marzec 2025 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

marzec 2025

Wydarzenia
01.03.2025 r.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
W sobotę, 1 marca 2025 roku w całym kraju obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Wolontariusze Grota Martyna Ślęzak oraz Filip Fendrych pod opieką pani Ewy Nemś wybrali się na obchody tego święta. Przedstawiciele władz - Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Burmistrz Miasta Jędrzejowa Marcin Piszczek, mieszkańcy Jędrzejowa oraz wolontariusze z okolicznych szkół wraz z Kustoszem Pamięci Markiem Godlewskim złożyli wiązanki i zapalili znicze w miejscach pamięci w Jędrzejowie. Wspólnie uczciliśmy pamięć o bohaterach walczących o to, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się wolną i niepodległą Polską. Cześć i Chwała Bohaterom. 
Martyna Ślęzak - Wolontariusz Grota

03.03.2025 r.
Olimpiada Teologii Katolickiej
W dniu 3 marca w Kurii Diecezji Kieleckiej odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział dwoje naszych uczniów z klasy 3Tgb:  Amelia Szyńcowicz oraz Bartosz Żurek. Oboje po raz pierwszy brali udział w takiej olimpiadzie. Konkurs był doś trudny, rywalizacja stała na wysokim poziomie. Nasi uczniowie mimo dużego stresu związanego ze swym występem  zaprezentowali się bardzo dobrze: Amelia zajęła 11 a Bartosz 12 miejsce. Gratulujemy wiedzy, chęci i odwagi. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe od księży z Wydziału Katechetycznego. Dodatkowe "fanty" ufundował O. Jakub Zawadzki - proboszcz naszej cysterskiej parafii. Uczniowie przygotowywali się pod opieką p. Katarzyny Pyzowskiej
04.03.2025
Dzień Bezpiecznego Internetu
We wtorek 4 marca 2025r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorem wydarzenia był Departament IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Gośćmi wydarzenia byli: Marek Bogusławski – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Paweł Faryna – Starosta Powiatu Jędrzejowskiego. Podczas obchodów uczniowie uczestniczyli w prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa: Ilonę Kuźdub - Głównego Specjalistę Oddziału Projektów Departamentu IT, Magdalenę Witkowską - Głównego Specjalistę Oddziału Projektów Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie: podkomisarz Beatę Soboń, sierżant sztab. Anitę Radgowską i młodszego aspiranta Pawła Blicharskiego. Tematyka spotkania obejmowała m.in. ochronę prywatności w sieci, uzależnienie od internetu, rozpoznawanie zagrożeń online oraz sposoby radzenia sobie z cyberprzemocą. Eksperci wskazywali również, jak unikać niebezpiecznych sytuacji i gdzie szukać pomocy w razie problemów.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu były doskonałą okazją do refleksji nad tym, jak korzystamy z internetu i jakie zasady powinniśmy stosować, by unikać zagrożeń. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże uczniom w codziennym poruszaniu się w wirtualnym świecie i przyczyni się do zwiększenia ich bezpieczeństwa online. Wspólnie działajmy na rzecz lepszego internetu!
M.Bugajska
4.03.2025 r.
"Krwiste" prelekcje. 
4 marca 2025 w Zespole Szkół Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie zostały przeprowadzone 2 spotkania prelekcyjne prowadzone przez specjalistę ds. Marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach panią Renatę Klepko. Inicjatorem prelekcji był opiekun Szkolnego Klubu HDK nr 123 Bugajski Włodzimierz. W spotkaniach wzięły udział klasy czwarte i trzecie, czyli potencjalni przyszli krwiodawcy. ‘’ Krew nie ma zamiennika, są tylko substytuty krwi. Krew jest darem człowieka dla człowieka celem przywracania zdrowia i ratowania życia. Średnio jedna na dziesięć osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi”. Pani Klepko przedstawiła metodologię postępowania przed w trakcie i po oddaniu krwi. Omówiła warunki od kogo można pobrać krew- osoby pełnoletnie, posiadające dokument tożsamości, zdrowe, wypoczęte, po lekkostrawnym posiłku, bez oznak żadnej infekcji, po określonym czasie po zabiegach lub chorobach. Następnie pani Renata przedstawiła etapy rejestracji, pobrania próbek, badanie lekarskie i moment pobrania krwi. Wiele czasu poświeciła na mity związane z oddawaniem krwi.
Nieprawdą jest że:
  • oddając krew można się zarazić - NIE, sprzęt jest jednorazowego użytku,
  • oddawanie krwi uzależnia - NIE uzależnia, nie ma skutków ubocznych,
  • oddawanie krwi powoduje zmianę wagi ciała - NIE,
  • biorca przejmuje cechy dawcy- NIE ma żadnych dowodów naukowych,
  • aby oddać krew trzeba znać swoją grupę krwi- NIE, krew jest kontrolowana przy pobieraniu,
  • krew oddaje się w dowolnej ilości- NIE, tylko 450 ml,
  • za oddawanie krwi dostaje się pieniądze- NIE, nieodpłatne, honorowe.
Po oddaniu krwi dawca dostaje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kilokalorii, dwudniowe zwolnienie które może wykorzystać lub nie (pełnopłatne w zakładzie pracy), bezpłatne wyniki badań, zaświadczenie do Urzędu Skarbowego (raz w roku) celem uzyskania odliczenia od podatku.
Innymi przywilejami są karty identyfikacyjne grypy krwi, tytuły i odznaki: Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia (kobiety 5 litrów, mężczyźni 6 litrów) który uprawnia do korzystania z pomocy lekarskiej bez kolejki i niektórych ulg na leki, II stopnia (odpowiednio 10 i 12 litrów), III stopnia (15 i 18 litrów). Po oddaniu 20 litrów Honorowy Dawca Krwi otrzymuje tytuł Honorowy Krwi- Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Następnie pani prelegent przedstawiła drogę krwi po jej oddaniu i jakie preparaty z niej się uzyskuje: albuminy, immunoglobuliny, osocze i koncentraty. W dalszej części zapoznała z procentowym udziałem grup krwi w polskim społeczeństwie oraz tablicę zgodności grup krwi- krew jakiej grupy możemy podać osobie potrzebującej. Takie spotkanie było potrzebne aby zapoznać i przekonać młodzież do pomagania, oddawania krwi, której potrzebuje drugi człowiek. Nie ma Rodziny bliższej lub dalszej w której wszyscy są zdrowi. Potrzeba czy konieczność podania krwi na pewno się pojawi- niestety dochodzi do wypadków rolniczych, drogowych czy po prostu chorób. 
W.Bugajski
6.03.2025r.
Spotkanie z doradcą zawodowym
Blisko trzydziestu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota " w Jędrzejowe wzięło udział w warsztatach z doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie, panią Moniką Tasak. Spotkanie dotyczyło tematów lokalnego rynku pracy, barometru zawodów w powiecie jędrzejowskim na rok 2025, usług i instrumentów rynku pracy realizowanych przez PUP w Jędrzejowie, w tym min. poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, EURES, staże, szkolenia.
Ewelina Żychlińska
7.03.2025r.
"Poznaj swoje prawa w pracy"
Sara Moska i Jakub Rembak z klasy 3th Zespołu Szkół nr 2 im.gen Stefana Roweckiego "Grota " w Jędrzejowie, reprezentowali szkołę w II etapie ogólnopolskiego konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp. Konkurs organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy w Kielcach. Uczniowie zmierzyli się z testem trzydziestu pytań z zakresu prawa pracy i bhp.
Gratulujemy udziału!
Ewelina Żychlińska
12.03.2025 r.
Pamięć o bohaterach...
W dniu 12 marca 2025 roku w Centrum Kultury odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętniająca Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, zorganizowana przez uczniów naszej szkoły dla społeczności lokalnej historii, aby wyrazić podziw i szacunek dla tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Głównym punktem programu było ponad 50-minutowe przedstawienie przygotowane przez uczniów w reżyserii Bożeny Chowaniec. Spektakl ukazał sylwetki jędrzejowskich AK-owców oraz ich odważne działania, w tym spektakularne akcje dywersyjne, takie jak odbicie więźniów z rąk Gestapo czy zamach na Kappa. Występ młodzieży spotkał się z ogromnym uznaniem zgromadzonej publiczności, która doceniła zarówno profesjonalizm wykonania, jak i zaangażowanie młodych artystów w kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach. Uzupełnieniem uroczystości była wystawa poświęcona żołnierzom Armii Krajowej, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja, umieszczona we foyer Centrum Kultury, przedstawiała dokumenty, fotografie oraz materiały historyczne związane z działalnością AK na terenie Jędrzejowa i okolic. Była to doskonała okazja dla uczestników do pogłębienia wiedzy na temat lokalnej historii oraz zapoznania się z bohaterstwem dawnych mieszkańców regionu.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie pamięć o lokalnych bohaterach jest wciąż żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom. Ich postawa oraz odwaga nie pozostają zapomniane, a tego rodzaju inicjatywy pozwalają na utrwalenie historii oraz budowanie patriotycznej świadomości wśród młodzieży i społeczności lokalnej.
B.Chowaniec


13.03.2025r.
Liga Strzelecka LOK
Ruszyła wiosenna runda Ligii Strzeleckiej LOK im. Eugeniusza Trochima w Jędrzejowie. Jedenastu uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota " w Jędrzejowe, wzięło dziś udział w pierwszej z czterech kolejek wiosennej rundy. Młodzi strzelcy zbierają punkty, strzelając z karabinka pneumatycznego. Opiekunami uczniów są nauczyciele wychowania fizycznego: Michał Olesiński i Wojciech Domagała.
Ewelina Żychlińska
14.03.2025r.
Cyberbezpieczne finanse
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowe wzięli dziś udział w V edycji programu Złote Szkoły NBP organizowanej przez Świętokrzyski Bank Spółdzielczy. Tematem tegorecznej edycji są "Cyberbezpieczne finanse". Uczniowie dowiedzieli się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w Internecie, których przestrzeganie uchroni nas przed stratami finansowymi.
Ewelina Żychlińska
14.03.2025 r.
Uroczyste wręczenie stypendiów firmy DP Clean Tech Poland dla najlepszych uczniów
W dniu 14 marca 2025 roku w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów firmy DP Clean Tech Poland dla najlepszych uczniów. W wydarzeniu uczestniczyli: starosta powiatu jędrzejowskiego – Paweł Faryna, wicestarosta powiatu jędrzejowskiego – Maria Barańska, Michał Wcisło – Dyrektor Produkcji DP Clean Tech Poland, Magdalena Wcisło – Specjalista ds. Administracji DP Clean Tech Poland, wyróżnieni uczniowie wraz z rodzicami, wychowawcy, nauczyciele oraz uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektora szkoły, pana Janusza Adamczyka, który pogratulował uczniom ich wytrwałości i zaangażowania w naukę. Podkreślił, że sukcesy młodzieży są powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej. Dyrektor szkoły podziękował panu Michałowi Wcisło za owocną współpracę w ramach podpisanej umowy oraz ufundowanie stypendiów. Następnie głos zabrał starosta powiatu jędrzejowskiego – Paweł Faryna, który podziękował uczniom za ich pracę i zachęcił do dalszego rozwijania talentów.
Najważniejszym punktem programu było wręczenie stypendiów dla uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Byli to:
Max Niechciał – kl. I Tem
Michał Gibas – kl. II Ths
Dominik Sieradzki – kl. III Tsp
Bartłomiej Nowak – kl. IV Tse
Michał Kupis – kl. V Tms
Każdy nagrodzony uczeń otrzymał dyplom oraz gratyfikację finansową, którą będzie mógł przeznaczyć na dalszy rozwój edukacyjny. Wręczenie stypendiów to wydarzenie, które nie tylko nagradza wysiłek i ambicje uczniów, ale także motywuje całą społeczność szkolną do osiągania coraz lepszych wyników.
Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
Monika Bugajska
18.03.2025 r.
"Grot" na Targach edukacyjnych Kielce 2025
W dniu 18 marca dyrekcja, przedstawiciele młodzieży wraz z opiekunami wzięli udział w edukacyjno - zawodowym wydarzeniu  „Fach w ręku – to się opłaca”. Odbyło się ono w Centrum Kongresowym Targów Kielce, gdzie szkoła nasza wystąpiła w roli jednego z wystawców. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty, Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Miastem Kielce. 
Jednym z punktów wydarzenia "Fach w ręku - to się opłaca" była konferencja dla dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli placówek związanych z edukacją. Gośćmi honorowymi tego spotkania byli marszałek R.Janik, senator K.Słoń, rektorzy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - B.Wojciechowska i Politechniki Świętokrzyskiej - Z.Koruba, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy A.Marcinkowska, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach M.Łakomiec, Świętokrzyski Kurator Oświaty P.Łojek, zastępca Prezydenta Miasta Kielce B.Zapała oraz dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Wystąpienia prelegentów i panele dyskusyjne dotyczyły tematów związanych ze współczesnym rynkiem pracy, trendami w kształceniu zawodowym, procesem uczenia się przez całe życie, czy też osiąganiem sukcesu zawodowego.
W tym czasie do Centrum Kongresowego Targów Kielce przybyło blisko 3500 uczniów ze szkół podstawowych z Kielc oraz ościennych powiatów. Ósmoklasiści mogli  uczestniczyć w warsztatach zawodoznawczych, przyjrzeć się w sposób wirtualny pracy w wybranym zawodzie za pomocą gogli VR, a także zapoznać się z ofertą edukacyjną wystawiających się szkół ponadpodstawowych i uczelni z naszego województwa. Miło nam się przy tej okazji pochwalić, że stanowisko wystawowe naszej szkoły podobało się i przyciągało uwagę przybyłej młodzieży. Ósmoklasiści często zadawali pytania odnośnie wystawianego przez naszą szkołę wyposażenia, oraz samej nauki w zawodach przedstawionych w ofercie edukacyjnej "Grota". 
W tym roku bezpośrednio na stanowisku wystawowym, ze względu na ograniczoną ilość miejsca, mogliśmy zaprezentować tylko trzy zawody w których kształci nasza placówka: technika mechatronika, technika usług fryzjerskich oraz technika żywienia i usług gastronomicznych.  Uczniowie: Joanna Wawrzyńczyk, Aleksandra Lato, Wiktoria Wojtecka, Ewa Sokół, Paweł Rudnicki, Patryk Mormus, Piotr Marcinkowski bardzo dobrze odnaleźli się w roli "edukacyjnych wystawców", wykazując dużą kreatywność w prezentowaniu oferty edukacyjnej Zs nr 2 na forum województwa.
Z.Marcinkowski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego