Menu główne
Sterownik PLC to urządzenie mikroprocesorowe, które obecnie jest powszechnie wykorzystywane do sterowania pracą pojedynczych maszyn, ale także ich zespołów jak również całych procesów technologicznych. Aby realizować tą funkcję, sterownik PLC musi zostać odpowiednio zaprogramowany -
Klasyfikacja sterowników.
Pod względem struktury sprzętowej i programowej rozróżniamy sterowniki:
a) modułowe (duże i małe)
b) kompaktowe (mikro-
Sterowniki modułowe -
Sterowniki modułowe duże -
Sterowniki modułowe małe -
Sterowniki kompaktowe to grupa sterowników mikro, nano. Te pierwsze są wykorzystywane w procesie sterowania pojedynczymi maszynami i urządzeniami jak również strukturami sterowania takich obiektów jak np. przepompownie, oczyszczalnie ścieków itp. Cechą ich są małe wymiary. Praktycznie w jednej obudowie znajdują się wszystkie elementy składowe potrzebne do uruchomienia sterownika. Małe wymiary pociągają za sobą zmniejszenie ilości wejść/wyjść ograniczoną do kilkunastu. Oczywiście mozna to zmienić dołączając do sterownika moduły dodatkowe z tymi elementami. Sterowniki te montowane są zwykla na szynie DIN 35 mm.
Sterownik typu nano-
Wirtualny sterownik PLC -
Obecnie coraz częściej można zauważyć współpracę sterownika PLC z robotami, manipulatorami przemysłowymi, integrację z systemami sterowania cyfrowego CNC itp. Stąd też powszechna staje się koncepcja tzw. komputera przemysłowego. W skład takiego urządzenia wchodzi:
-
-
-
W przypadku takiego rozwiązania