Wolontariat - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Opiekunowie:

Ewa Szaleniec - Nemś
Artur Oleksiak

Szkolny Wolontariat "Grota" działa w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie im gen. Stefana Roweckiego"Grota" pod nadzorem Dyrektora Szkoły, pod opieką koordynatora Wolontariatu od 01.09.2024.
Koordynator, wraz ze wspomagającymi go nauczycielami czuwa nad tym, aby działalność wolontariuszy była zgodna ze Statutem Szkoły i Regulaminem Wolontariatu.

I. Cele i sposoby działania:
1. Przygotowanie młodzieży do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.
2. Rozwijanie wśród uczniów postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy
3. Wspieranie inicjatyw młodzieży szkolnej.
4. Promocja idei wolontariatu.
5. Współpraca z organizacjami zewnętrznymi (np. społecznymi, pozarządowymi).
6. Prowadzenie szkoleń i warsztatów dla wolontariuszy.
II. Obszary działania:
1. Na terenie Szkoły i na rzecz Szkoły: organizowanie pomocy koleżeńskiej, pomoc przy organizacji imprez sportowych, konkursów, zawodów, imprez szkolnych, akcji promujących Szkołę
2. Poza terenem Szkoły: - akcje charytatywne zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły wspierające instytucje,fundacje,osoby prywatne

III. Prawa i obowiązki wolontariuszy:
1. Do Szkolnego Wolontariatu może należeć każdy uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie, który podpisze porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariatu.
2. Członkowie Wolontariatu pracują na rzecz innych w miarę swych sił i możliwości.
3. Wolontariusz ma prawo decydować o rodzaju i częstotliwości działań, jakie wykonywać będzie w ramach porozumienia.
4.Wolontariusze mogą liczyć na wsparcie ze strony członków i opiekunów wolontariatu.
5. Każdy może rozpocząć działalność w Szkolnym Wolontariacie i zakończyć ją w dowolnym momencie, uprzedzając o tym odpowiednio wcześniej koordynatora.
6. Wolontariusz ma prawo do uzyskania pisemnego zaświadczenia o wykonanej pracy.
7. Niepełnoletni wolontariusze muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych na działanie w Wolontariacie (porozumienie).
8. Członkowie Wolontariatu systematycznie uczestniczą w pracach Wolontariatu oraz spotkaniach i szkoleniach.
9. Wolontariusze są słowni i wywiązują się ze swoich obowiązków.
10. Wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia ani żadnych świadczeń za swoją pracę.
11. Wolontariusze w Szkole i poza Szkołą zachowują się kulturalnie i przestrzegają zasad etyki.
12. Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu Szkolnego Wolontariatu.
13. Działalność w Szkolnym Wolontariacie będzie brana pod uwagę przez wychowawców klas podczas ustalania oceny z zachowania.

IV. Struktura Szkolnego Wolontariatu:
1. Na czele Wolontariatu stoi jego koordynator.
2. Wychowawcy i nauczyciele podejmujący działania w zakresie wolontariatu współpracują z koordynatorem.
3. Wszelkie działania Wolontariatu Szkolnego opiniuje i zatwierdza Dyrektor Szkoły.

V. Zadania koordynatora i nauczycieli podejmujących działania z zakresu wolontariatu:
1. Planowanie działalności i tworzenie harmonogramu pracy wolontariuszy.
2. Nawiązywanie współpracy z instytucjami potrzebującymi wsparcia.
3. Ustalanie terminów spotkań wolontariuszy.
4. Reprezentowanie wolontariuszy.
5. Opieka nad wolontariuszami podczas działań wolontariackich.
6. Kontakt z Dyrekcją Szkoły.

VI. Sposoby ewaluacji:
1. Sprawozdanie z pracy Szkolnego Wolontariatu (koordynator)

VII. Postanowienia końcowe:
1. Regulamin obowiązuje wszystkich członków Szkolnego Wolontariatu.
2. O wszelkich zmianach w regulaminie wolontariusze zostaną powiadomieni.
3. Rozwiązanie Porozumienia o świadczeniu wolontariatu dokonuje się na podstawie porozumienia stron.