2019 - 2020 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2019 - 2020

Wycieczki
2018 / 2019 r.
23-24.09.2019
Wycieczka integracyjna dla klas pierwszych.
Dobrym zwyczajem Zespołu Szkół Nr 2 jest organizacja spotkań integracyjnych dla uczniów klas pierwszych. W tym roku z inicjatywy wychowawczyń klas pierwszych Zygfrydy Karkochy i Eweliny Żychlińskiej zorganizowano wyjazd integracyjny do Umianowic zabytkową kolejką wąskotorową Express Ciuchcia Ponidzie. Po godzinie 8.00 wesoły pociąg wyruszył w podróż. Po półtorej godziny dotarliśmy na miejsce. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję poznać się bliżej, opowiedzieć o swoich pasjach, zainteresowaniach i planach na przyszłość. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali na ten dzień rozgrywki sportowe. Po zajęciach sportowych przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek.
Ewelina Żychlińska
27.09.2019
Sezon wycieczek zawodoznawczych rozpoczęty!
W dniu 27.09.2019r. odbyła się wycieczka uczniów klasy 3Tbs do firmy Vanstar w Książe Skroniowie. Podczas zwiedzania zakładu towarzyszyła nam pani Paulina Połowniak specjalista ds. badań i rozwoju. Firma Vanstar została założona w 1993 roku. W pierwszych latach działalności wytwarzała elementy układu wydechowego przeznaczone do samochodów ciężarowych produkcji polskiej. Odpowiadając na zapotrzebowanie klientów oferta została poszerzona i obecnie obejmuje kompletne układy wydechowe do wszystkich wiodących marek pojazdów użytkowych. Firma ta ostatnim czasem rozrosła się i obecnie dysponuje nową halą – SERVIS Vanstar przy ul. Dygasińskiego. Tam również jesteśmy zaproszeni i wkrótce będziemy ją zwiedzać.
Uczniowie klasy 3Tbs z ogromną ciekawością przyglądali się pracy w zakładzie, wykazali duże zainteresowanie przebiegiem procesu produkcji. Zajęcia były bardzo udane, stanowiły dla uczestników nowe doświadczenie i źródło informacji, które będą mogli wykorzystać w przyszłości. Nawiązaliśmy nowe kontakty w środowisku lokalnym i otrzymujemy możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.
M.Pańczyk

15.10.2019
Wycieczka do Vanstar Service
Dziś odbyła się kolejna z cyklu wycieczek zawodoznawczych. Tym razem do firmy Vanstar Service na ul. Dygasińskiego – nowego oddziału firmy VANSTAR (Dział Badań Katalizatorów). W wycieczce uczestniczyła klasa 3 tbs wraz z doradcą zawodowym oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych- panem Tomaszem Lato. Podczas zwiedzania przewodniczył nam pan Jakub Wieliński- kierownik oddziału. Uczniowie poznali nowoczesne urządzenia wykorzystywane w procesach technologicznych, dzięki którym możliwe jest szybkie wdrożenie nowych rozwiązań produktowych.
Do najważniejszych z nich należą lasery 2D do cięcia blach, lasery 2D do cięcia do rur i profili, takie jak:
– Trumpf TruLaser 3040,
– Trumpf TruLaser 3030 Fiber,
– Trumpf TruLaser Tube 7000,
oraz innowacyjne giętarki do rur i profili, specjalistyczne maszyny do formowania końcówek rur o różnym kształcie i stopniu skomplikowania, maszyny do rur giętych, linia technologiczna do wielkogabarytowych puszek tłumików.
M.Pańczyk
16.10.2019
Wycieczka do "Fametu"
16 października 2019 roku odbyła się kolejna wycieczka do firmy Famet S.A. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 3Ti wraz z panią Magdaleną Pańczyk i panią Agnieszką Chabior. Na teren fabryki weszliśmy w asyście pana mgr inż. Grzegorza Kurka, który oprowadził nas po halach produkcyjnych. Mieliśmy okazję prześledzić zasadę działania m.in. maszyn do cięcia blach laserowo bądź tlenem, zwijanie oraz gięcie blach. Przyglądaliśmy się również pracy przemysłowych robotów spawalniczych, centr obróbczych komponentów turbiny wiatrowej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali pytania dotyczące pracy w firmie.
M.Pańczyk
12.11.2019
Wycieczka do VANSTAR SERVICE
Dnia 12 listopada 2019 roku grupa informatyków z klasy II Tmi wraz z doradcą zawodowym panią Magdaleną Pańczyk oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych panią Agnieszką Chabior wybrali się na wycieczkę do firmy Vanstar Service.Na miejscu przywitał nas pan Jakub Wieliński- kierownik oddziału. Podczas zwiedzania omawiane były funkcje oraz działanie profesjonalnego sprzętu. Naszych uczniów najbardziej zainteresowały następujące prace:
- laserowe cięcie 2D blach
- laserowe cięcie 3D rur i profili
- gięcie blach i rur.
- spawanie
Na zakończenie wycieczki otrzymali pamiątkowe breloczki wycięte metodą laserową.
M.Pańczyk

14.11.2019
Wycieczka do Zakładu FAMET S.A.
W dniu 14 listopada 2019r. uczniowie klasy 1 technikum mechatronicznego  wraz z doradcą zawodowym oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych panem Włodzimierzem Bugajskim odwiedzili zakład produkcyjny FAMET S.A. w Jędrzejowie, który jest jednym z pięciu zakładów spółki na terenie Polski. Przedstawiciel zakładu pan Grzegorz Kurek przedstawił profil działalności firmy oraz szczegółowo wyjaśnił procesy przepływu materiałów zachodzące pomiędzy różnymi działami. Produkowane są tu komponenty do maszyn budowlanych, elektrycznych i generatorów, elementów turbin wiatrowych, osłon teleskopowych do obrabiarek, żaluzji i bloków łożyskowych. Ponadto wykonywane są usługi z zakresu obróbki mechanicznej. Uczniowie mieli możliwość  zaobserwowania pracy maszyn do cięcia tlenem cnc, maszyn do cięcia gazowego cnc, maszyn do cięcia laserem cnc. Widzieli również pracę zwijarki do blach cnc oraz centrum obróbcze cnc. Następnie młodzież obejrzała nowoczesną lakiernię do malowania elektrostatycznego oraz montaż niektórych półfabrykatów urządzeń transportu bliskiego. Spostrzeżenia i zdobyta wiedza z pewnością przydadzą się w szkole podczas  dalszej nauki zawodu.
M.Pańczyk
4.03.2020
Wycieczka do Enerpor Sp zo.o
Dnia 4.03.2020roku uczniowie technikum budowlanego z klasy IITb i ITb zwiedzali zakład Enerpor Sp. z o.o. produkujący styropian do celów budowlanych. Firma znajduje się w Kielcach przy ulicy Kolberga 11. Powitał i oprowadzał nas Pan Jacek Garbacz - dyrektor produkcji. Zobaczyliśmy surowiec wyjściowy tj. polistyrenowe granulki w potężnych tekturowych zbiornikach i ich transport podajnikiami ślimakowymi do autoklawów. Tam bardzo gorąca para "robiła " z nich styropianowe kuleczki wypełnione powietrzem, które następnie wtłaczane były do formy i formowane w bloki. W zależności od stopnia spienienia uzyskuje się styropiany o różnej gęstości. Bloki styropianowe na kolejnym stanowisku standardowo cięte były metodą gorącego drutu tworząc płyty o różnej długości i grubości. Niektóre płyty potężna frezarka obrabiała krawędzie boczne, aby ograniczyć póżniejsze mostki termiczne.
W laboratorium Pani Marta Zapała pokazała nam sposób badania próbek. Widzieliśmy też maszyny pakujące płyty w paczki specjalną folią z nazwą producenta i innymi danymi technologicznymi. Na końcu Pan Jacek pokazał nam magazyn i sposób załadunku na środek transportowy.
Opiekę nad młodzieżą sprawowała Agnieszka Bieganik i Alicja Gardjew.
A.Gardjew
5.03.2020
Informatycy w Vanstar Service
W dniach 27 luty i 5 marca 2020 roku uczniowie klas pierwszych  w zawodzie technik informatyk uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do firmy Vanstar Service w Jędrzejowie. Na terenie zakładu przywitał nas  i oprowadził pan Kamil Chabiński – specjalista CAD/CAM, który służył swoją wiedzą i doświadczeniem oraz udzielał odpowiedzi młodzieży na wszelkie nurtujące pytania. Firma oferuje:
- cięcie laserowe 2D/3D (blachy, rury i profile),
- gięcie na prasie krawędziowej,
- czyszczenie filtrów DPF/KAT.
Nasi uczniowie zostali zapoznani ze strukturą i funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, rozwiązaniami informatycznymi jak również procesem wytwarzania oferowanych przez firmę produktów. Ta wycieczka z pewnością pozwoliła przyszłym "technikom informatykom" zdobyć cenną wiedzę praktyczną.
M.Pańczyk

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego