uczen - ZS nr 2 w Jędrzejowie

uczen

Doradztwo
KIM JEST SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY?
Doradca zawodowy udziela pomocy w planowaniu dalszego kształcenia i kariery zawodowej m.in. w formie grupowych i indywidualnych porad uwzględniając predyspozycje indywidualne osób korzystających z pomocy, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego.

DLA KOGO?
Działania szkolnych doradców zawodowych skierowane są do młodzieży, w szczególności młodzieży kończącej szkołę gimnazjalną lub ponadgimnazjalną, która poszukuje odpowiedzi m.in. na pytania:
• Jakie są moje zainteresowania i umiejętności?
• Jakie są moje plany, pasje i cele. A jeśli ich nie ma?
• Która szkoła/uczelnia jest dla mnie odpowiednia?
• Moja wymarzona praca?
• Czy istnieją alternatywy ścieżki kształcenia do mojej wymarzonej pracy?

Doradca zawodowy wspiera również rodziców uczniów mających dylematy edukacyjne i zawodowe.

W JAKI SPOSÓB?
Doradca zawodowy;
• zapewnia wsparcie w podejmowaniu szkolnych i zawodowych decyzji podczas rozmów indywidualnych bądź prowadząc zajęcia grupowe,
• pomaga określić zainteresowania i umiejętności wykorzystując różne ćwiczenia, testy i kwestionariusze psychologiczne,
• pomaga podjąć samodzielną decyzję związaną z wyborem szkoły, uczelni, zawodu poprzez udzielanie informacji zawodowo - edukacyjnej, takich jak o możliwościach kształcenia, informacje o rynku pracy, informacje o zawodach itp.

JAKIE SĄ KORZYŚCI ?
Dzięki pomocy doradcy zawodowego można m.in.
• nauczyć się jak zaplanować swoją dalszą edukację oraz karierę zawodową
• uzyskać jasność swoich planów i celów zawodowych
• uzyskać informacje na temat swoich mocnych strony, talentów i w jaki sposób wykorzystać je w planowaniu dalszej edukacji
• otrzymać informacje na temat aktualnych wymagań rynku pracy, aktualnych możliwości dróg kształcenia.

Przydatne strony internetowe:

Zasady rekrutacji na uczelnie wyższe w roku w bieżacym roku akademickim i warunki przyjęć dla kandydatów rozpoczynających studia: