2012 - 2013 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2012 - 2013

01.09.2012
Inauguracja roku szkolnego 2012/13
Koniec wakacji. Dla zdecydowanej większości uczniów były one czasem odpoczynku od obowiązków szkolnych. Tylko nieliczni musieli znaleźć czas w trakcie przerwy letniej na przygotowanie się do egzaminów poprawkowych. W dniu dzisiejszym o godz. 9.00 młodzież naszej szkoły wzięła udział w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2012/2013. Po hymnie państwowym miał miejsce krótki montaż słowno-muzyczny nawiązujący do 73 rocznicy wybuchu II wojny światowej, w trakcie którego, odczytany został apel poległych. Po tej inscenizacji zabrała głos nowa dyrektor szkoły mgr inż. J.Jędrzejewska, która powitała młodzież i pedagogów zgromadzonych na placu apelowym. Następnie pani dyrektor przedstawiła grono osób, które będą ją wspomagać w kierowaniu placówką. Są to:
  • wicedyrektor mgr A.Kamińska - odpowiedzialna za sprawy wychowawcze i dokumentację szkoły;
  • wicedyrektor mgr B.Suchmiel - odpowiedzialny za sprawy wychowawcze i organizację egzaminów maturalnych
  • wicedyrektor - mgr inż. J.Rymarczyk - odpowiedzialny za wdrożenie nowej reformy szkolnictwa zawodowego i sprawy programowe
  • kierownik kształcenia praktycznego - mgr inż. T.Wojtachnio - odpowiedzialny za organizacje praktyk zawodowych.
Potem uczniowie klas pierwszych i starszych udali się na spotkanie ze swymi wychowawcami. Dodatkowo "pierwszaki" zostały oprowadzone przez swych opiekunów po szkole, zapoznane z klasopracowniami i podstawowymi prawami obowiązującymi na jej terenie. Mamy nadzieję że ten rozpoczęty już nowy rok szkolny przyniesie naszej młodzieży i nauczycielom wiele sukcesów i radości ze wspólnej pracy.
Wychowawcy klas pierwszych: 1TB - A.Gardjew, 1TR - B.Wojtanowska, 1TG - I.Solecka, 1TEI - M.Cichoń, 1TFS - P.Kowalski, IC - A.Mazurkiewicz, 1OW - A.Kowalska, 1H - J.Bertman
(Z,Marcinkowski)
14.09.2012
Dzień Patrona Szkoły
Dziś w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z 17 rocznicą nadania naszej szkole imienia gen. Stefana Roweckiego "Grota". Jak zawsze przybyło na nią wielu zaproszonych gości wśród których nie brakło przedstawicieli władz powiatu jędrzejowskiego (starosta E.Kaczmarek), miejskich (burmistrz M.Piszczek), przedstawicieli ŚZŻAK, służb mundurowych, dyrektorów szkół, absolwentów szkoły, przedstawicieli mediów, oraz osób w szczególny sposób zaprzyjaźnionych z naszą placówką. W związku z niesprzyjającą pogodą po raz pierwszy od kilku lat obchody odbyły sie na sali gimnastycznej. Rozpoczęła je msza św., której przewodniczył ksiądz K.Zegan - Dyrektor Referatu Katechetycznego Diecezji Kieleckiej w asyście proboszcza W.Kundery. Następnie głos zabrała dyrektor naszej szkoły J.Jędrzejewska, która powitała wszystkich zgromadzonych na sali gości, młodzież, grono pedagogiczne, pracowników obsługi. Wkrótce po tym, rozpoczął się montaż słowno - muzyczny o patronie gen. Stefanie Roweckim "Grocie", w trakcie którego przypomniana została jego sylwetka oraz działalność jako dowódcy AK. Kolejnym punktem naszych obchodów było ślubowanie uczniów klas pierwszych. W trakcie spotkania nie brakło także krótkich, ale jakże wymownych przemówień, które doskonale się wpasowały w klimat obchodów Dnia Patrona. Na zakończenie uroczystości goście w asyście młodzieży naszej szkoły złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą poświęconą naszemu patronowi, pomnikiem mjr S.Gądzio - "Kosa" oraz Dębem Katyńskim.
(Z.Marcinkowski)
21.09.2012
Projekt MIP
W ramach realizowanego projektu MIP, w okresie wakacji uczennice odbyły praktyki w wybranych przez siebie firmach na terenie Jędrzejowa oraz Kielc. Uczennicami tymi były: Magdalena Rusek, Beata Wawrzykowska, Patrycja Wydrych, Teresa Grząba oraz Anna Blicharska. Po zaliczeniu praktyk, uczennice sporządziły biznes plany na swoją działalność gospodarczą, które z kolei zostały ocenione przez Komisję. Kryteria jakimi kierowano się przy wyborze najlepszych, to przede wszystkim kwalifikacje beneficjentów, innowacyjność pomysłu, znajomość produktu, rynku i konkurencji a także analiza finansowa przedsięwzięcia. Spośród 50 biznesplanów, przysłanych z 10 szkół, wybrano 30 najlepszych. Z naszej szkoły są to prace następujących uczennic: Magdaleny Rusek, Teresy Grząby, Beaty Wawrzykowskiej oraz Patrycji Wydrych. Najwyższą ocenę uzyskała Magdalena Rusek, zajmując bardzo wysoką 3 pozycję, ze swoim pomysłem na działalność - "Boczniaki u Magdy". Biznesplany pozostałych uczennic również zostały wysoko ocenione, gdyż były to miejsca: 13 - Teresa Grząba (Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Akacją"), 16 - Beata Wawrzykowska (sklep spoż. "Beatka"), 23 - Patrycja Wydrych(Salon Kosmetyczny "Patrycja"). Wszystkim uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia oraz satysfakcji z kolejnych etapów projektu.
(J.Pietrucha)
26.09.2012
Test wiedzy o UE
Które z państw skandynawskich nie należy do Unii? Nad jaką rzeką leży stolica Węgier? Co jest najwyższym szczytem Europy? Z jakiego kraju pochodzą znani artyści Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie podczas testu wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Na uroczyste obchody Dnia Języków Europejskich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie zostali zaproszeni uczniowie z Gimnazjum numer 1 w Jędrzejowie. Od 2001 roku 26września jest Europejskim Dniem Języków. Co roku w całej Europie organizowane są najróżniejsze wydarzenia związane z językami. Podobnie było i w tym roku w „Grocie”. Wielkie świętowanie zaczęło się od części artystycznej, którą uczniowie szkoły średniej przygotowali swoim młodszym kolegom gimnazjalistom. Oprócz piosenek w języku angielskim można było obejrzeć wesołe parodie znanych utworów w luźnym tłumaczeniu. W ten sposób uczniowie technikum pokazali jak językiem można się bawić i że nauka języka obcego nie musi kojarzyć sie tylko z uczeniem na pamięć zasad gramatyki. Po części artystycznej uczniowie Gimnazjum numer 1 oraz uczniowie klasy pierwszej Technikum Gastronomicznego odpowiadali na pytania. Test obejmował 25 pytań dotyczących ogólnej wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Po podliczeniu punktów okazało się, że trzy pierwsze miejsca zajęli gimnazjaliści: Olga Jędrzejowska, Paweł Kamiński i Marcin Kurkowski. Drugie miejsce zajął: Szczepan Ciesielski a trzecie: Emil Krzysztofik, Bartosz Jankiewicz (ZSP nr2) i Sylwia Kopeć (ZSP nr2). W międzyczasie kiedy uczniowie wysilali swoje umysły podczas testu, drużyny sportowe spotkały się na boisku rozgrywając turniej piłki nożnej Technikum numer 2 kontra Gimnazjum nr1. Tym razem uczniowie technikum okazali się lepsi i pierwsze miejsce przypadło drużynie z klasy I Technikum Budowlanego, drugie drużynie z Gimnazjum numer 1 a trzecie miejsce zajęła drużyna Technikum Rolniczego. Na zakończenie wicedyrektor ZSP numer 2 w Jędrzejowie- Anna Kamińska oraz opiekunowie Szkolnego Klubu Europejskiego wręczyli upominki i dyplomy dla zwycięzców. Zarówno dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych jak i dla zaproszonych gości z Gimnazjum numer 1 była to doskonała okazja do lepszego poznania się, świętowania Dnia Języków Obcych, oraz poszerzenia wiedzy o Unii Europejskiej.
(E.Żychlińska)
28.09.2012
Rajd Grocika"
Dnia 28 września 2012 roku odbył się I Świętokrzyski Rajd "Grocika" zorganizowany przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego - mgr Anetę Haczyk i mgr Martę Strzeszkowską. W wyprawie wzięli udział uczniowie klas: 2TH, 2TB1, 3TFS, 3TG, 3TB, 4TH, 4TG oraz nauczyciele - dyrektor Anna Kamińska, Aneta Haczyk, Marta Strzeszkowska, Grzegorz Bełz, Michał Olesiński, Adam Piasecki. Trasa rajdu rozpoczęła się od Góry Karczówki, na której jest piękny klasztor oraz rozciąga się rezerwat krajobrazowy. Przeszliśmy przez Górę Brusznię, zeszliśmy do Białogonu, gdzie znajduje się malowniczy drewniany kościółek. Następnie przemierzyliśmy przez Zalesie, Patrol, Zgórsko i po wielu przygodach dotarliśmy do Jaskini Raj. Ze względu na budowę obwodnicy, zostaliśmy przewiezieni do ruin zamku w Chęcinach. Tu wspólnie biesiadowaliśmy przy ognisku, smażyliśmy kiełbaski i delektowaliśmy się błogim odpoczynkiem na łonie natury. Niestrudzeni piechurzy udali się do przepięknego miejsca w Chęcinach - Rezerwatu "Rzepka". Około godziny 16.00 zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do Jędrzejowa i tak zakończył się I Świętokrzyski Rajd "Grocika".
(A.Haczyk)
28.09.2012
Projekt
W miesiącu wrześniu rozpoczął się kolejny cykl zajęć w ramach projektu "Teoria i praktyka droga do sukcesu zawodowego" rozpoczętego w poprzednim roku szkolnym. Podczas uczestnictwa w zajęciach "Język angielski specjalistyczny" młodzież w grupach 8-osobowych doskonali umiejętność mówienia, czytania, słuchania i pisania korespondencji z zakresu słownictwa zawodowego. Na zdjęciach obok uczniowie klasy IV Technikum podczas zajęć.
(Z.Marcinkowski)
28.09.2012
Praktyki zagraniczne
W roku szkolnym 2011/2012 uczennice z technikum hotelarskiego odbyły praktykę w hotelu Creta Palace ***** na wyspie Kreta, w miejscowości Missiria, Rethymnon. Zgodnie z umową pracowały wg. Ustalonego na każdy dzień grafiku. Przez pierwszy tydzień praca polegała na przygotowaniu restauracji do obsługi gości podczas serwowaniu śniadań i kolacji. Następnie uczennice pracowały na stanowisku – asystent kelnera, a także w restauracji dla dzieci „Tasty Comer” sprawując obowiązki głównego kelnera, do którego zadań należało: podanie karty menu, przyjęcie zamówienia, wystawienie rachunku zarówno w trakcie lunchu jaki i kolacji, pomoc swojemu asystentowi w sprzątaniu stolików i ponownym nakrywaniu.
Wspomnienia z wakacji uczennicy - Renaty Błońskiej (Technikum Hotelarskie) - czytaj więcej...
 
(B.Wawrzyńczyk)
02.10.2012
Podsumowanie projektu 
Dziś w naszej szkole odbyło się spotkanie podsumowujące realizację 4-letniego projektu „Szkoła Kluczowych Kompetencji. Program rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski Wschodniej”. Liderem projektu była Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, partnerem Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza w Sandomierzu. W konferencji wzięli udział: Świętokrzyski Kurator Oświaty - Małgorzata Muzoł, Wicestarosta Powiatu Jędrzejowskiego - Janusz Grabek, przedstawiciele lokalnego biznesu i instytucji wspierających przedsiębiorczość, rodzice i uczniowie będący beneficjentami projektu. Spotkanie poprowadzili mgr inż. Jolanta Jędrzejewska - dyrektor ZSP nr 2 oraz mgr inż. Władysław Blicharski - koordynator szkolny projektu. Wśród grona prelegentów znaleźli się twórcy autorskich programów: mgr A. Chabior /technologia informacyjna /, mgr Z. Karkocha /matematyka/, mgr M. Chabuz /język angielski/, mgr R. Gola /przedsiębiorczość/ oraz przedstawiciele Partnera projektu. ZSP nr 2 w Jedrzejowie był jedną z 10 szkół województwa świętokrzyskiego zakwalifikowanych do udziału w/w przedsięwzięciu. Nadrzędnym celem projektu było zwiększenie dostępności do rozwoju kompetencji kluczowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym. Beneficjentami bezpośrednimi projektu byli uczniowie czterech klas realizujących po jednej z czterech wybranych do programu kompetencji kluczowych, wśród których znalazły się m.in.: znajomość języków obcych, matematyka, przedsiębiorczość oraz technologia informacyjna. Uczniowie każdej z klas realizowali autorskie programy nauczania, które opracowano ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych umiejętności wynikających z potrzeb lokalnego rynku pracy. Wszystkie programy zakładały innowacyjność stosowanych metod nauczania, aktywizację i motywowanie uczniów do przyswajania wiedzy i praktycznych umiejętności. Oferta projektu SKK nie ograniczała się wyłącznie do zajęć szkolnych. Uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach w ramach Przedsiębiorstwa Symulacyjnego, Kół Naukowych oraz Studium Kompetentnych Liderów – warsztatach prowadzonych przez pracowników Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu. Zajęcia praktyczne i warsztaty odbywały się także podczas Wakacyjnych Obozów Naukowych - formy wypoczynku połączonego z nauką.
(Z.Karkocha)
08.10.2012
Prelekcja
Dziś w naszej szkole odbyło się spotkanie oraz prelekcja dla młodzieży poświęcona postaci Bł. Wincentego Kadłubka oraz Archiopactwu Ojców Cystersów w Jędrzejowie, gdzie spoczywają doczesne szczątki tego błogosławionego. Prelegentem był sam Czesław Ryszka - publicysta "Niedzieli", poseł na Sejm RP w latach 1997-2001, senator RP 2005-2011. Po oficjalnym wykładzie młodzież prowadziła dyskurs dotyczący W.Kadłubka - pierwszego historyka polskiego pochodzenia, nauczyciela miłości ojczyzny praz Świętego Ziemi Jędrzejowskiej. Rozmawiano także o współczesnych autorytetach dla młodzieży.
(P.Kowalski)
12.10.2012
Dzień Edukacji Narodowej
W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej w naszej szkole miała miejsce akademia poświecona temu świętu. Dyrektor szkoły mgr inż. J.Jędrzejewska zwróciła się do zgromadzonego na sali gimnastycznej grona pedagogicznego dziękując za trud wkładany w edukację i wychowanie młodzieży i życząc spełnienia marzeń zarówno w pracy zawodowej jak i życiu osobistym. Po przemówieniu pani dyrektor szkoły w uznaniu zasług naszych nauczycieli wręczyła Nagrody Dyrektora. W tym roku otrzymali je:
J.Adamczyk, E.Banaś, I.Dudek, A.Haczyk, A.Kamińska, A.Kowalska, R.Karp, R.Kucypera, E.Kołkiewicz, M.Lubieniecka, R.Mider, M.Pańczyk, P.Rybiński, I.Solecka, A.Stolarska, S.Strzeszkowski.
Do życzeń dla nauczycieli włączyła się również przewodnicząca Rady Rodziców oraz młodzież, która przygotowała na tą okazję specjalny występ artystyczny. W trakcie jego trwania nie brakło piosenek skeczy i ... pokazu mody ubiorów nauczycielskich.
(Z.Marcinkowski)
14.10.2012
Rodzinny Dzień Papieski
14 października 2012 r. w całej Polsce obchodzono "Rodzinny Dzień Papieski", który jest organizowany przez fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W uroczystości te włączyła się w Jędrzejowie fundacja "Trinitas", która zainicjowała "Jędrzejowski Dzień Papieski|" pod hasłem "Jan Paweł II - Świadek Wiary i Papież Rodziny". Uroczystości odbywały się w Centrum Kultury w Jędrzejowie a program ich zawierał montaż słowno-muzyczny o Papieżu Polaku przygotowany przez uczniów jędrzejowskich szkół. Również i nasza szkoła włączyła się w to dzieło i zaprezentowała swój program a także była odpowiedzialna za  oprawę muzyczną. Opiekunami naszej młodzieży byli: A.Kowalska, P.Kowalski i S.Strzeszkowski. Naszych uczniów wspierała także grupa z "Kręgu Biblijnego" z parafii p.w. Bł. W.Kadłubka. Podczas trwania uroczystości odbyła się zbiórka publiczna na rzecz chorego Patryka Skrzypca a kupując "papieską kremówkę" można było wesprzeć działalność fundacji "Trinitas". Dopełnieniem obchodów Dnia Papieskiego będzie III Charytatywny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Fundacji pod hasłem "Gramy dla Patryka". 
Młodzieży szkolnej i parafialnej gratulujemy występów - umiejętności aktorskich i talentów muzycznych dzięki którym, Bł. Jan Paweł II stał się nam jeszcze bliższy.
               
 
(P.Kowalski)
17.10.2012
Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej
W związku z minionym Dniem Edukacji Narodowej w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i nagród dla pedagogów ze szkół, placówek oświatowych znajdujących się na terenie powiatu jędrzejowskiego. Nagrody wręczali Wicewojewoda Świętokrzyski G.Dziubek, Świętokrzyski Kurator Oświaty - M.Muzoł i Starosta Jędrzejowski - E.Kaczmarek.
Wśród wyróżnionych nauczycieli z naszej szkoły znaleźli się :
B.Suchmiel - Złoty Krzyż Zasługi
P.Kowalski - Brązowy Krzyż Zasługi
Z.Banasiewicz - Medal KEN
J.Garus - Medal KEN
Z.Karkocha - Medal KEN, Nagroda Kuratora Oświaty
E.Kołkiewicz -Medal KEN
W.Kundera -Medal KEN
B.Wojtanowska - Nagroda Starosty
T.Wojtachnio - Nagroda Starosty
Z.Marcinkowski - Nagroda Starosty
Dodatkowo czworo naszych nauczycieli: M.Strzeszkowska, A.Haczyk, R.Mider, E.Żychlińska odebrało akty nadania awansu zawodowego - nauczyciela mianowanego i wzięło udział w uroczystym ślubowaniu. 
(Z.Marcinkowski)
19.10.2012
Praktyki zawodowe hotelarzy
Uczniowie z klasy II technikum hotelarskiego w terminie 1.10-12.10.2012r odbyli praktyki zawodowe w Restauracji Patio, Flamingo, należących do Hotelu Kongresowego – Business & SPA *** w Kielcach. Do codziennych obowiązków uczniów należało: przygotowanie sali konsumenckiej do przyjęcia gości, realizowanie zamówień klientów, wykonywanie prac porządkowych. Odbyte praktyki pozwoliły uczniom zdobyć cenne w zawodzie hotelarza doświadczenie, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.
(B.Wawrzyńczyk)
20.10.2012
Konkurs fryzjerski
Dziś Uczennice klas o profilu technik usług fryzjerskich wzięły udział w Ogólnopolskim konkursie fryzjerskim LOKI 2012 o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Konkurs przeznaczony był dla młodych talentów w dziedzinie fryzjerstwa. Marta Turek, Gabriela Kisiel, Karolina Miśkiewicz otrzymały wyróżnienia w postaci dyplomów wręczonych przez Jury składających się z Mistrza Fryzjerstwa polskiego Błażeja Giafirda, Adriana Musiała i Marcina Kwietnia. Na takim konkursie młodzież uczy się zawodu, ma możliwość poznania swojej branży od strony praktycznej, rozwoju swoich pasji, talentu i kreatywności.    
(S.Chatys)  
07.11.2012
Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
Dziś w naszej szkole odbyły się zawody I stopnia XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmi „Nierównowagi w gospodarce. Przyczyny i skutki”. Celem Olimpiady jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Przyjęta formuła Olimpiady ma na celu zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak i sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia. Przygotowaniem młodzieży do zawodów szkolnych i nadzorem nad prawidłowym przebiegiem ich zajęła się mgr M.Pańczyk.
Skład komisji szkolnej:
przewodnicząca: mgr inż. J.Jędrzejewska
członek komisji: mgr M.Pańczyk
członek komisji: mgr R.Gola
Uczniowie, którzy wzięłi udział w etapie szkolnym olimpiady:
klasa III Tg: Chaczyk Ernest, Seweryn Wioletta, Zubek Barbara, Wawrzykowska Elżbieta, Siwiec Ewelina
klasa IV TG: Siemasz Paulina, Grzyb Monika, Motyczyńska Agata, Kaczmarek Izabela, Wrona Patrycja
Wszystkim uczestnikom życzymy zajęcia wysokich miejsc i wielu nagród.
(M.Pańczyk)

08.11.2012
Akademia z okazji Dnia Niepodległości - 11 listopada        
12.11.2012
Olimpiada Wiedzy o Prawie
Dziś w naszej szkole odbyły się zawody szkolne XV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. Do zawodów okręgowych zakwalifikowali się następujący uczniowie: Kevin Świderski, Aleksandra Celban, Bartosz Kamiński, Szymon Kościołek, Pola Rudnicka, Paulina Siemasz, Arkadiusz Łężniak, Agata Motyczyńska.
(B.Wojtanowska)
15.11.2012
Sesja naukowa
W dniu dzisiejszym w pracowni historycznej odbyło sie kolejne posiedzenie Młodzieżowego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. W spotkaniu uczestniczył pan Mariusz Korzeniowski w mundurze żołnierza Wojska Polskiego z 1939 r., który jest związany z historycznymi grupami zajmującymi sie rekonstrukcją ważnych wydarzeń z naszej historii. Gość w bardzo interesujący sposób przybliżył postać Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i jego rolę w odbudowie państwa polskiego po I wojnie światowej. Na zakończenie spotkania nasza młodzież miała okazję z bliska przyjrzeć się oryginalnemu wyposażeniu żołnierskiemu z okresu I wojny światowej.
(B.Suchmiel)
16.11.2012
Stypendia Prezesa rady Ministrów
Tego dnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów na rok 2012/2013. W imieniu premiera stypendia wręczyła wojewoda świętokrzyski Bożena Palka - Koruba. Stypendia otrzymali najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: jędrzejowskiego, koneckiego, ostrowieckiego, skarżyskiego i włoszczowskiego. W gronie nagrodzonych był tez uczeń naszej szkoły: Paweł Pawłowski (IV Ti), który w roku szkolnym 2011/2012 uzyskał średnią 5.4 a także był laureatem finału X Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ Solidarność. 
"Stypendyści to osoby, które można nazwać wizytówkami szkoły. Mam nadzieję, że stypendia pomogą im w rozwijaniu swoich zainteresowań, a stypendium premiera to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim prestiż. Otrzymują je najlepsi." - powiedziała Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty.
(M.Sosnowska)
23.11.2012
Podsumowanie projektu
W dniu dzisiejszym odbyła się Konferencja Podsumowująca realizację Projektu Młodzieżowy Inkubator Przedsiębiorczości. Spotkanie miało miejsce w ośrodku szkoleniowym w Wólce Milanowskiej. Wzięli w nim udział realizatorzy projektu: Lider Projektu - Grono Targowe Kielce oraz Partnerzy - Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Stowarzyszenie Integracji Rozwoju, Fundacja Centrum Europy Lokalnej, a także dyrektorzy szkół, uczniowie, nauczyciele pełniący rolę opiekunów, zaproszeni goście. Projekt realizowany był w ciągu 18 miesięcy i obejmował wsparciem 200 uczniów z 10 szkół woj.świetokrzyskiego. W ramach realizacji projektu uczniowie wykonywali biznes plany na własną działalność gospodarczą, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez przedsiębiorców, pracowali na platformie e-learningowej, odbywali praktyki w wybranych przez siebie firmach a także uczestniczyli w preinkubacji. Podczas pierwszej części konferencji głos zabierali przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych Kuratorium Oświaty Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Następnie Lider Projektu przedstawił realizację zadań w ramach projektu. W drugiej części konferencji szkoły prezentowały efekty z udziału w projekcie. Najważniejsze z nich to: merytoryczne i praktyczne przygotowanie do prowadzenia własnego biznesu, poznanie możliwości odnalezienia się w realiach trudnego rynku, nabycie dodatkowych umiejętności w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii ICT w procesie uczenia się, wzbudzenie zainteresowania przedsiębiorczością jako możliwą ścieżką kariery zawodowej. Wśród 100 uczniów, którzy zakwalifikowali się do ostatniego etapu projektu znalazły się cztery uczennice naszej szkoły. Były to: Magdalena Rusek z pomysłem na działalność "Boczniaki u Magdy", Teresa Grząba z pomysłem na działalność -gospodarstwo agroturystyczne "Pod akacją", Beata Wawrzykowska z pomysłem - sklep spożywczy "U Beatki" oraz Patrycja Wydrych z pomysłem - salon kosmetyczny "Patrycja". Niewątliwym sukcesem było zajęcie 3 miejsca przez Magdalenę Rusek, wśród najlepszych biznes planów. Opiekunem merytorycznym w/w uczennic była mgr inż. Jolanta Pietrucha. Po zakończeniu prezentacji, wręczono uczniom Certyfikaty.
(J.Pietrucha)
24.11.2012
Festiwal fryzjerstwa
Dziś uczennice naszej szkoły z technikum usług fryzjerskich wzięły udział w Śląskim Festiwalu Fryzjersko-Kosmetycznym, odbywającym się w Sosnowcu. Młodzież uczestniczyła w uroczystym otwarciu XI Festiwalu Hari Fair & Beauty Fair, a także miała okazję obserwować m.in.:
-pokaz nowoczesnego sprzętu fryzjerskiego,
-pokaz najnowszych trendów fryzjerskich (upięcia okolicznościowe i strzyżenie),
- Mistrzostwa w Zdobieniu Paznokci Fantasmagorie Bussines Red&White,
- paradę szkół Technikum Fryzjerskiego w Bielsku Białej – „Antonii Cierplikowski”,
- paradę szkół ZKZ Gliwice - „Tęczowy Pokaz”,
- konkurs o Puchar Śląska Kategoria Juniorzy,
- pokaz firmy EuroFasion - stylizacja paznokci,
- X Mistrzostwa Makijażu Ekstrawaganckiego „Czerń-Biel”.
Podczas festiwalu uczennice naszej szkoły miały okazję zostać modelkami mając na głowach najmodniejsze fryzury tego sezonu. Podczas wykonywania fryzur uczennice próbowały same projektować własne uczesania. Nauczyciele fryzjerstwa wzięli udział w Konferencji Zuzanny Sumirskiej, autorki podręczników do nauki zawodu - fryzjer. Z.Sumirska przedstawiła temat: "Partnerstwo, a jakość kształcenia zawodowego w zawodach fryzjer i technik usług fryzjerskich”. Konkursy, są ważnym elementem szkolenia i doskonalenia w rzemiośle fryzjerskim i kosmetycznym Związku Rzemiosła Polskiego –OKF-ZRP”.
(S.Chatys)
30.11.2012
Wycieczka hotelarzy
Dziś uczniowie klasy II technikum hotelarskiego odwiedzili Hotel Dal *** w Kielcach. Cechą charakterystyczną tego hotelu jest połączenie nowoczesnego komfortu z tradycyjnymi elementami. Sprawia to, że jest on jedyny w swoim rodzaju. Celem głównym wycieczki przedmiotowej było zapoznanie uczniów z budową i funkcjonowaniem recepcji hotelowej. Dzięki uprzejmości recepcjonistki, mogli zaobserwować procedurę check-in, check-out. Zdobytą wiedzę uczniowie będą mogli wykorzystać podczas zajęć praktycznych, a także przyszłych praktyk zagranicznych i krajowych.
(B.Wawrzyńczyk)
04.12.2012
Sesja naukowa
Dziś w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się sesja naukowa Młodzieżowego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Zebranych powitała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska, która podkreśliła, że MKH jest strażnikiem pamięci czynów zbrojnych żołnierzy Polski Podziemnej i ich powojennych losów. W spotkaniu wzięli udział p. Ewa Kubas - Samociuk - Przewodnicząca Rady Powiatu, p.Edmund Kaczmarek - Starosta Jędrzejowski, p. Stanisław Nawrot - Naczelnik Wydziału Edukacji, p. Kazimierz Nowakowski - pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów, członkowie rady Programowej MKH m.in. p. Stanisław Wijas, Wiesław Kundera, młodzież Gimnazjum nr 1 i 2 z opiekunami oraz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Punktem kulminacyjnym sesji był wykład p. Marka Jończyka z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach pt. "Zbrojne podziemie na Kielecczyźnie w latach 1945-1948". Dodatkowo p. M.Jończyk zaprezentował film o odbiciu więźniów z kieleckiego więzienia przez oddział AK pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps. Szary. Zebrani na sali mogli również obejrzeć wystawę pt. "Ruch ludowy na Kielecczyźnie w latach 1939 - 1947", udostępnioną przez IPN. W dyskusji głos zabrał m.in. E.Kaczmarek - Starosta Jędrzejowski, który podkreślił jak ważne jest ukształtowanie w młodym człowieku miłości do ojczyzny, bo wtedy możemy być spokojni o dalsze jej losy. Prezes MKH Paweł Kowalski na wniosek rady programowej skład której w większości wchodzi młodzież, powołał nowych członków p. Edmunda Kaczmarka i p. Jolantę Jędrzejewską. Przewodniczącym rady pozostał p. Bernard Suchmiel. Sztandar Jędrzejowskiego Pułku Piechoty Armii Krajowej wystawił Związek harcerstwa Rzeczpospolitej działający w naszej szkole. Sesję naukową MKH wzbogacił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży przygotowanej przez S.Strzeszkowskiego. Książki dla uczestników przekazał Piotr Kurek Zastępca Prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK. Nasz MKH im. Armii Krajowej istnieje od 2007 r.
(P.Kowalski)
06.12.2012
Olimpiada przedsiebiorczości
W dniu dzisiejszym, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnych eliminacjach VIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. W tym roku cieszyła się ona wyjątkowym zainteresowaniem, gdyż przystąpiło do niej 60 uczniów. Hasłem przewodnim tegorocznej olimpiady jest "Ludzie w przedsiębiorstwie". Głównym organizatorem Olimpiady Przedsiębiorczość jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Organizacją oraz przeprowadzeniem jej na etapie eliminacji szkolnych zajęła się mgr inż. Jolanta Pietrucha. Lista osób, które zakwalifikują się do dalszego etapu zostanie opublikowana 13 stycznia 2013r.
(J.Pietrucha)
06.12.2012
Lekcja 
W ramach Narodowej Strategii Spójności - Rozwój Polski Wschodniej 200 uczniów z 15 klas wzięło udział w lekcjach o Funduszach Europejskich. Uczniowie wzięli udział w konkursie pt. "Lekcja o Funduszach Europejskich 2" w trakcie którego, wykazywali zalety wykorzystania funduszy w swoim województwie, powiecie, gminie. Ponadto wymieniali pozytywne zmiany jakie nastąpiły w związku z realizacją projektów PORPW. Lekcje o "Funduszach Europejskich 2" prowadziła mgr R.Gola i dr B.Wojtanowska. Nauczyciele prowadzący otrzymali od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego multimedialne tablety.
(B.Wojtanowska)
17.12.2012
Konkurs 
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się konkurs na "Najładniejszą kartkę Bożonarodzeniową" zorganizowany przez p. dyrektor mgr inż. Jolantę Jędrzejewską. Tematem konkursu była interpretacja tytułowego hasła: "Magia Świąt Bożego Narodzenia". Zadaniem uczestników było przedstawienie nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia w postaci kartki świątecznej. Kartki Bożonarodzeniowe były wykonane techniką komputerową. Projekty kartek zadziwiały pomysłowością i kunsztem wykonania. Wydrukowane kartki zostaną wręczone rodzicom uczniów naszej szkoły. Najciekawsze kartki nagrodzono dyplomami, które wręczała pani dyrektor mgr inż. Jolanta Jędrzejewska na apelu szkolnym. Poniżej zostały przedstawione prace uczniów:
Paweł Pawłowski - klasa IV Ti
Wojciech Wójcicki - klasa IV Ti
Michał Bodzioch - klasa II Tm
Piotr Kalemba - klasa III Thi
Grzegorz Dziedziński - klasa IV Ti
20.12.2012
Jasełka
Atmosferę zbliżających się Świat Bożego Narodzenia wyczuwa sie juz praktycznie na każdym kroku. Tradycją już w naszej szkole stały się wystawiane w tym czasie jasełka. Od kilku lat odbywają się one w Centrum Kultury w Jędrzejowie i rok w rok cieszą się niesłabnącą popularnością. Wszystko to za sprawą wspaniałych występów naszej młodzieży, która wraz ze swymi opiekunami za każdym razem zaskakuje formą i treścią prezentowanego przedstawienia. Życzenia świąteczne skierowali do społeczności szkoły: dyrektor szkoły mgr inż. J.Jędrzejewska i proboszcz parafii Bł. W.Kadłubka W.Kundera oraz P.Kowalski. Spotkanie jasełkowe było też okazją do wręczenia dyplomów w konkursie na najciekawszą kartkę świąteczną wykonaną w języku angielskim i niemieckim. Na zakończenie przedstawienia uczniowie występujący na scenie oraz ich opiekunowie: M.Chabuz, K.Olszak, S.Strzeszkowski, R.Pełka i G.Bełz otrzymali gromkie brawa.
Wszystkim uczniom i pedagogom naszej szkoły jak również ich bliskim życzymy, aby nadchodzące święta były spędzone przez wszystkich w rodzinnym gronie, aby nie brakło radości ducha, uśmiechu no i oczywiście wielu prezentów pod choinką.
(Z.Marcinkowski)
04.01.2013
Projekt
W grudniu zakończył się cykl zajęć w ramach projektu: "Teoria i praktyka - drogą do sukcesu zawodowego" - zadanie 3 "Język angielski specjalistyczny" W zajęciach wzięło udział 80 uczniów klasy IV Technikum. Uczestnicy w 8 osobowych grupach doskonalili umiejętność posługiwania się językiem zawodowym. Łącznie w każdej grupie przeprowadzono 10 godzin zajęć. Na zakończenie przeprowadzono wśród uczestników testy końcowe sprawdzające wzrost poziomu wiedzy. Na zdjęciach poniżej uczniowie biorący udział w projekcie.
08.01.2013
Stypendia Starosty Jedrzejowskiego
Dziś w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie miało miejsce wręczenie stypendiów Starosty Jędrzejowskiego. Wśród 9 uczniów, którzy otrzymali to wyróżnienie w tym semestrze byli także przedstawiciele naszej szkoły: Bartosz Kamiński (klasa IV) i Ernest Haczyk (klasa III). Należy przypomnieć że nagroda w wysokości 500 zł przyznawana jest młodzieży która ma wysoką średnią ocen, wzorowe zachowanie oraz jest zaangażowana w działalność na rzecz środowiska szkolnego i nie tylko. Uroczystość wręczenia stypendiów była także okazją do wręczenia nagród laureatom II Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego. Wśród laureatów tego konkursu znalazł się nasz uczeń Przemysław Jędrzejak z klasy III Tm.
(Z.Marcinkowski)

09.01.2013
Sesja naukowa
W dniu 9 stycznia 2013 r. odbyło się kolejne posiedzenie Młodzieżowego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej poświęcone 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na sesję klubu przybyli E.Kaczmarek - Starosta Jędrzejowski, J.Wieliński ŚZŻ Armii Krajowej, K.Wroński , K.Nowakowski. Głównym prelegentem był M.Korzeniowski pracujący w Punkcie Pośrednictwa Pracy w Jędrzejowie, który wystąpił w w mundurze żuawa śmierci z okresu Powstania Styczniowego. W swoim wykładzie przybliżył młodzieży działania powstańców na terenie ówczesnej Gubernii Radomskiej. Uczniowie bardzo emocjonalnie reagowali na przedstawiane wydarzenia, tragizm młodych Polaków, którzy oddawali życie za Ojczyznę. Młodzież była bardzo zainteresowana strojem z epoki, repliką karabinu, pistoletami, szablą i mundurem. Pan M.Korzeniowski jest członkiem grupy rekonstrukcyjnej 1 Pułku Żuawów Śmierci w Busku-Zdroju. Podczas spotkania młodzież wysłuchała pieśni z okresu powstania i oglądała film z rekonstrukcji walk powstańczych. W kolejnym wystąpieniu p. K.Wroński opowiedział młodzieży o bitwie pod Oksą. Następnie p. Edmund Kaczmarek nawiązał do słów J.Wybickiego "Prusak, Moskal nie osiądzie gdy jąwszy pałasza, hasłem wszystkich zgoda będzie i Ojczyzna nasza", podkreślając jak ważna w życiu narodu jest jedność, zgoda w życiu społecznym. Zwrócił się do uczniów, aby zgodnie z tymi zasadami angażowali się w życie danej społeczności lokalnej, swojej Małej Ojczyzny .
(B.Suchmiel)
10.01.2013
Turniej siatkówki
Dziś drużyna dziewcząt wzięła udział w XIV Noworocznym Turnieju Piłki Siatkowej o puchar Starosty Powiatu Pińczowskiego. Turniej rozgrywany był w hali Zespołu Szkół Zawodowych im. S.Staszica w Pińczowie. Nasza drużyna uplasowała się tuż za podium na IV miejscu.
(Z.Marcinkowski)

11.01.2013
Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu
Dnia 11.01.2013 w Lublinie w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II odbył się XVII Okręgowy etap Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły z klasy III TG (finalistki etapu szkolnego)- Elżbieta Wawrzykowska i Barbara Zubek. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie z liceów ogólnokształcących oraz techników regionu lubelskiego i świętokrzyskiego. Ogółem, w eliminacjach okręgowych, uczestniczyło 57 uczniów.
Tematyką wiodącą tej edycji była "Żywność tradycyjna i kuchnie narodowe", w szczególności następujące zagadnienia:
"Tradycja i obyczaje w kuchni polskiej".
"Tradycyjne produkty żywnościowe".
"Tradycje żywieniowe różnych regionów Polski: Kaszub, Wielkopolski, Śląska, Podhala, Małopolski, południowo-wschodniej i centralnej Polski oraz Mazur".
"Kuchnie naszych sąsiadów i inne kuchnie europejskie".
"Kuchnia chińska i japońska jako przedstawicielki kuchni dalekiego wschodu".
"Kuchnia żydowska i arabska jako przykłady kuchni, w których religia odgrywała i odgrywa znaczącą rolę".
Eliminacje okręgowe polegały na rozwiązaniu testu, na który składało się: 30% zadań z zakresu tematyki wiodącej, 70% zadań z wiedzy o żywności i żywieniu. Te ostatnie obejmowały podstawowe wiadomości z zakresu nauki o żywieniu i żywności oraz zaawansowaną wiedzę z zakresu biologiczno-chemicznych aspektów żywienia i technologii gastronomicznej z towaroznawstwem. Dziewczęta przygotowywane były do olimpiady przez nauczycieli: Ilonę Solecką i Renatę Mider.
(I.Solecka)
13.01.2013
Warsztaty fryzjerskie
Dziś uczennice z technikum usług fryzjerskich wzięły udział w warsztatach szkoleniowych włoskiej marki fryzjerskiej „Catzy„. Szkolenie odbyło się w restauracji Relaks. Pokaz obejmował zakres najnowszych trendów w strzyżeniu, koloryzacji, upięć i przedłużania włosów. Kilka uczennic : Żaneta Kosek, Karolina Malmur, Paulina Muszyńska, Anna Miś, zostały wybrane przez szkoleniowców do prezentacji najnowszej kolekcji fryzjerskiej firmy „Catzy”. Wszystkie uczennice biorące udział w warsztatach uzyskały certyfikaty ukończenia szkolenia i liczne prezenty firmy fryzjerskiej „ Catzy”.
(S.Chatys)

02.02.2013
Pamiętamy...
W dniu 2 lutego 2013 r. odbyły się uroczystości 69 rocznicy odbicia żołnierzy Armii Krajowej z katowni gestapo w Jędrzejowie. Obchody zorganizowali ŚZ ŻAK Koło w Jędrzejowie, Młodzieżowy Klub Historyczny im. Armii Krajowej oraz I Jędrzejowska Drużyna Wędrowników Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy naszej szkole. 
W programie uroczystości miały miejsce : złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie znicza przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenie odbicia z katowni gestapo znajdującego się przy ulicy 11 Listopada, Msza święta dziękczynna w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie za uratowanie 5 żołnierzy AK oraz montaż słowno - muzyczny przy Pomniku mjr. Stefana Gądzio "Kosa" - Komendanta Obwodu ZWZ - AK Jędrzejów, który dowodził akcją odbicia. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe ŚZ ŻAK: Koło Jędrzejów, Koło Sędziszów, Koło Wodzisław oraz ZIW w Jędrzejowie , Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, ZSP nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, wartę wystawiła Drużyna ZHR-u. Przy pomniku po odśpiewaniu Hymnu Państwowego wicedyrektor B.Suchmiel przypomniał historię odbicia, którą oparł na wspomnieniach uczestniczących w akcji żołnierzach AK. W uroczystościach wzięli udział m.in.: Piotr Kurek Z-ca Prezesa Zarządu Głównego ŚZ ŻAK w Warszawie, dyrektor ZSP nr 2 im gen, Stefana Roweckiego "Grota" J.Jędrzejewska, Z.Mielcarek Prezes Okręgu ŚZ ŻAK w Kielcach, Z.Kowalik Prezes Koła w Sędziszowie, K.Suliga Prezes Koła w Wodzisławiu, P. Kowalski Prezes Koła w Jędrzejowie - bez uprawnień kombatanckich, współorganizator uroczystości, K.Fijałkowski Pełnomocnik d/s kombatantów Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, E.Kubas-Samociuk Przewodnicząca Rady Powiatu, E.Kaczmarek Starosta Jędrzejowski, R.Kawiorska Sekretarz Miasta w Jędrzejowie.
Przy okazji tej uroczystości Piotr Kurek wręczył pamiątkowe odznaczenia za zasługi dla ŚZ ŻAK prezesom kół: z Sędziszowa - Z.Kowalikowi, z Wodzisławia K.Sulidze, z Węgleszyna J.Ślizowskiemu (w jego imieniu odznaczenie odebrał wnuk) oraz nauczycielom ZSP nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" B.Suchmielowi, który jest zarazem Członkiem Zarządu ŚZ ŻAK w Kielcach - bez uprawnień kombatanckich oraz P.Kowalskiemu Prezesowi Koła w Jędrzejowie - bez uprawnień kombatanckich
Następnie głos zabrał Paweł Kowalski Prezes ŚZŻ AK Koło w Jędrzejowie bez uprawnień kombatanckich, który podziękował wszystkim za udział w tej podniosłej uroczystości a szczególnie młodzieży, która mimo dnia wolnego od zajęć oraz zimowego chłodu uczestniczyła w tej "lekcji patriotyzmu". Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni przez Koło AK w Jędrzejowie i Starostę E.Kaczmarka na symboliczny wojskowy poczęstunek.
(P.Kowalski)
02.02.2013
Studniówka...
Dzisiejszy wieczór zapewne długo będzie wspominany przez uczniów klas czwartych naszej szkoły. Wszystko to za sprawą "studniówki", która w tym roku odbyła się w "Potockim Dworze" w Potoku Wielkim. Uroczystość ta już drugi raz z rzędu miała miejsce poza murami naszej placówki. Brała w niej udział młodzież ośmiu klas technikalnych. W otwarciu studniówki uczestniczył Starosta Jędrzejowski Edmund Kaczmarek, który wspólnie z dyrektor szkoły Jolantą Jędrzejewską, życzyli młodzieży udanej zabawy oraz dobrych wyników na maturze. Po oficjalnym otwarciu młodzież odtańczyła tradycyjnego Poloneza, którego w dwóch turach poprowadzili J. Jędrzejewska oraz B. Suchmiel. Młodzież bawiła się wspaniale, ostatnie pary opuszczały "Potocki Dwór" nad ranem, tuż przed "pianiem kura".
(Z.Marcinkowski)
06.02.2013
Otwarcie pracownii mechatronicznych
Dziś w naszej placówce miało miejsce uroczyste otwarcie kompleksu nowych pracowni mechatronicznych. Wyposażenie ich kosztowało 1 milion 613 tysięcy złotych. Fundusze na ten cel w 52% wyłożył powiat zaś pozostałą kwotę - 48% pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas, , Przewodniczący Rady Powiatu w Jędrzejowie - Ewa Kubas-Samociuk, Starosta Jędrzejowski - Edmund Kaczmarek, Wicestarosta Jędrzejowski - Janusz Grabek, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych - Stanisław Nawrot, zaproszeni goście i dyrektorzy szkół. Dyrektor szkoły J.Jędrzejewska przybliżyła przybyłym gościom ogólne cele i efekty projektu zaś T.Wojtachnio przybliżył jego aspekty techniczne. Następnie zaproszono wszystkich przybyłych do zwiedzenia utworzonych pracowni, gdzie opiekunowie sal wraz z młodzieżą prezentowali zakupiony sprzęt, oprogramowanie oraz ich działanie.
Nowe pracownie pozwolą na kształcenie uczniów w kierunkach technik mechatronik, technik, elektryk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych i innych pokrewnych - w tym także zawodów na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej.
  • Pracownia elektrotechniki i elektroniki - wyposażona w stanowiska z nowoczesnym wspomaganym komputerowo systemem nauczania UniTrain. Interfejs umożliwia interaktywną komunikację między oprogramowaniem na komputerze PC a realnym światem doświadczeń, który stanowią odpowiednie karty rozszerzeń zawierające rzeczywiste elementy, urządzenia elektryczne i elektroniczne. Cały osprzęt i oprogramowanie, zapewnia teoretyczną i praktyczną podbudowę dla realizowanych ćwiczeń z zakresu: elektrotechniki, elektroniki, techniki cyfrowej, maszyn elektrycznych, instalacji, elektrotechniki samochodowej.
  • Pracownia pneumatyki i elektropneumatyki - składająca się z sześciu niezależnych zestawów umożliwiających nauczanie z podstaw pneumatyki i elektropneumatyki. Wszystkie elementy występujące w zestawach są elementami przemysłowymi wyposażonymi w system montażu i demontażu. Nie brakuje tu więc siłowników, zaworów elektromagnetycznych, różnych czujników i innego specjalistycznego sprzętu, który pozwala na budowanie prostych, ale także i bardziej rozbudowanych układów pneumatycznych i elektropneumatycznych. Znajdujące się na wyposażeniu oprogramowanie FluidSIM pozwala na projektowanie i symulowanie pracy układów elektropneumatycznych.
  • Pracownia układów urządzeń i systemów mechatronicznych -posiada na swym wyposażeniu 6 stanowisk do programowania jednych z najnowszych sterowników PLC - Siemens S-1200, 6 stanowisk egzaminacyjnych do przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik mechatronik, 6 zestawów Meclab stanowiących mini-linię produkcyjną oraz oprogramowanie CIROSMechatronics, FluidSim. Niewątpliwą atrakcją z punktu widzenia ucznia jest też robot Robtrain, który może pracować w 5 osiach. Pracownia umożliwia realizację zagadnień związanych z montażem, budową układów i systemów mechatronicznych w oparciu o rzeczywiste elementy jak również wirtualne udostępniane przez odpowiednie specjalistyczne oprogramowanie. Uczeń ma możliwość zdobycia umiejętności programowania sterowników PLC.
  • Pracownia do nauki programowania obrabiarek sterowanych numerycznie - zapewnia możliwość nauki programowania i programowania rzeczywistych obrabiarek sterowanych numerycznie. W skład wyposażenia pracowni wchodzą 2 obrabiarki dydaktyczne sterowane numerycznie: frezarka i tokarka, wraz z pełnym wyposażeniem, oprzyrządowaniem, oprogramowaniem oraz trenażerami i pulpitami sterującymi. Ponadto pracownia zawiera 10 stanowisk komputerowych dla ucznia + 1 stanowisko dla prowadzącego z systemem oprogramowania. System oprogramowania – pakiet programów umożliwia naukę programowania oraz programowanie w/w obrabiarek jako obiektów rzeczywistych i wirtualnych przy zachowaniu możliwości wykorzystania posiadanego oprogramowania systemu ZERO OSN oraz programów CAD/CAM -Edukacja.
  • Pracownia techniczna – technologie, konstrukcje i urządzenia mechatroniczne - zapewnia możliwość nauki wykonywania pomiarów i prowadzenia badań wytrzymałościowych w zakresie podstaw konstrukcji maszyn, a także badań laboratoryjnych i metalograficznych. W skład wyposażenia pracowni wchodzą: maszyny, urządzenia do prowadzenia badań wytrzymałościowych i pomiarów z oprogramowaniem specjalistycznym; mikroskopy metalograficzne do prowadzenia badań i obserwacji zgładów metalograficznych; przyrządy i zestawy przyrządów pomiarowych niezbędnych do nauki prowadzenia pomiarów, kontroli jakości i stanu technicznego oraz stopnia zużycia części maszyn i mechanizmów. Większość z tych urządzeń posiada dedykowane oprogramowanie i wymaga współpracy z komputerem do wizualizacji i obróbki mierzonych wielkości i parametrów.
  • Pracownia mechatroniki samochodowej - wyposażenie pracowni zawiera stanowiska panelowe umożliwiające demonstrację działania wybranych układów i systemów mechatroniki samochodowej, a także ich badanie i przeprowadzenie szeregu ćwiczeń z zakresu diagnostyki elementów i układów, pomiarów wielkości elektrycznych i zdejmowania charakterystyk parametrów i wielkości sterujących. Na wyposażeniu pracowni znajdują się ponadto podstawowe urządzenia pomiarowe i diagnostyczne zapewniające możliwość przeprowadzenia badania poszczególnych zespołów czujników i elementów zastosowanych w systemach stanowiących wyposażenie pracowni.
(Z.Marcinkowski)

26.02.2013
Pielgrzymka maturzystów
W dniu dzisiejszym młodzież klas IV technikum wraz ze swymi wychowawcami i katechetami udała się z pielgrzymką na Jasną Górę. Tutaj uczniowie wzięli udział we mszy św. którą celebrował ks. bp. Kazimierza Gurda. Uczniowie wzięli udział także w drodze krzyżowej po walach jasnogórskich oraz wspólnej modlitwie podczas której mogli powierzyć swe troski i radości Matce Boskiej Częstochowskiej. Warto wspomnieć, że oprawę słowno muzyczną spotkania jasnogórskiego przygotowała i prowadziła młodzież naszej szkoły pod opieką P.Kowalskiego, A.Kowalskiej i S.Strzeszkowskiego.
(Z.Marcinkowski)
27.02.2013
Targi ENEX
W dniu dzisiejszym młodzież klasy II i III technikum mechatronicznego wzięła udział w XI Targach Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - Nowa Energia w Kielcach. Głównym celem było nie tylko przedstawienie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, ale także propagowanie i upowszechnianie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Targi ENEX - NOWA ENERGIA dają możliwość zapoznania się ze sposobami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, przy użyciu: wiatru, słońca i wody. Każdy z uczestników znalazł ciekawą tematyką dla siebie o czym świadczyły odbywane w trakcie zwiedzania targów rozmowy z wystawcami, jak również pokaźny "arsenał" folderów, czasopism i gadżetów, który zgromadzili uczniowie.
(Z.Marcinkowski)
11.03 - 13.03.2013
Rekolekcje
W dniach tych młodzież naszej szkoły uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych. Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. Łukasz Matuszczak z Zakonu Kanoników Regularnych Loretańskich z Kanonii w Mstowie.
(P.Kowalski)

20.03.2013
Konkurs
Dnia 20 marca 2013 roku odbyły się eliminacje szkolne I edycji międzyszkolnego konkursu „Kuchnia literacka” pod patronatem Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Do konkursu zakwalifikowała się drużyna z klasy I TG – Joanna Służalec i Monika Szczerba. Dziewczęta wezmą udział w finale, który odbędzie się dnia 24 kwietnia 2013r. o godz. 9.00 w ZSP Nr 2 im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie.
Zadaniem finałowym będzie wykonanie potrawy zgodnie z recepturą zaczerpniętą z literatury. Uczestnicy będą prezentowali się przed jury konkursowym: przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, dyrekcją ZSP Nr 2 im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie oraz nauczycielami przedmiotów zawodowych i polonistami Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.
(I.Solecka)
23.03.2013
Zajęcia projektowe
Realizacja zajęć "Praktyczna realizacja projektów uczniowskich z zakresu elektrotechniki i elektroniki" odbywających sie w ramach projektu "Teoria i praktyka drogą do sukcesu zawodowego" osiągnęła już półmetek. Uczniowie technikum elektrycznego i mechatronicznego rozpoczęli montaż części elektronicznej wybranych przez siebie zestawów "robotyki". Niektóre roboty nabrały już realnych kształtów inne o bardziej złożonej budowie jeszcze ich nie przypominają - przeobrażenie jednak już wkrótce. W trakcie zajęć uczniowie pod opieką Z.Marcinkowskiego nabywają i kształtują swe umiejętności związane z rozpoznawaniem elementów i procesem lutowania obwodów elektronicznych. Mamy nadzieję że podobnie jak to było w roku poprzednim wszystkie roboty będą mogły zaprezentować swe możliwości i w ten sposób dadzą radość z "nauki i zabawy" ich konstruktorom.
(Z.Marcinkowski)
11.04.2013
Wycieczka
Dziś uczniowie klasy ITr i IVTr (technikum rolnicze) wzięli udział w pokazie najnowszych maszyn rolniczych. Pokaz zorganizowała firma New Holland. Prezentacja maszyn odbyła się w miejscowości Bogdał koło Szczekocin. Uczniowie zapoznali sie z najnowszymi ciągnikami, agregatami siewnymi i uprawno-siewnymi, ładowarkami teleskopowymi. W pokazie maszyn rolniczych wzięły udział firmy: Unia Grudziądz, Agro-Cross, Apollo, Sellmet.
(B.Wojtanowska)

16.04.2013
Konkurs o NSZZ Solidarność
Dnia 16 kwietnia w siedzibie Zarządu Regionalnego Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w Kielcach odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom XI Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. Po raz czwarty finalistą tego konkursu został uczeń klasy 4 Ti Paweł Pawłowski. Pierwszy etap - szkolny odbył się 1 marca 2013, a etap wojewódzki 23 marca 2013 w Kielcach. Nagrody wręczał przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, który bardzo serdecznie podziękował zgromadzonym uczniom i ich opiekunom. Życzył wszystkim dalszych sukcesów w pracy i nauce. Gratulujemy!
(M.Sosnowska)
26.04.2013
Pożegnanie absolwentów
Dzień dzisiejszy obfitował w kilka ważnych wydarzeń w życiu szkolnej społeczności. Pierwszym z nich była uroczystość wręczenia nauczycielom ze szkół z powiatu jędrzejowskiego odznaczeń za długoletnią służbę. Odznaczenia wręczał wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek w asyście kuratora oświaty Małgorzaty Muzoł. Wśród odznaczonych znaleźli się także nasi pedagodzy: J.Puto, K.Pakuła, W.Banasiewicz, J.Garus, J.Jędrzejewska, M.Kwiecień, E.Kołkiewicz, R.Kucypera, A.Piasecki, A.Kamińska, M.Sosnowska i W.Bugajski. Następnie miała miejsce akademia z okazji świeta 3 maja, którą przygotował zespół WF-PO. Zakończeniem uroczystości w tym dniu było pożegnanie absolwentów naszej szkoły. Uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu dyrektor szkoły wręczyła nagrody i dyplomy. Następnie młodzież udała sie do swoich sal gdzie wychowawcy rozdali jej świadectwa ukończenia szkoły.
Absolwentom życzymy powodzenia na maturze i egzaminach zawodowych.
(Z.Marcinkowski)
7.05 - 9.05.2013
Matura
Nasi tegoroczni absolwenci podobnie jak i tysiące ich kolegów z różnych regionów Polski przystąpili do egzaminu maturalnego. Przed nimi trzy kolejne dni, w których będą zdawać w formie pisemnej język polski, matematykę i język obcy jako przedmioty obowiązkowe. Następnie odbędą się egzaminy z wybranych przedmiotów dodatkowych, a potem części ustne z języka polskiego i języka obcego. Jak na razie humory wszystkim dopisują, chociaż nieobce jest też zjawisko stresu, niepewności. Część uczniów robi jeszcze "ostatni rachunek sumienia" - powtarza i szlifuje swą wiedzę i umiejętności, inni zaś odpoczywają i oszczędzają "szare komórki" na godzinę próby.
Nie pozostaje nam nic innego jak wszystkim zdającym życzyć powodzenia lub jak kto woli "połamania pióra".
(Z.Marcinkowski)
13.05.2013
Dziś w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu "Woda w obiektywie". I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Monika Bielecka (klasa III Tfs) - opiekun mgr O.Cholewińska.
(O.Cholewińska)
21.05.2013
Konkurs plastyczny
Miesiąc maj obfituje w konkursy plastyczne w których niemałe sukcesy odnosi młodzież naszej szkoły. W zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie konkursie "Zielona energia" uczennice klasy I Tfs z naszej szkoły zajęły wysokie miejsca:
II miejsce - Angelika Taborowicz
III miejsce - Monika Muszyńska
Laureaci otrzymali dyplomy, plecaki i inne gadżety.
(O.Cholewińska)

25.05.2013
Koniec zajęć projektowych
Dziś zakończyły się zajęcia z projektu "Teoria i praktyka drogą do sukcesu zawodowego" - działanie: "Praktyczna realizacja projektów uczniowskich z zakresu elektrotechniki i elektroniki". W ramach zajęć grupa uczniów z klas III technikum elektrycznego i mechatronicznego miała możliwość nabyć i doskonalić swą wiedzę i umiejętności z zakresu budowy, montażu i testowania układów elektronicznych i mechatronicznych.
Dzięki zaangażowaniu uczniów i prowadzącego zajęcia (Z.Marcinkowski) powstały ciekawe modele robotów reagujących na bodźce zewnętrzne np. hałas, światło, przeszkody jak również sterowanych z pilota. Zwłaszcza ta ostatnia grupa cieszyła sie dużym zainteresowaniem - powstały dwa roboty, które pozwalają na wykorzystanie ich do przeprowadzenia rozgrywek piłkarskich. Być może staną się szkolną alternatywą dla gier o tematyce piłki nożnej dedykowanych na konsole czy komputery PC. Nic bowiem chyba tak nie cieszy jak wykonany własnoręcznie robot, a na dodatek prezentujący formę piłkarską jak Robert Lewandowski.
(Z.Marcinkowski)
27.05.2013
Konkurs plastyczny
Obfitości sukcesów w dziedzinie plastycznej uczniów naszej szkoły ciąg dalszy. Dziś miało miejsce rozstrzygniecie II etapu konkursu plastycznego "Zielona energia", tym razem realizowanego w skali województwa. Uczennica klasy I Tfs Monika Muszyńska została jego laureatem i zajęła II miejsce, otrzymując w nagrodę aparat fotograficzny z dodatkową kartą pamięci. Opiekunem uczennicy była O.Cholewińska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
(O.Cholewińska)
27.05.2013
Stypendia Starosty Jędrzejowskiego
Innym ważnym wydarzeniem w tym dniu było wręczenie Stypendiów Starosty Jędrzejowskiego uczniom ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu jędrzejowskiego. Miło nam że w tym zaszczytnym gronie znalazło sie także dwóch uczniów naszej szkoły: B.Kamiński i A.Mazur.
                                                          (Z.Marcinkowski)
29.05.2013
Bezpieczne wakacje
Dziś w naszej szkole miała miejsce akcja "Bezpieczne wakacje". Program imprezy obejmował:
- rozgrywki piłki nożnej z udziałem klas 1Te1, 2Ts, 1h, 1Tb, 2Tr, 1Tr - (opiekunowie P.Rybiński, M.Olesiński)
- prelekcję przedstawicieli służb mundurowych, pokaz resuscytacji krążeniowo - oddechowej (opiekun P.faryna)
- konkurs "znajomości" przepisów ruchu drogowego (opiekunowie: W.Bugajski , J.Garus)
- rowerowy tor przeszkód (opiekun A.Mazurkiewicz)
- biegi przełajowe na dystansie 600m i 1000m (opiekunowie: J.Olszewski i J.Adamczyk)
- poczęstunek przy ognisku (opiekunowie: R.Mider, I.Solecka)
(J.Adamczyk)

7.06.2013
Sesja naukowa
7 czerwca, jak co roku w naszej szkole odbył się „Sejmik Nauk Przyrodniczych”. Tym razem spotkanie zostało zdominowane przez miłośników fizyki, geografii i chemii. Zgromadzonych powitał dyrektor mgr Bernard Suchmiel zaś prowadzący sejmik Ernest Chaczyk (uczeń klasy III Tg) przedstawił jego program. Jako pierwszy wystąpił Adrian Gniazdo współautor prezentacji multimedialnej na temat „Ciekawe zjawiska fizyczne” przygotowanej przez uczniów klasy III Thi pod kierunkiem pani mgr Jadwigi Puto. Kolejną prezentację z dziedziny geografii przygotowaną pod okiem pani mgr Olgi Cholewińskiej na temat „Mój pomysł na infrastrukturę w turystyce wiejskiej” przedstawiła uczennica Emilia Bielak z klasy II Tg. Jako ostatni zaprezentowali się chemicy: Elżbieta Wawrzykowska, Barbara Zubek, Wioletta Seweryn, Karolina Mika oraz Ernest Chaczyk z klasy III Tg, którzy oprócz prezentacji „Multimedialny układ okresowy pierwiastków chemicznych i doświadczalne przedstawienie właściwości sodu i tlenu” wykonali kilka doświadczeń. Na szczęście, pani mgr Anna Stolarska dobrze przygotowała młodych adeptów chemii - mimo że doszło do wybuchów, obyło się bez strat i wzywania Straży Pożarnej - wszystkie były starannie zaplanowane i przeprowadzone. Konferencję zakończył prowadzący dziękując uczestnikom za uwagę i zapraszając na kolejny Sejmik za...aaaaa rok.
(Z.Karkocha)
9.06.2013
Szkolenie fryzjerów
Dzisiaj uczennice z technikum usług fryzjerskich wzięły udział w pokazowym szkoleniu "Trendy 2013" włoskiej firmy Vitality's. Nasza szkoła została wybrana spośród kilku innych przez światowej sławy mistrzów fryzjerstwa: Angelo Anchora i Moni Giannone obsługujących najsłynniejsze gwiazdy sceny filmowej. Pokaz odbył się w hotelu "Exbud" w Kielcach. Uczennice technikum usług fryzjerskich zostały zakwalifikowane jako modelki i na ich włosach włoscy mistrzowie prezentowali najnowsze trendy mody fryzjerskiej. Dzięki tym pokazom uczennice mogły również zasięgnąć fachowej wiedzy pod względem stylizacji i makijażu. Na pokazie zaprezentowano również zasady nowoczesnego strzyżenia, łączenia barw kolorów oraz ekskluzywne upięcia. Szkolenie to było inspiracją dla naszych uczniów, pobudziło ich wyobraźnię i ukazało zawód fryzjera w innym świetle - jako twórcę kształtującego wizerunek człowieka nowoczesnego. Uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty.
(S.Chatys)
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego