2022 - 2023 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

2022 - 2023

06.10.2022 r.
Rajd "Grocika"
"Rajd Grocika" praktycznie na stałe już zagościł w kalendarzu imprez szkolnych ZS nr 2 w Jędrzejowie. Organizatorem jest Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami Martą Chabuz i Klaudią Banach Głównym celem rajdu jest integracja uczniów klas pierwszych, którzy mogą się podczas niego lepiej poznać, zawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, spędzić czas trochę inaczej niż zwykle. Trasa rajdu (ok. 11km) wiedzie z kieleckiej Karczówki do Jaskini Raj. Młodzież wraz z opiekunami maszeruje szlakiem turystycznym ciągnącym się przez  tereny leśne Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Następnie uczestnicy autobusami udają się pod Zamek w Chęcinach, gdzie organizowana jest szkolna biesiada przy ognisku oraz konkurencje sportowe. W tym roku w "Rajdzie Grocika" uczestniczyło łącznie 216 osób. Ponieważ pogoda i humory dopisały imprezę należy zaliczyć do udanych. Następny rajd dopiero za rok.
12.10.2022
Wycieczka przedmiotowa geodetów z "Grota".
50 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Opatowa. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie muzeum geodezji i kartografii w Opatowie. Na muzealną kolekcję składają się historyczne instrumenty i urządzenia geodezyjne, opracowania, mapy, książki i dokumenty. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zarówno duże urządzenia do obróbki zdjęć, jak i niewielkie instrumenty miernicze i kreślarskie. Po Opatowie przyszedł czas na zwiedzanie miasta położonego na siedmiu wzgórzach, Sandomierza. Blisko dwu godzinny spacer po królewskim mieście pozwolił odkryć jego największe perełki. Na zakończenie wycieczki przedmiotowej uczniowie mieli czas na wspaniałą zabawę sportowo-integracyjną w paintball.
07.10.2022 r.
W dniu 5 i 7 października odbyły się wycieczki kulturowo-historyczne do Klasztoru Ojców Cystersów. Klasy 1tsp oraz 1tfg pod przewodnictwem Ojca Klasztoru poznały historię oraz przyjrzały się jego zabytkom.
Agnieszka Łęczek-Bieganik
09.11.2022
Wycieczka do Auschwitz – Birkenau
9 listopada 2022r. uczniowie klas II Tfż, II Tgs, II Tse i III tfg wraz z wychowawczyniami: Moniką Bugajską, Agnieszką Koncewicz, Anetą Kowalską oraz Małgorzatą Sosnowską udali się na wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau. Po podziale na grupy, w towarzystwie dwóch miłych i wspaniale opowiadających o historii obiektu przewodniczek, zwiedziliśmy obydwie części obozu. Uczniowie w autentycznej przestrzeni poobozowej mieli możliwość refleksji i dyskusji na temat tej bolesnej historii.
Po zakończeniu zwiedzania nie mogło zabraknąć czasu na małą przyjemność i „obowiązkowy” punkt programu. W tym celu udaliśmy się do restauracji jednej ze znanych sieci , aby zjeść wspólny obiad.
M.Bugajska
15.11.2022
Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Jędrzejowie.
15 listopada uczniowie klasy I tm uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Oczyszczalni Ścieków w Jędrzejowie. Kierownik Działu Oczyszczania Ścieków inż, Michał Szymkiewicz zapoznał młodzież z mechaniczno-biologicznym procesem oczyszczania ścieków. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili cały obiekt i zobaczyli jak funkcjonuje oczyszczalnia. Uczestnicy zajęć ekologicznych poznali poszczególne etapy oczyszczania ścieków poprzez mechaniczne usuwanie odpadów stałych i piasku w sitopiaskowniku, a nastepnie oczyszczanie biologiczne w reaktorach biologicznych. W biologicznym oczyszczaniu zachodzi proces usuwania azotu i fosforu za pomocą odpowiednich bakterii. Osady powstałe w wyniku oczyszczania ścieków zostają poźniej wykorzystane jako nawóz dla upraw a oczyszczona woda trafia do Brzeźnicy i Nidy. Wycieczka zorganizowana została przez opiekunów Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody Olgę Cholewińska i Ewę Nemś.
Ewa Nemś
14.12.2022
Wycieczka przedmiotowa na PŚK w Kielcach.
Wycieczka przedmiotowa W ramach akcji "Polibus-nauka na kołach" uczniowie klasy 4tes z opiekunami Magdaleną Pańczyk i Agnieszką Łęczek-Bieganik odwiedzili mury Politechniki Świętokrzyskiej. Uczniowie byli gośćmi Wydziałów Mechatroniki i Budowy Maszyn. Wycieczka była doskonałą okazją do zaciśnienia współpracy między Zespołem Szkół nr 2 w Jędrzejowie a Politechniką Świętokrzyską oraz zapoznaniem młodzieży z ofertą edukacyjną Uczelni. Uczniowie wzięli udział webinariach , wykładach oraz doświadczeniach na pracowniach. Prawdziwą atrakcją okazał się nowoczesny symulator jazdy samochodem na którym mięli okazję sprawdzić jego działanie .
20.12.2022
Wycieczka przedmiotowa na PŚK w Kielcach.
W dniach 19 i 20 grudnia uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie uczestniczyli w wycieczce na Politechnikę Świętokrzyską, w ramach akcji promocyjnej "Polibus". Uczniowie klas 4ti oraz 4tm odwiedzili dwa wydziały: Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. "Polibus" umożliwia uczniom szkół średnich udział w wykładach, webinariach, pokazach i prelekcjach. Uczniowie "Grota" byli pod ogromnym wrażeniem pokazu możliwości drukarki 3D.