Październik 2023 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Październik 2023

Wydarzenia
3.10.2023
Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Starosty Powiatu Jędrzejowskiego Pawła Faryny.
W ramach akcji "Powiat Jędrzejowski na sportowo" na obiektach sportowych Zespołu Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie spotkało się dziś pięć drużyn z powiatu jędrzejowskiego. Po zaciętych rozgrywkach piłkarskich, po podliczeniu punktów na podium stanęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. M.Reja w Jędrzejowie. Na drugim miejscu znalazła się drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. ks.S. Konarskiego w Jędrzejowie. Trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół w Sędziszowie. Gospodarze turnieju zajęli czwarte miejsce, a tuż za nimi uplasowali się chłopcy z drużyny piłkarskiej z Centrum Kształcenia "Awans"w Jędrzejowie. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy za zaciętą walkę w duchu fair play!
E.Żychlińska
3.10.2023
Akcja HKD
3 października 2023 roku na terenie CKZ przy ZS nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” została zorganizowana akcja Honorowego Krwiodawstwa. Mimo sezonu przeziębień cieszyła się dużym zainteresowaniem. 38 krwiodawców oddało 17,100 litrów krwi. Było wśród nich 6 osób z zewnątrz, 3 naszych tegorocznych absolwentów i 29 uczniów z 8 klas: z klasy 5 tm -11 uczniów, 5 tes- 5 uczniów, 5 tfg- 4 uczniów, 5 tg- 3 uczennice, 4 tże- 2 uczniów, 4tms- 2 uczniów, 4 tfg- 1 uczennica i 5 ti-1 uczeń.
7 uczniów z różnych przyczyn nie mogło oddać krwi. Była to zarazem 82 kolejna akcja HDK, łącznie pobrano 1498,950 litrów krwi. Opiekunowie Szkolnego Klubu HDK zapraszają na kolejną akcje do Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie przy ulicy 11- listopada 83 – 6 grudnia 2023r a na kolejną 6 lub 8 lutego 2024 do CKZ przy ZS nr2 czyli na terenie Szkoły.
W.Bugajski

4.10.2023
"Powiat Jędrzejowski na sportowo" 
W ramach akcji "Powiat Jędrzejowski na sportowo" odbył się dziś na obiektach sportowych Zespołu Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" drugi dzień turnieju piłkarskiego o puchar starosty powiatu jędrzejowskiego Pawła Faryny. W dniu dzisiejszym o puchar starosty walczyły cztery drużyny. Najlepsi w piłce nożnej okazali się gospodarze, drugie miejsce przypadło Powiatowemu Zespołowi Szkół w Łopusznie. Na trzecim miejscu stanęła drużyna z Centrum Kształcenia "Awans" w Kielcach. Czwarte miejsce przypadło drużynie piłkarskiej z Zespołu Szkół w Sędziszowie. Puchary i dyplomy wręczali: poseł na Sejm Bartłomiej Dorywalski, starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna, wicestarosta powiatu jędrzejowskiego Maria Barańska, dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie Janusz Adamczyk i Bernard Suchmiel. Wszystkim drużynom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy! Turniej sędziowali i zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego ZS nr 2 w Jędrzejowie.
E. Żychlińska
4.10.2023 r.
Sprzątanie dla Polski
4 października w całej Polsce odbywała się akcja "Sprzątanie dla Polski". Wydarzenie skierowane było w szczególności do młodego pokolenia. Pamiętajmy, że troska o klimat i środowisko jest jednym z elementów współczesnego patriotyzmu. Klasa II ti z opiekunami Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody panią Ewą Nemś i panią Olgą Cholewińską posprzątała pobliskie tereny zielone. Młodzież "Grota" po raz kolejny pokazała swoją nienaganną postawę społeczną.
Ewa Nemś

5.10.2023r. 
Spotkanie dotyczące funduszy unijnych. 
Na zaproszenie Szkolnego Klubu Europejskiego i doradcy zawodowego w Zespole Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie gościli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego. Tematem spotkania były fundusze unijne. Anna Kurczab i Grzegorz Bęben są pracownikami Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w województwie świętokrzyskim. Klasy które wzięły udział w spotkaniu : 2tgf, 1ts, 1c1, 2gb, 2tm, 3fhż, 2th - łącznie ponad 150 uczniów dowiedzieli się m.in. o możliwych źródłach i formach dofinansowania, projektach, w których można wziąć udział, o warunkach jakie trzeba spełnić, procedurach i kryteriach konkursów, terminach naborów, zasadach przygotowania wniosków, zasadach rozliczenia i realizacji projektów. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego opowiedzieli młodzieży o programach na lata 2021-2027. Wszyscy uczestnicy spotkania uznali, że spotkanie było owocne dla obu stron a przedstawiciele PIFE z pewnością wrócą do naszej szkoły z nowymi informacjami. Serdecznie dziękujemy za przekazanie wszystkich informacji dotyczących aktualnych programów unijnych.
E.Żychlińska
6.10.2023r
Jesienna runda Ligii Strzeleckiej LOK.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie rozpoczęli zawody w ramach jesiennej rundy Ligii Strzeleckiej LOK. Pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Wojciecha Domagały,zaczęli zbierać pierwsze punkty. Trzymamy kciuki za młodych strzelców!
E.Żychlińska
6.10.2023r
Energylandia w Zatorze zdobyta!
Nie ma rzeczy niemożliwych dla młodzieży uczęszczającej do ZS2 im. Stefana Roweckiego”Grota” w Jędrzejowie. 6 października 2023 roku 42-osobowa grupa żądnych przygód śmiałków wyruszyła do parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Trzeba przyznać, że mieliśmy dużo szczęścia gdyż pogoda rozpieściła nas tego dnia. Przygodę rozpoczęliśmy o godzinie 8.00. Od samego początku wszystkim dopisywały dobre humory. Młodzież ze śpiewem na ustach wyruszyła w poszukiwaniu przygód i ekstremalnych doznań. W końcu dotarliśmy na miejsce. Młodzież podzielona na kilkuosobowe grupy pod opieką opiekunów wyruszyła eksplorować rollercoastery. Trudno opisać w kilku słowach ile wrażeń i emocji dostarczyły nam podniebne szaleństwa. Hyperion, Zadra, Abyssus, Mayan, Formula zostały przez młodzież okrzyknięte najlepszymi atrakcjami parku rozrywki. Nikomu nie były straszne ani loopy ani prędkość. Niektóre z atrakcji oblegane były kilkukrotnie. Ten słoneczny dzień okraszony był ekstremalnymi doznaniami oraz niebywałym poczuciem humoru uczestników przygody. Wielkie podziękowania dla uczniów klas 2W oraz 2 Tfg za wzorowe zachowanie oraz przykład na to, że są godni zaufania. Duży ukłon w kierunku organizatora całej wyprawy, pana Aleksandra Mazurkiewicza, który obdarzył zaufaniem młodzież i uwierzył w to, że nie ma rzeczy niemożliwych dla uczniów naszej szkoły. Podsumuję to tak, niezapomniany dzień pełen wrażeń i emocji ze wspaniałymi ludźmi w atmosferze dobrej zabawy i wzajemnego szacunku. Kochana młodzieży, daliście przykład na to, że warto w Was pokładać wiarę, ufać Wam bo potraficie się pięknie i mądrze bawić. Dziękujemy Wam za niezapomniane chwile i piękną integrację. Wasze podziękowania za organizację wycieczki były wzruszające. Jesteśmy pewni, że to początek a nie koniec naszych wspólnych przygód.
M.S
12.10.2023r
Turniej Piłki nożnej dla uczniów klas drugich.
Jesień w Zespole Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie jest w duchu sportowej rywalizacji. Do turnieju piłki nożnej zgłosiło się siedem klas: pięć klas technikalnych i dwie klasy branżowe. Od godziny 9.00 każda drużyna rozegrała mecz w systemie "każdy z każdym". Po podsumowaniu punktów okazało się,że najlepszą drużyną piłkarską wśród klas drugich jest drużyna z klasy 2tgb. Drugie miejsce zajęła klasa 2k, a trzecieklasa 2tse. Na czwartym miejscu znalazła się drużyna z klasy 2tsp, na piątym klasa 2tm. Miejsce szóste przypadło klasie 2ti a siódme miejsce zajęła w turnieju klasa 2 k1. Organizatorami turnieju byli nauczyciele zespołu wychowania fizycznego ZSnr 2, którzy także Turniej sędziowali. Wszystkim uczestnikom turnieju oraz publiczności gorąco kibicującej należą się brawa i gratulacje!
E.Żychlińska
12.10.2023 r.
Jędrzejowski „Grot” nagrodzony na Ogólnopolskiej Gali w Warszawie
12 października 2023 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie miała miejsce uroczysta gala zorganizowana przez Narodowe Centrum Krwi podsumowująca konkurs edukacyjny pt. „ W wielkiej rodzinie Krwiodawców”. Sekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia - Waldemar Kraska oraz Dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek w pierwszej kolejności nagrodzili wyróżnieniami 3 rodziny, które nagrały filmy promujące Honorowe Krwiodawstwo. Następnie nagrodzono trzy pierwsze miejsca i wyświetlono nagrane przez laureatów filmy. Minister podkreślił zaangażowanie całych rodzin- rodziców i dzieci w budowaniu godnych naśladowania wzorców. Nagrodzono również Szkoły promujące Honorowe Krwiodawstwo, wśród których znalazł się Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „ Grota” w Jędrzejowie- jedyna szkoła z województwa świętokrzyskiego. Na ręce opiekuna Szkolnego Klubu HDK Włodzimierza Bugajskiego minister Kraska przekazał okolicznościowy dyplom- „podziękowanie za szczególne zaangażowanie w działania promujące honorowe krwiodawstwo, edukację dzieci i młodzieży z zakresu ofiarowania własnej krwi dla ratowania zdrowia i życia pacjentów, kształtowanie pozytywnych wzorców prospołecznych wśród uczniów oraz postawę pełną poświęcenia i oddania misji niesienia dobra”. Odbyły się też występy artystyczne- kwartetu saksofonowego uczniów Szkoły muzycznej im. Fryderyka Chopina- najstarszej szkoły muzycznej w Polsce, trio tanecznego w układzie „motyle”, duetu w tańcu z ogniem oraz mini koncert Eweliny Lisowskiej.
Włodzimierz Bugajski

13.10.2023r.
Dzień Edukacji Narodowej
Jak co roku cała społeczność Zespołu Szkół nr 2 im.gen.Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie postanowiła w sposób uroczysty świętować ten szczególny dzień. Dyrektor szkoły Janusz Adamczyk złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom a w sposób szczególny podziękował nauczycielom za ich codzienny trud. Piękny program artystyczny przygotowali uczniowie, a szkolny chór zaprezentował znane przeboje.
Nagrody Dyrektora otrzymali: M. Bugajska, A. Haczyk, A. Kowalska, K. Banach, A. Maludzińska, M. Sornat, Ż. Stanek, M. Cichoń, W. Domagała, A. Mądry, A. Seweryn, T. Wojtachnio, zaś Nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty: J. Adamczyk.

16.10.2023r.
Pielgrzymka maturzystów.
Zespołu Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" wzięli udział w XXVI Pielgrzymce Maturzystów do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymce towarzyszy hasło: "Matko Kościoła umocnij wiarę naszą". Parę minut po godzinie 8.00 spod Centrum Kultury w Jędrzejowie wyjechały autokary z maturzystami i opiekunami z ZS nr 2. Każdy uczestnik pielgrzymki jechał ze swoją intencją, prośbą i podziękowaniem dla Matki Boże Częstochowskiej. Po godzinie 10.00 uczniowie mieli możliwość spowiedzi świętej. Od 10.30 rozpoczął się różaniec. Zaraz po nim w Bazylice rozpoczęła się uroczysta mszą święta. Kolejnym punktem pielgrzymki była droga krzyżowa po Wałach Jasnej Góry. Na zakończenie, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w adoracji w Kaplicy Cudownego Obrazu. Wszyscy pielgrzymi otrzymali błogosławieństwo i bezpiecznie wróciliśmy do Jędrzejowa. Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele Zespołu Katechetycznego ZS nr 2 w Jędrzejowie.
Ewelina Żychlińska
17.10.2023 r.
„Onkologia” - spotkanie tematyczne w CK w Jędrzejowie
W dniu 17.10.2023r - na zaproszenie Państwowego Inspektora Sanitarnego w Jędrzejowie – Pani Barbary Ciechanowskiej, uczniowie naszej szkoły z klasy 5tg i z klasy 2th, wraz z wychowawcami – mgr inż. Anitą Maludzińską i mgr Pauliną Zasada-Jagieła uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym, które odbyło się w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Spotkanie nawiązało do „Światowego Dnia Onkologii”, które obchodzone jest corocznie 4 października. Prowadzący spotkanie propagowali wiedzę na temat profilaktyki nowotworów, kształtując świadomość na temat czynników zwiększających ryzyko powstawania nowotworów, motywując młodzież do regularnych badań profilaktycznych. Głównym prelegentem spotkania był specjalista ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej – dr n. med. Leszek Smorąg, który omówił tematykę nowotworów kobiecych narządów płciowych, nowotworów piersi, a także prostaty. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Jędrzejowie przygotowali materiały edukacyjne na temat profilaktyki nowotworowej oraz chorób wenerycznych. Organizatorem spotkania z ramienia Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie, była dr n. biol. Katarzyna Waligórska – nauczycielka biologii.
18.10.2023r. 
"Grot" w kinie.
Uczniowie klas 4tms, 3tse, 3tfż, 5tm, 5tes, 2ti wybrali się z wychowawcami i opiekunami do jędrzejowskiego kina w Centrum Kultury na film "Chłopi". Film jest trzecią pełnometrażową adaptacją powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Fabuła opisuje losy Macieja Boryny Film pokazuje problemy społeczne z którymi spotykają się chłopi, a także przedstawia ich codzienność. "Chłopi" są nominowani do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.
E.Żychlińska
20.10.2023 r.
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.
Z inicjatywy Polski, ustanowiony przez Radę Europy w dniu 20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Z tej okazji Świętokrzyska Kolej Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie w Jędrzejowie zorganizowała szereg działań na które uczniowie Szkolnego Klubu Europejskiego Zespołu Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie zostali zaproszeni. Spotkanie na kolejce wąskotorowej rozpoczęło się od zorganizowanej wystawy fotografii w bardzo nietypowym miejscu,a mianowicie ponad stuletniej,zabytkowej parowozowni. W tym miejscu uczniowie oglądali fotografie artysty ziemii jędrzejowskiej Piotra Walerona. Zdjęcia były urzekające, pokazujące piękno Ponidzia, dzikość natury, intensywność kolorów jesieni. Kolejnym punktem spotkania była wycieczka ciuchcią do Jasionny,z krótkim postojem na podziwianie pejzaży. Po powrocie do Jędrzejowa, organizatorzy zaprosili młodzież na warsztaty "Jesienne inspiracje". Lokalni artyści plastycy zachęcili uczniów "Grota" do wspólnego tworzenia kompozycji z roślin i kwiatów. Nasi uczniowie z klasy 2tgf, wraz z opiekunami: Eweliną Żychlińską i Wojciechem Domagałą, serdecznie dziękują za piękną lekcję o historii kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie, wycieczkę ciuchcią oraz warsztaty tworzenia kompozycji kwiatowych.
E.Żychlińska
21.10.2023r.
Liga Tenisa Stołowego
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie zaczęli zbierać punkty w Międzyszkolnej Lidze Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych i Średnich na hali Szkoły Podstawowej nr 4 w Jędrzejowie. W minioną sobotę rozpoczęła się pierwsza z sześciu rund ligii. Z ZS nr 2 wystawiono dwie drużyny czteroosobowe dziewczyn i chłopców. Uczniowie z "Grota" ćwiczą tenisa stołowego pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego Aleksandra Mazurkiewicza. Organizatorem zawodów jest Szkolny Związek Sportowy w Jędrzejowie. Trzymamy kciuki za młodych tenisistów.
24.10.2022r.
Warsztaty kulinarne dla przedszkolaków
Zespół Szkół Nr2 im. gen. Stefana Roweckiego Grota w Jędrzejowie odwiedziła grupa Motylki z Przedszkola nr 1. Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu naszych dzieci. Wiadomo przecież, że prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną, umysłową i ruchową dziecka. Podczas spotkania odbyła się prelekcja dotycząca zdrowego żywienia oraz projekcja filmu edukacyjnego. Dzieci analizowały wszystkie piętra piramidy zdrowego żywienia, odpowiadały na pytania quizowe i uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. W czasie warsztatów przygotowany został odżywczy sok oraz zdrowa przekąska. Podkreślając istotę zdrowego stylu życia dla dzieci zostały przygotowane zabawy ruchowe.
25.10.2023r
II Edycja Olimpiady Umiejętności Hotelarskich
W dniu 25.10.2023. w naszej szkole odbyła się druga już Olimpiada Umiejętności Hotelarskich, której głównym organizatorem jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie we współpracy z Fundacją Polskie Hotele Niezależne. Oficjalnego otwarcia olimpiady na etapie szkolnym o godz. 12.00 dokonał dyrektor szkoły pan Janusz Adamczyk, życząc uczniom jak najlepszych wyników. W naszej szkole udział w niej wzięło 10 uczniów z klasy II Th, dwoje z największą ilością punktów będzie się zmagało w dalszym etapie okręgowym, który odbędzie się 13 grudnia 2023 r. w Krakowie.
Hasło tegorocznej edycji brzmi: "SUKCES W HOTELARSTWIE TO TEŻ ODKRYWANIE POTRZEB GOŚCIA BIZNESOWEGO". Cieszymy się, że młodzież bardzo chętnie wykazuje się zdobytymi na zajęciach wiadomościami z branży hotelarskiej. Życzymy wielu sukcesów!!!
Edyta Juszczyk- Grad
Monika Bugajska
 
 
 
26.10.2023r
Sportowa Jesień w Powiecie Jędrzejowskim.
W ramach tego programu na obiektach sportowych Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, odbył się turniej piłki nożnej. Tym razem rozgrywki skierowane były do uczniów klas trzecich, czwartych i piątych. Mimo niepewnej pogody, miłośnicy piłki nożnej stawili się na murawie boiska w pełnej gotowości. Po podliczeniu punktów pierwsze miejsce zajmuje drużyna piłkarska z klasy 3tse. Na drugim miejscu są piłkarze z klasy 3tgs. Miejsce trzecie przypadło klasie 5tgf, a drużyna z 4ti zajęła czwarte miejsce. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy. Organizatorem turnieju był Wojciech Domagała nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie.
E.Żychlińska
26.10.2023r
Stypendia PRM rozdane
W dniu 26.10.2023 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów za rok szkolny 2023/24. W tym roku w naszej szkole to stypendium otrzymał Paweł Rudnicki, uczeń IV klasy technikum o specjalności mechatronik. To szczególne wyróżnienie przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem uzyskując najwyższą średnią w szkole. Gratulujemy Pawłowi i życzymy dalszych sukcesów.
A.K.
26.10.2023r
Wycieczka do Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach
26 października 2023r. uczniowie klasy 2 tgb pod opieką Iwony Dudek, Anety Haczyk i Michała Cichonia udali się na wycieczkę do Kielc. Naszym celem były warsztaty historyczne pt. „Śledztwo katyńskie” w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach. Warsztaty te poruszają niezwykle bolesne wydarzenia z wiosny 1940 r. Uczestnicy wcielają się w rolę śledczych, którzy muszą ustalić tożsamość ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym celu wykorzystują fotografie z oryginalnymi przedmiotami, które zostały odnalezione przy ciałach zamordowanych osób. Było to bardzo interesujące, a zarazem poruszające doświadczenie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w tych zajęciach. Bardzo dziękujemy pracownikom IPN za gościnę i ciekawą lekcję historii. Następnie udaliśmy się na seans filmowy, podczas którego zapoznaliśmy się z sylwetką ważnej postaci historycznej – Rotmistrza Witolda Pileckiego. Film był niezwykle wzruszający. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. W godzinach popołudniowych zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Jędrzejowa, planując w drodze powrotnej kolejną wycieczkę
A.Haczyk
27.10.2023r.
XXX Liga Strzelecka Ligi Obrony Kraju im.Eugeniusz Trochima.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie wzięli udział w kolejnej rundzie jesiennej kolejki LOK. Aż 21 uczniów z naszej szkoły zbiera punkty pod czujnym okiem opiekunów, nauczycieli wychowania fizycznego Michała Olesińskiego i Wojciecha Domagały.
E.Żychlińska
30.10.2023r
Projekt Krokus.
Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie ze Szkolnego Klubu Europejskiego rozpoczęli realizację projektu Krokus. Projekt powstał w Irlandii w 2005r.i jest kontynuowany w dwunastu krajach europejskich. Misją projektu jest zachęcenie wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej do wzięcia udziału w tej inicjatywie. Organizacja Holocaust Education Ireland jest odpowiedzialna za dostaczenie cebulek żółtych krokusów, które są sadzone jesienią w celu upamiętnienia 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holocaustu, oraz tysięcy innych dzieci, które także stały się ofiarami nazistowskiego okrucieństwa. Żółte kwiaty symbolizują żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasach okupacji hitlerowskiej. Cebulki krokusów są sadzone jesienią , od połowy września do połowy listopada. Krokusy mają nam także przypominać, że to niezwykle ważne , aby akceptować i cenić ludzi wszystkich kultur i mniejszości. Koordynatorem projektu w ZS nr 2, jest nauczyciel języka angielskiego i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego Ewelina Żychlińska.
E.Żychlińska
30.10.2023r
Pamiętamy!
"A choć ich życia płomień zgasł, to pamięć o nich wciąż żyje w nas
Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im.gen.Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie pragnęli uczcić święto zmarłych które obchodzimy1 listopada. Uczniowie pod opieką nauczycieli: Zygfrydy Karkochy i Aleksandra Mazurkiewicza postawili znicze, jako symbol pamięci na grobach nauczycieli i pracowników szkoły.
E.Żychlińska
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego