07.03.17 r.Szkolni siłacze! MISTRZOSTWA SZKOŁY W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC
Już po raz trzeci w naszej szkole odbyły się mistrzostwa szkoły w wyciskaniu sztangi leżąc. Zawody odbyły się w szkolnej siłowni. Do rywalizacji zgłosiło sie kilkunastu zawodników. Po zważeniu i zweryfikowaniu uczestników konkursu oraz po przywitaniu przez dyrektor szkoły- Jolantę Jędrzejewską rozpoczęto zawody.
Rywalizacja odbywała się w kategorii open bez podziału wagowego. Punkty liczone były w oparciu o formułę Wilks’a czyli stosunek wyciśniętego ciężaru do masy ciała. Zawody wygrał Konrad Matus, który zaliczył 137.5 kg przy masie ciała 96,4 kg i uzyskał 85.08 punktów Wilks’a. Drugą lokatę zajął Dawid Stępień, który podniósł 115 kg, 79,33 punkty Wilksa. Na trzecim miejscu uplasował sie Kamil Cichy 122.5kg, 78,74 punkty Wilksa.
Zawody sędziowali Aleksander Mazurkiewicz – nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP nr 2 w Jędrzejowie oraz Dominik Chwastek - absolwent szkoły. Dominik Chwastek zaprezentował swoje umiejętności na początku zawodów wyciskając leżąc 140 kg co wzbudziło podziw i zachwyt wśród kibiców i uczestników zawodów. Imprezę sponsorowali Paweł Szostak- firma Vanstar, który ufundował statuetki oraz Karol Podgórski - Siłownia Fitness Poweriron - fundator nagród. Sponsorom serdecznie dziękujemy!
link do fotorelacji: <
link >
Rozmowa z Aleksandrem Mazurkiewiczem- organizatorem zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc.
Skąd taka popularność wśród uczniów podnoszeniem sztangi? Czy wyciskanie to tylko moda?
- Na pewno wśród osób trenujących na siłowni są tacy, którzy ulegli tylko modzie. Aczkolwiek praca nad własną sylwetką była zawsze na topie. W dzisiejszych czasach mamy po prostu łatwiejszy dostęp do profesjonalnych siłowni, trenerów personalnych czy wiedzy jak ćwiczyć i się prawidłowo przy tym odżywiać. Wyciskanie leżąc jest dla wielu ulubionym ćwiczeniem, a wynik wyznacznikiem progresu, jaki osiągnęli poprzez wysiłek włożony w trening. Zawody w wyciskaniu leżąc mają na celu zachęcenie młodzieży do zdrowego trybu życia, pracy nad własną sylwetką oraz popularyzacji sportów siłowych wśród młodzieży.
Jakie mięśnie angażujemy wyciskając?
- Wyciskanie leżąc to najbardziej powszechne ćwiczenie, którego celem jest wzmocnienie, rozbudowania mięśni klatki piersiowej. Pomocniczo przy ćwiczeniu pracują także mięśnie takie jak zębaty przedni, naramienny oraz trójgłowy ramienia.
Jak poprawnie wyciskać?
-Poprawne wyciskanie sztangi na zawodach różni się od typowego ćwiczenia, które wykonujemy w seriach podczas ćwiczeń na siłowni. Na wynik składa sie maksymalny ciężar sztangi podniesionej tylko raz pomnożony przez odpowiedni przelicznik wagowy w oparciu o tabele Wilksa. Do dyspozycji zawodnika są 3 próby. Po wykonanej próbie zawodnik podaje ciężar sztangi w kolejnym podejściu, nie można zmniejszyć obciążenia sztangi, można natomiast próbować wycisnąć ten sam ciężar lub go zwiększyć. Liczy się najlepszy wynik. Próba jest zaliczona, gdy: po zdjęciu sztangi ze stojaków na komendę sędziego „start” sztanga zostanie opuszczona na klatkę piersiową (z widocznym zatrzymaniem ciężaru na klatce piersiowej), a następnie na komendę sędziego „góra” wyciśnięta równomiernie w górę, aż do zablokowania ramion w stawach łokciowych i na komendę sędziego „stojak” odłożona na stojaki, przy czym łopatki, głowa i biodra zawodnika mają nieruchomo spoczywać na ławeczce, a całe stopy na podłożu, max rozstawienie dłoni na sztandze może wynosić 81 cm (odległość między palcami wskazującymi). Dozwolone jest skorzystanie z pomocy partnera podczas zdejmowania sztangi ze stojaków.
Jakie błędy najczęściej popełnia się wyciskając?
-Do błędów zawodnika, które są przyczyną nie uznania boju należą przede wszystkim: nieprzestrzeganie sygnałów Sędziego Głównego do rozpoczęcia lub zakończenia boju, nie dotknięcie sztangą klatki piersiowej, każda zmiana pozycji podczas wykonywania właściwego boju, tj. jakikolwiek ruch podniesienia barków, pośladków od ławeczki lub stóp od podłogi albo boczne ruchy dłoni na gryfie, niemożność wyciśnięcia sztangi do jednoczesnego pełnego wyprostu ramion w końcowej fazie wyciskania oraz każdy kontakt stóp zawodnika z ławeczką lub jej konstrukcją wsporczą (np. uderzenie w stojak podczas wyciskania.
Dlaczego warto zająć sie wyciskaniem?
-Wyciskanie leżąc to przede wszystkim najbardziej powszechny bój wśród bywalców siłowni. Pytanie "Ile wyciskasz?" jest jednym z podstawowych pytań, jakie słyszy osoba trenująca. Dla wielu osób ilość kg podniesionych jest wyznacznikiem siły a nawet męstwa. Jednakże trenowanie tylko i wyłącznie wyciskania leżąc nie jest najlepszym wyborem. Spowoduje to nieproporcjonalne wzmocnienie mięśni klatki piersiowej w stosunku do całego układu mięśniowego oraz zaburzone proporcje sylwetki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest trening na wszystkie partie mięśniowe, który również pośrednio przekłada sie na wynik w zawodach w wyciskaniu.
Dziękuję za rozmowę.
Ewelina Żychlińska