2022 - 2023 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2022 - 2023

Wycieczki
06.10.2022 r.
Rajd "Grocika"
"Rajd Grocika" praktycznie na stałe już zagościł w kalendarzu imprez szkolnych ZS nr 2 w Jędrzejowie. Organizatorem jest Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami Martą Chabuz i Klaudią Banach Głównym celem rajdu jest integracja uczniów klas pierwszych, którzy mogą się podczas niego lepiej poznać, zawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, spędzić czas trochę inaczej niż zwykle. Trasa rajdu (ok. 11km) wiedzie z kieleckiej Karczówki do Jaskini Raj. Młodzież wraz z opiekunami maszeruje szlakiem turystycznym ciągnącym się przez  tereny leśne Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Następnie uczestnicy autobusami udają się pod Zamek w Chęcinach, gdzie organizowana jest szkolna biesiada przy ognisku oraz konkurencje sportowe. W tym roku w "Rajdzie Grocika" uczestniczyło łącznie 216 osób. Ponieważ pogoda i humory dopisały imprezę należy zaliczyć do udanych. Następny rajd dopiero za rok. 
Z.Marcinkowski
12.10.2022
Wycieczka przedmiotowa geodetów z "Grota".
50 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Opatowa. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie muzeum geodezji i kartografii w Opatowie. Na muzealną kolekcję składają się historyczne instrumenty i urządzenia geodezyjne, opracowania, mapy, książki i dokumenty. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zarówno duże urządzenia do obróbki zdjęć, jak i niewielkie instrumenty miernicze i kreślarskie. Po Opatowie przyszedł czas na zwiedzanie miasta położonego na siedmiu wzgórzach, Sandomierza. Blisko dwu godzinny spacer po królewskim mieście pozwolił odkryć jego największe perełki. Na zakończenie wycieczki przedmiotowej uczniowie mieli czas na wspaniałą zabawę sportowo-integracyjną w paintball.
E.Żychlińska
07.10.2022 r.
W dniu 5 i 7 października odbyły się wycieczki kulturowo-historyczne do Klasztoru Ojców Cystersów. Klasy 1tsp oraz 1tfg pod przewodnictwem Ojca Klasztoru poznały historię oraz przyjrzały się jego zabytkom.
Agnieszka Łęczek-Bieganik
09.11.2022
Wycieczka do Auschwitz – Birkenau
9 listopada 2022r. uczniowie klas II Tfż, II Tgs, II Tse i III tfg wraz z wychowawczyniami: Moniką Bugajską, Agnieszką Koncewicz, Anetą Kowalską oraz Małgorzatą Sosnowską udali się na wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau. Po podziale na grupy, w towarzystwie dwóch miłych i wspaniale opowiadających o historii obiektu przewodniczek, zwiedziliśmy obydwie części obozu. Uczniowie w autentycznej przestrzeni poobozowej mieli możliwość refleksji i dyskusji na temat tej bolesnej historii.
Po zakończeniu zwiedzania nie mogło zabraknąć czasu na małą przyjemność i „obowiązkowy” punkt programu. W tym celu udaliśmy się do restauracji jednej ze znanych sieci , aby zjeść wspólny obiad.
M.Bugajska
15.11.2022
Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Jędrzejowie.
15 listopada uczniowie klasy I tm uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Oczyszczalni Ścieków w Jędrzejowie. Kierownik Działu Oczyszczania Ścieków inż, Michał Szymkiewicz zapoznał młodzież z mechaniczno-biologicznym procesem oczyszczania ścieków. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili cały obiekt i zobaczyli jak funkcjonuje oczyszczalnia. Uczestnicy zajęć ekologicznych poznali poszczególne etapy oczyszczania ścieków poprzez mechaniczne usuwanie odpadów stałych i piasku w sitopiaskowniku, a nastepnie oczyszczanie biologiczne w reaktorach biologicznych. W biologicznym oczyszczaniu zachodzi proces usuwania azotu i fosforu za pomocą odpowiednich bakterii. Osady powstałe w wyniku oczyszczania ścieków zostają poźniej wykorzystane jako nawóz dla upraw a oczyszczona woda trafia do Brzeźnicy i Nidy. Wycieczka zorganizowana została przez opiekunów Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody Olgę Cholewińska i Ewę Nemś.
Ewa Nemś
14.12.2022
Wycieczka przedmiotowa na PŚK w Kielcach.
Wycieczka przedmiotowa W ramach akcji "Polibus-nauka na kołach" uczniowie klasy 4tes z opiekunami Magdaleną Pańczyk i Agnieszką Łęczek-Bieganik odwiedzili mury Politechniki Świętokrzyskiej. Uczniowie byli gośćmi Wydziałów Mechatroniki i Budowy Maszyn. Wycieczka była doskonałą okazją do zaciśnienia współpracy między Zespołem Szkół nr 2 w Jędrzejowie a Politechniką Świętokrzyską oraz zapoznaniem młodzieży z ofertą edukacyjną Uczelni. Uczniowie wzięli udział webinariach , wykładach oraz doświadczeniach na pracowniach. Prawdziwą atrakcją okazał się nowoczesny symulator jazdy samochodem na którym mięli okazję sprawdzić jego działanie .
E.Żychlińska
20.12.2022
Wycieczka przedmiotowa na PŚK w Kielcach.
W dniach 19 i 20 grudnia uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie uczestniczyli w wycieczce na Politechnikę Świętokrzyską, w ramach akcji promocyjnej "Polibus". Uczniowie klas 4ti oraz 4tm odwiedzili dwa wydziały: Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. "Polibus" umożliwia uczniom szkół średnich udział w wykładach, webinariach, pokazach i prelekcjach. Uczniowie "Grota" byli pod ogromnym wrażeniem pokazu możliwości drukarki 3D.
E.Żychlińska
22.01.2023 r.
"Grot" na I Jędrzejowskim Marszu Powstańczym Szlakiem
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. S.Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie : Gabriela Adamus, Justyna Legęza, Natalia Kaczmarczyk, Magdalena Ozga, Bartłomiej Zapała wraz z opiekunem Michałem Olesińskim-nauczycielem wychowania fizycznego, uczestniczyli w marszu. Był to I Jędrzejowski Marsz Powstańczym Szlakiem, zorganizowany z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W rocznicę powstania , uczniowie jędrzejowskich szkół ruszyli w kolumnie marszowej aby upamiętnić żołnierzy walczących za wolność kraju. Na naszym terenie, walka odbyła się pod Ciernem. I to właśnie tam udali się młodzi wraz z opiekunami. Uczniowie zapalili znicze na grobach poległych powstańców, oddając w ten sposób swój szacunek, hołd i pamięć o nich.
E. Żychlińska
07.03.2023 r.
"Donersztik in Jendrzew " czyli podróż do dawnego sztetla.
W dniu dzisiejszym uczniowie z ZS nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota"w Jędrzejowie udali się do Muzeum im.Przypkowskich na wystawę żydowską, gdzie mieli możliwość poznania historii i życia codziennego społeczności żydowskiej przedwojennego Jędrzejowa.
31.03.2023 r. 
Przemysłowa Wiosna 2023
W kalendarz szkolnych wycieczek prozawodowych w "Grocie" na stałe już wpisała się "Przemysłowa Wiosna" odbywająca się na Targach Kielce. W skład tego przemysłowego cyklu wchodzą: STOM-BLECH&CUTTING, STOM-TOOL, STOM-LASER, STOM-ROBOTICS, STOM-FIX, KIELCE FLUID-POWER, EXPO-SURFACE, SPAWALNICTWO, DNI DRUKU 3D, CONTROL-STOM, TARGI TEiA oraz WIRTOPROCESY. Przemysłowa Wiosna zgromadziła w tym roku niemal 600 wystawców z 20 krajów, którzy zapełnili po brzegi 7 hal najnowszymi technologiami.
Nasza młodzież mogła z bliska przyjrzeć się różnym pracujacym maszynom takich jak: obrabiarki, wycinarki, giętarki, całe zrobotyzowane linie, specjalistyczne maszyny dla odlewnictwa, spawarki, mikroskopy, różne drukarki 3D i inne. Równolegle toczyło się wiele różnych seminariów tematycznych. Mamy nadzieję, że to spotkanie z nowymi technologiami będzie źródłem dodatkowej motywacji naszych uczniów do zdobywania wiedzy i umiejętności.
Z.Marcinkowski
19.04.2023
Wycieczka do muzeum
W dniu 19.04 odbyła się wycieczka do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Uczestnicząca w niej młodzież z klasy II tmi mogła bliżej zapoznać się z historią życia lekarza, Feliksa Przypkowskiego, który od 1895r. gromadził m.in. zabytkowe zegary słoneczne.  Uczniowie z bliska mogli podziwiać niesamowitą kolekcję zegarów a także bogaty księgozbiór biblioteczny, galerię obrazów i fotografii. Dyrektor muzeum pokazał uczniom również pamiątki związane z Józefem Piłsudskim oraz przedstawił historię jego pobytu w Jędrzejowie. Wycieczka miała na celu przybliżyć naszym uczniom zabytki, historię i kulturę naszej "małej ojczyzny".
Agnieszka Łęczek-Bieganik 
11.05.2023
Kurs survivalu w „Grocie”
To już 3 spotkanie w ramach kursu survivalu, w którym wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota " w Jędrzejowie. Podobnie jak poprzednim razem zajęcia odbywały się w kompleksie leśnym „Gaj”. Tym razem uczestnicy warsztatów nabywali umiejętności w budowaniu tzw. schronień, aby przetrwać w sytuacji kryzysowej w lesie. Wszystkie zespoły poradziły sobie znakomicie i uzyskały pozytywną ocenę instruktora. Ponadto nie zabrakło też tradycyjnych ognisk i pieczonej kiełbasy. Warsztaty prowadził kapitan Krystian Mazurek - Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Opiekunem grupy jest Aleksander Mazurkiewicz.
29.05.2023 r.
Druga edycja „Spływu kajakowego Nidą” w „Grocie”.
W poniedziałek 29 maja 2023 mieliśmy okazję po raz drugi przepłynąć kajakami wzdłuż rzeki Nidy. Pogoda nas rozpieściła, tak samo jak flora i fauna okolicznych miejscowości. 18-sto osobowa grupa śmiałków reprezentujących ZS2 w Jędrzejowie pod czujnym okiem ratownika oraz organizatora wyprawy, pana Aleksandra Mazurkiewicza, a także dwóch opiekunów, wyruszyła w malowniczą przeprawę przez rzekę Nidę. Mieliśmy okazję eksplorować bogate przyrodniczo meandry okolicznych wód obserwując jej ptactwo oraz bogactwo otaczającej nas roślinności. Malownicze okolice rozpieszczały nasz wzrok. Wody rzeki Nidy były spokojne, miejscami zaskakiwały nas jednak swoim wartkim nurtem. W tej cudownej przeprawie towarzyszyła nam muzyka i śpiew, nie brakowało również rozmów i integracji. Na ostatnim przystanku czekało na nas rozpalone wcześniej ognisko oraz strawa w postaci pieczonych kiełbasek. Nie obyło się również bez kąpieli w rzece, kilku śmiałków wskoczyło do rześkiej wody, aby schodzić się od upału w przyjemnie chłodnej wodzie Nidy. Niektórzy uczestnicy byli już zaprawieni w spływie kajakowym a inni po raz pierwszy doświadczali tej przygody. Szczerze polecamy tego typu aktywność każdemu kto lubi eksplorować naturę oraz ceni aktywność fizyczną. Nas rzeka Nida i świętokrzyskie okolice oczarowały i zechcemy tam jeszcze powrócić. Jeżeli chcecie przeżyć z Nami podobną przygodę serdecznie Was zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach. Tymczasem zerknijcie na zdjęcia i skosztujcie chociaż części tego co nam udało się przeżyć. Pamiętajcie, że najcenniejsze są nasze wspomnienia.
Ogromne podziękowania dla kajakowac.pl, za współorganizację spływu oraz dla pana Artura Jarosza za pomoc w transporcie.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego