Młodzież szkół rolniczych ambasadorem przedsiębiorczości społecznej w gminach do 25 tys. mieszkańców - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Realizacja:
2010 - 2011 r.

"Młodzież szkół rolniczych ambasadorem przedsiębiorczości społecznej w gminach do 25 tys. mieszkańców"
Realizacja projektu ZK Związku Młodzieży Wiejskiej pokrywanego ze srodków UE w ramach Rządowego Programu "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich"

Czas trwania projektu projektu: wrzesień - grudzień 2010

Cel projektu:
Kształcenie Liderów w zakresie umiejętności organizowania przedsiębiorstw społecznych tj. spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji.

Opis projektu:
Projekt składa się z 4 modułów :
  • warsztaty Lidera,
  • podstawy ekonomii społecznej,
  • mechanizm budowy partnerstwa lokalnego,
  • model funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego.
W projekcie bierze udział obok nas młodzież z 3 szkół rolniczych w kraju.

Działania projektowe:
W dniach 16-19 września 2010 młodzież odbyła wyjazd studyjny do Polkowic k/Legnicy, gdzie uczestniczyła w Forum Ekoenergetycznym oraz brała udział w 3 konkursach o tematyce ekologicznej zdobywając: I nagrodę za serię plakatów o tematyce ekologicznej i 2 wyróżnienia za Dekalog Ekologa oraz  kolekcję strojów ekologicznych. Ponadto młodzież zwiedziła dwie wytwórnie biogazu: k/Ustronia Śląskiego i drugą po stronie czeskiej. Realizacja modułów odbywa się na comiesięcznych sesjach warsztatowych, obejmujących 16 godzinne szkolenia w Zakopanem. Dodatkowo w okresie wrzesień -grudzień 2010 odbędzie się 8 konferencji lokalnych (po 2 przypadające na obszary szkół biorących udział w projekcie). Podsumowanie projektu zaplanowane jest na 20 grudnia 2010r. w Warszawie.

Przewidywane rezultaty:
Opracowanie modelu tworzenia młodzieżowych grup samokształceniowych;
Opracowanie modelu i strategii rozwoju szkolnego przedsiębiorstwa społecznego;
Opracowanie modelu partnerstwa lokalnego opartego o współpracę społeczności szkolnych, samorządu, lokalnego biznesu, NGO.

Beneficjenci:
grupa 15 uczniów + nauczyciel