naukę w naszej szkole, przed nimi egzaminy maturalne. Uroczystość tą zaszczycili m.in. starosta jędrzejowski E.Kaczmarek i dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska dr hab. inż. Jerzy Zbigniew Piotrowski oraz prezes Zakładów Mechanicznych Bifamet w Jędrzejowie J.Bidas. Zaproszeni goście życzyli tegorocznym absolwentom powodzenia na egzaminach maturalnych, a po ich zdaniu zdobycia ciekawej i zgodnej z wykształceniem pracy lub dostania się na wymarzony kierunek studiów. Następnie dyrektor szkoły raz starosta wręczyli nagrody uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Po zakończeniu tego punktu uroczystości młodzież udała się do swych sal gdzie z rąk wychowawców otrzymała świadectwa ukończenia szkoły.  

Akademia z okazji 3 Maja
Drugą uroczystością w której wzięła udział młodzież naszej szkoły była akademia z okazji święta 3 MAJA. Rozpoczęła się ona od wysłuchania hymnu państwowego, po którym głos zabrał dyrektor szkoły W.Blicharski. Wskazał on na wagę i znaczenie tej daty w historii państwa polskiego. Jak powszechnie wiadomo to święto ustanowione zostało w 1919 r. oraz ponownie w 1990 r. w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja z  1791r. była pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Została uchwalona na Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim. Była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalała podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Treści te przewijały się również w zaprezentowanym przez młodzież oraz zespół muzyczny montażu słowno - muzycznego.
(Z.Marcinkowski)
26.05.2010
Wyprawa krajoznawcza 
W dniach 25-26 maja grupa 49 uczniów wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce pt. "Architektura południowo-wschodniej Polski". Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu "Twój zawód - twoją przyszłością", który nasza szkoła realizuje w obecnym roku szkolnym. Wycieczka doszła do skutku mimo zaistniałej sytuacji powodziowej. W pierwszym dniu młodzież zwiedziła Zespół Pałacowy w Kurozwękach i Baranowie Sandomierskim i Sandomierz. Nocleg miał miejsce w pensjonacie "Prezydent" w Uściążu. Drugi dzień upłynął na wojażach po Kazimierzu Dolnym, Puławach, gdzie zwiedziliśmy Pałac Czartoryskich oraz Opatowie i ruinach zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Można więc śmiało stwierdzić, że widzieliśmy kawałek naszej pięknej ojczyzny. Krajobrazy i widoki zwiedzanych miejsc zapadną nam na długo w pamięci.
(A.Gardjew)
27.05.2010
Konkurs
Uczennice klasy III Tr: Łazarska Agata i Stępień Ewelina wzięły udział w konkursie pt. "Rola administracji samorządowej w regionie". Konkurs zorganizowany był pod patronatem WSEPiE, Urząd Marszałkowski i Kuratorium Oświaty w Kielcach. A.Łazarska zajęła III miejsce w województwie. Opiekunem uczennic była Bożena Wojtanowska.
(B.Wojtanowska)

01.06.2010
Sesja matematyczna
Dziś odbyła się sesja matematyczno-przyrodnicza, na której nasi uczniowie przedstawili prezentacje z przedmiotów ścisłych. Uczeń P.Pawłowski (1Ti) przedstawił multimedialny pokaz o historii matematyki, sławnych matematykach oraz zastosowaniu funkcji w życiu codziennym (opiekun M.Sosnowska). Kolejną prezentację pokazał M.Rokicki (II Tg) pt. "Zanieczyszczenia atmosfery i jej ochrona" (op. O.Cholewińska).
Referat z biologii na temat chorób przenoszonych drogą płciową przedstawiła M.Rusek (ITH) (op. W.Klamka). Sesję urozmaiciły wiersze i anegdoty o fizyce i fizykach przedstawione przez uczennice II Th - N.Obarę i K.Janus oraz uczniów III Tm - S.Struzika, D.Karnię (op. M.Siewiorek i M.Różyc). Koordynatorem sesji była R.Kucypera.
(M.Sosnowska)
23.06.2010
Podsumowanie
W dniu dzisiejszym odbyło się podsumowanie programu "Zabytki architektury w moim regionie", który realizowany był w klasie II Tb1 technikum budowlanego pod kierunkiem mgr inż. A.Gardjew. Jednym z jego celów było przybliżenie piękna i historii naszej ojczyzny. W ramach programu stworzone zostały przez uczniów prezentacje multimedialne stworzone dokumentujące wybrane przez uczniów zabytki naszego regionu. Uczniowie prezentowali je na forum klasy. Najciekawszą prezentację wykonał Orliński Kamil.
(A.Gardjew)
08.007 - 15.07 2010
Wakacyjny obóz naukow - rekreacyjny
W bieżącym roku szkolnym w dniach 8-15 lipca w ramach programy Szkoła Kluczowych Kompetencji uczniowie naszej szkoły z Technikum Budowlanego wraz z opiekunem Agnieszką Chabior brali udział w Wakacyjnym Obozie Naukowym z zakresu technologii informacyjnej. Zajęcia merytoryczne odbywały się w Zakopanem. Uczniowie uczestniczyli w różnych zajęciach edukacyjno- rekreacyjnych. Zwiedzili m.in. miedzy innymi: skocznie narciarskie, zabytkowy kościół na Jaszczurówce, Izbę Regionalną w Murzasichle, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr w Wiktorówce. Dodatkowymi atrakcjami było wyjście na krytą pływalnię do Aqua Parku w Zakopanem oraz piesza wyprawa na Rusinową Polanę.
(A.Chabior)

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego