2021 - 2022 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2021 - 2022

Wycieczki
2021 / 2022 r.
29.09.2021 r.
Rajd "Grocika"
29.09 2021 z inicjatywy opiekunów Samorządu Uczniowskiego, Klaudii Banach i Marty Chabuz, został zorganizowany rajd ,,Grocika". W rajdzie uczestniczyli uczniowie sześciu klas drugich. Trasa rajdu pieszego  przebiegała od Podkarczówki do Jaskini Raj, czerwonym szlakiem turystycznym. Pod Jaskinią Raj  czekał autokar, który przewiózł uczniów w okolice Zamku w Chęcinach. Tam czekało na nas ognisko, pieczenie kiełbasek  i zabawy sportowe. Uczniowie mieli okazję nie tylko poznać walory przyrodnicze regionu świętokrzyskiego ale również zintegrować się z  rówieśnikami. Zabawa była wspaniała. Mamy nadzieję na powtórkę za rok! 
Marta Chabuz, Klaudia Banach
03.11.2021 r.
Wycieczki kulturoznawcze do Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.
W miesiącu październiku odbyły się wycieczki klas pierwszych, które miały na celu zapoznanie z zabytkami oraz historią powstania Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Dzięki uprzejmości Ojców Zakonu młodzież mogła zwiedzić piwnice klasztorne, zapoznać się z najdawniejszymi dziejami zakonu oraz życiem zakonnym. Przytoczona została także postać Błogosławionego Biskupa Krakowskiego Wincentego Kadłubka oraz jego istotne znaczenie dla Klasztoru. Uczniowie mieli także okazję zwiedzić cele Wincentego Kadłubka. Na zakończenie wycieczki młodzież mogła z bliska zobaczyć barokowe organy Klasztoru Cystersów. W wycieczkach brały udział klasy : 1Tse, 1Tfż, 1Tgs, 1Tmi. Organizatorem była pani Agnieszka Łęczek-Bieganik. 
05.11.2021 r.
Akcja „Polibus” w naszej szkole
5 listopada 2021 roku uczniowie o specjalności technik mechatronik i technik informatyk odwiedzili Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach w ramach akcji "POLIBUS – nauka na kółkach”. Jest to kampania promocyjna uczelni skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Była to doskonała okazja, aby zapoznać siąę z ofert edukacyjną Politechniki Świętokrzyskiej. Program pobytu zakładał zwiedzanie:
- laboratorium mechatroniki, automatyki i robotyki,
- pokaz możliwości łazika implus,
- laboratorium telekomunikacji,
- laboratorium metrologii,
- laboratorium obróbki plastycznej
- laboratorium komputerowych pomiarów wielkości geometrycznych,
- laboratorium systemów pneumatycznych,
Uczniowie byli bardzo zainteresowani nowinkami technologicznymi, które przedstawiali wykładowcy uczelni. Część uczniów już zadeklarowała kontynuowanie nauki na Politechnice Świętokrzyskiej. Akcja „POLIBUS” w ZS nr 2 będzie kontynuowana. Jeszcze w tym miesiącu zaproszeni zostali uczniowie kształcący się w zawodach technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych i technik geodeta.
M.Pańczyk
19.11.2021 r.
Geodeci na Politechnice Świętokrzyskiej
W dniu 19.11.2021r klasa 4Tgg wzięła udział w obchodach GIS Day na Politechnice Świętokrzyskiej pod hasłem „GIS moją pasją i inspiracją” W tym roku wydarzenie zostało połączone z obchodami 10-lecia kierunku geodezji i kartografii na Wydziale Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej. Można było zobaczyć stoiska producentów oprogramowania oraz firm świadczących usługi związane z danymi i technologią GIS. Nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniach warsztatowych, grze terenowej, prezentacjach. Odbyły się również konkursy dla wszystkich zainteresowanych tematyką związaną z korzystaniem z systemów informacji przestrzennej. Młodzież naszej szkoły zdobyła pierwsze miejsce w grze terenowej w zakresie ćwiczeń geodezyjnych. Byli bezkonkurencyjni, jako pierwsi wśród wszystkich zgłoszonych szkół wykonali poprawnie powierzone im zadania. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
M.Pańczyk
26.11.2021 r.
Doświadczenie z symulatorami
W dniu 26.11.2021 roku w ramach kampanii informacyjno- promocyjnej Politechniki Świętokrzyskiej – „POLIBUS” – nauka na kołach” ponownie odwiedziliśmy Politechnikę Świętokrzyską. Tym razem w akcji wzięła udział klasa 4Tbs. Na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn młodzież zapoznała się między innymi z pracowniami Centrum Laserowych Technologii Metali oraz Laboratorium Samochodów i Ciągników-Ośrodek Dąbrowa. Uczniowie uczestniczyli w pokazie działania urządzeń umożliwiających realizację badań kontrolnych jakości, diagnostycznych i eksploatacyjnych a w szczególności: badań drogowych, badań na hamowni podwoziowej, badań stateczności oraz badań układów hydraulicznych i oceny stanu technicznego pojazdów i ich zespołów. W laboratorium tym nasi uczniowie przetestowali swe umiejętności jazdy samochodem korzystając z jednego z najnowocześniejszych symulatorów pojazdu samochodowego, co cieszyło się dużym zainteresowaniem. Podczas pobytu na Wydziale Budownictwa i Architektury, uczniowie mogli przyjrzeć się pracy studentów oraz obejrzeć nowoczesny sprzęt. Młodzież zdobyła cenne informacje na temat nowych technologii, ale również wiedzę na temat możliwości podjęcia dalszego etapu nauki po maturze.
M.Pańczyk
02.12.2021 r.
Wycieczka przedmiotowa klasy III Th.
Klasa III technikum hotelarskiego w dniu 01.12.2021. pod opieką nauczycieli: mgr Marty Sornat i mgr Edyty Juszczyk - Grad odwiedziła hotel Ibis w Kielcach. Dzięki uprzejmości dyrekcji, młodzież zobaczyła jak wyposażony jest obiekt hotelarski. Obejrzała pokoje dla gości, sale konferencyjne, holl, recepcję, pion gastronomiczny. Poznała działania pracowników recepcji, standardy obsługi oraz program rezerwacyjny, działania służby pięter oraz gastronomii. Duże zainteresowanie wzbudził program lojalnościowy dzięki któremu hotele Ibis zwiększają swoją konkurencyjność na rynku. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda rekrutacja na poszczególne stanowiska, jakie wymagania są stawiane przed kandytatami. Wizyta w hotelu pomogła bliżej poznać obowiązki i zadania pracowników branży hotelarskiej.
Edyta Juszczyk- Grad
10-11.03.2022 r.
Współpraca z Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach
Na zaproszenie pani Katarzyny Wydrzyńskiej pełniącej obowiązki kierownika sekcji ds. kolejki wąskotorowej w dniach 10 i 11 marca 2022 r. młodzież klasy 2tms i 1tmi w ramach zajęć doradztwa zawodowego odwiedziła siedzibę kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie. Obecnie realizowane jest tam zadanie pn. „Rewitalizacja oraz funkcjonowanie kolejki wąskotorowej Ponidzie”. Zadanie to wdrażane jest przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach w imieniu Województwa Świętokrzyskiego. Celem zadania jest przywrócenie ruchu turystycznego na trasie Jędrzejów – Pińczów. W czasie wycieczki przyglądaliśmy się pracy na kolejce, uczestniczyliśmy w pokazie narzędzi do naprawy torów. Wielką atrakcją był stary sprzęt kolejowy np. tokarka kołowa, która do dziś służy do przetaczania zespołów kołowych taboru kolejowego. W warsztacie oglądaliśmy wyremontowane już wagony oraz bieżące prace naprawcze przy lokomotywie. Aktualnie zatrudnionych jest tam 13 osób na różnych stanowiskach i co ciekawe - większość z nich  to absolwenci naszej szkoły. Nasi uczniowie będą mogli odbywać tam praktyki zawodowe oraz staż, jak również będą organizowane dla nich zajęcia w ramach wolontariatu. Planowane są też działania i atrakcje edukacyjno – kulturowe.
Ta współpraca będzie w przyszłości rozwijana i kontynuowana.
M.Pańczyk
23.03.2022 r.
Wycieczka do VANSTAR SERVICE
Dziś  uczniowie z klasy II tmi wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do firmy Vanstar Service. Na miejscu przywitał nas pan Jakub Wieliński- kierownik oddziału. Podczas zwiedzania omawiane były funkcje oraz działanie profesjonalnego sprzętu. Naszych uczniów najbardziej zainteresowały następujące prace:
- laserowe cięcie 2D blach
- laserowe cięcie 3D rur i profili
- gięcie blach i rur.
- spawanie
Na zakończenie zwiedziliśmy nową, właśnie uruchamianą „od zera” lakiernię proszkową, która przyciąga nowoczesnym sprzętem i technologią. Na miejscu poznaliśmy również absolwentów naszej szkoły, którzy  tam pracują.
M.Pańczyk
07.04.2022 r.
Wycieczka na Targi - Kielce
Po czasach nasilonej pandemii covid-19, powoli do kalendarza imprez zawodowych zaczynają wracać różne wydarzenia. Jednym z nich są Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL w Kielcach. Dzisiaj młodzież naszej szkoły z klas Itmi, Ites, IITi, IIITi, IIITm, IIItm, IIITbs, IIItf, IIIC wyruszyła autokarami do Kielc, aby wziąć udział w tym "zawodowym święcie". Na zwiedzających czekały m.in. obrabiarki, wycinarki, giętarki, zrobotyzowane linie, specjalistyczne maszyny dla odlewnictwa, spawarki, mikroskopy oraz drukarki 3D. Wśród zgromadzonego sprzętu było wiele nowości z dziedziny mechaniki, mechatroniki, spawalnictwa oraz informatyki, które prezentowało w 7 halach kieleckiego ośrodka wystawienniczego blisko 500 wystawców z 24 krajów. Trwające od 5 do 7 kwietnia wydarzenie skupiło aż 12 branżowych, przemysłowych, specjalistycznych wystaw: STOM-BLECH&CUTTING, STOM-TOOL, STOM-LASER, STOM-ROBOTICS, STOM-FIX, KIELCE FLUID-POWER, EXPO-SURFACE, SPAWALNICTWO, DNI DRUKU 3D, CONTROL-STOM, TARGI TEiA oraz WIRTOPROCESY.
Z wypowiedzi uczniów można śmiało stwierdzić, że wycieczka była udana. Zdobyte podczas rozmów z wystawcami informacje, materiały, katalogi i ciekawe "gadżety" na pewno poszerzą horyzonty wiedzy technicznej naszych uczniów. Wielu z nich w trakcie powrotu do Jędrzejowa pytało swych opiekunów: "Gdzie jedziemy następnym razem?". 
Być może takie właśnie wycieczki, pozwalające wkroczyć choć na chwilę w "wielki świat współczesnej cywilizacji" spowodują, że w niejednym z młodych ludzi obudzi się większa ciekawość, zainteresowanie szeroko rozumianą techniką, chęć zdobywania wiedzy i umiejętności związanych z zawodem, którego się obecnie uczą.
Zbigniew Marcinkowski
08.04.2022
Polibus- nauka na kołach
Dziś po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Polibus - nauka na kołach’”. Tym razem klasa 3Tbs miała okazję zwiedzić Politechnikę Świętokrzyską oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni. Młodzież wysłuchała specjalnie przygotowanych wykładów, prelekcji i doświadczeń na Wydziale Budownictwa i Architektury oraz Mechatroniki i Budowy Maszyn. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do budynku Katedry Pojazdów Samochodowych i Transportu Politechniki Świętokrzyskiej, mieszczącej się na Dąbrowie, gdzie nasi uczniowie zmierzyli się  z nowoczesnym symulatorem jazdy samochodem. Wrażenia z jazdy symulatorem Politechniki Świętokrzyskiej były ogromne.
M.Pańczyk
12.05.2022r
"Grot" w Planetarium UJK w Kielcach
12 maja 2022 roku uczniowie klasy 1tgs i 2ti wraz z opiekunami odwiedzili Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tam, na Wydziale Astrofizyki, w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym uczestniczyli w bardzo nietypowych zajęciach prowadzonych przez pracownika naukowego UJK. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Planetarium. Uczniowie w trakcie seansu poznali metody pomiaru odległości do gwiazd oraz uczyli się rozpoznawania róznych obiektów astronomicnych. Mogli również zobaczyć wygląd nieba w różnych porach roku i w różnych miejscach kuli ziemskiej, a także pozorny ruch na sferze niebieskiej Słońca, Księżyca oraz planet. Następnie uczniowie udali się na wystawę meteorytów Krzysztofa Sochy – poszukiwacza i kolekcjonera z woj. świętokrzyskiego.
Kolejnym przystankiem w naszej wyprawie było Obserwatorium, w którym znajduje się teleskop o średnicy 35 cm. O pracy z użyciem tego teleskopu opowiedział nam bardzo szczegółowo oprowadzający nas pracownik UJK. Uwieńczeniem astronomicznej wyprawy było wyjście na taras widokowy, skąd mogliśmy podziwiać całą panoramę Kielc.
Głównym celem wycieczki było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy zdobywanej podczas zajęć edukacyjnych z zakresu astronomii oraz poznanie podstawowych przyrządów astronomicznych a także rozbudzenie zainteresowań tą dziedziną wiedzy. Wiedza zdobyta w terenie poprzez bezpośrednią styczność z tematem pobudza wyobraźnię i pozostaje w pamięci.
M.Pańczyk
10.06.2022 r.
Szkolny spływ kajakowy
W dniu 10 czerwca odbył się pierwszy szkolny spływ kajakowy. W spływie wzięło udział 11 uczniów wraz z opiekunami. Przygoda z kajakiem rozpoczęła się w miejscowości Tokarnia na rzece Czarna Nida, gdzie odebraliśmy kajaki. Po krótkim przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa kajaki zostały zwodowane i popłynęliśmy z nurtem jednej z najpiękniejszych rzek naszego regionu. Po drodze mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy jak i życie małych mieszkańców rzeki. Rzeka Nida, choć piękna to wymagająca. Trzeba było uważać na wystające z dna rzeki konary połamanych i przewróconych drzew. Po ponad 3 godzinach w kajaku i przepłynięciu 12 km dotarliśmy do miejscowości Sobków. Na miejscu każdy mógł zjeść kiełbasę upieczoną podczas wspólnego ogniska.
Opiekunami spływu kajakowego byli nauczyciele Aleksander Mazurkiewicz i Adam Piasecki.
Serdeczne podziękowania dla Artura Jarosza za bezpłatny i bezpieczny transport.
15.06.2022 r.
Wycieczka do Nadleśnictwa Jędrzejów z siedzibą w Laskowie w ramach programu „ Leśna szkoła z klimatem”
Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego”Grota” przystąpił do programu „Leśna szkoła z klimatem”. Inicjatywa ta służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działąń sprzyjających środowisku przyrodniczemu. Głównym założeniem programu jest podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród młodzieży poprzez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne.
15 czerwca uczniowie klasy I tim i III Tem wraz z opiekunami szkolnego koła LOP panią Ewą Nemś, panią Olgą Cholewińską i panem Arturem Oleksiakiem gościli w Nadleśnictwie Lasków. Obecni byli również dyrektor szkoły pan Paweł Kowalski oraz dyrektor Bernard Suchmiel.
Młodzież „Grota” miała okazję uczyć się poprzez działanie i kontakt z przyrodą. Podczas zajęć, leśniczy Jarosław Konieczny opowiedział m.in.: jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, jakie szlaki są w lasach i po co są wyznaczane, które rośliny wolno nam zrywać a czego nie należy dotykać, co robić gdy natkniemy się na niebezpieczne zwierzęta. Mieliśmy też okazję posprzątać tereny zielone. Działo się naprawdę dużo. Wycieczka do Nadleśnictwa Lasków to była prawdziwa uczta dla ducha i dla ciała. Ale najlepiej zobaczcie to sami w fotorelacji.
Ewa Nemś
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego