Czerwiec 2022 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Czerwiec 2022

Wydarzenia
01.06.2022r
Dzień dziecka w "Grocie"
1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Mało osób jednak wie jak była geneza tego swięta. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony jest od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. 
W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca, a od 1952 r. stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. 
Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowany został Dzień Bajki. Co rusz po szkolnych korytarzach przemykał jakiś "stworek", "smok",  "rycerz" czy "księżniczka". Z tej też okazji nasz zespół taneczny przygotował specjalny bajkowy taniec, a Dyrektor Szkoły wszystkim uczniom rozdał słodycze.
Z.Marcinkowski

01.06.2022 r.
Konkurs o Krajach Unii Europejskich
Z okazji Dnia Dziecka Szkolny Klub Europejski zorganizował konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Zakres pytań obejmował dziedziny kultury, sztuki, geografii i historii krajów europejskich. Konkurs podzielony był na dwie tury. W I turze wzięli udział uczniowie z klasy 2też i 2k1. Najlepszą wiedzą mógł pochwalić się uczeń klasy 2też Bartosz Cichoń. W II turze wzięła udział klasa 2k. Po podliczeniu punktów okazało się,że najlepiej napisał test Bartosz Adamski. Zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymali torby szkolne oraz zeszyty ufundowane przez wydawnictwo Express Publishing. Serdecznie gratulujemy!
Ewelina Żychlińska
02.06.2022r
Egzaminy zawodowe w "Grocie" - rozpoczęte
Miesiąc maj to początek sesji egzaminacyjnej w szkołach ponadpodstawowych. Rozpoczyna ją tzw. matura, którą w tym roku zdawali uczniowie kończący naukę według podstawy programowej 2017. Nie łatwiej dla społeczności szkolnej jest w czerwcu. Miesiąc ten jest ściśle zwiazany z przeprowadzaniem egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Tym razem stają przed nimi uczniowie klas III (podstawa programowa 2019). W sesji letniej tego roku egzaminy zdaje młodzież ucząca się w zawodach:
  • technik żywienia i usług gastronomicznych  - HGT.02 Przygotowanie i wydawanie dań
  • technik usług fryzjerskich - FRK.01 Wykonywanie usług fryzjerskich
  • technik mechatronik - ELM.03 Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
  • technik informatyk  - INF.02 Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
  • technik pojazdów samochodowych - MOT.05 Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
  • technik budownictwa - BUD.01 Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich
Egzaminy te składają się z tzw. części pisemnej, teoretycznej oraz części praktycznej. W tym roku swego rodzaju nowością jest zdawanie dotychczasowej części "pisemnej" w sposób elektroniczny przy użyciu komputera. Uczniowie mają do rozwiązania 40 branżowych pytań testowych w czasie 60 minut. Część praktyczna w zależności od kwalifikacji zawodowej ma różny przebieg i może być związana z wykonaniem konkretnych czynności na specjalnie przygotowanych stanowiskach egzaminacyjnych lub np. pracą z dokumentacją, ewentualnie użyciem komputera. 
Nieoficjalne wyniki części "pisemnej" po dzisiejszym dniu są wysoce optymistyczne. Mamy nadzieję, że egzaminy bedą przebiegać dalej w takiej atmosferze. Zdającym życzymy przysłowiowego "połamania pióra". 
Z.Marcinkowski
09.06.2022r
RACHMISTRZ REAKTYWACJA
31 maja 2022 r.  po dwuletniej przerwie wystartowała kolejna, VI edycja Szkolnego Konkursu Matematycznego„Rach – Mistrz ??!”. Tym razem do konkursu w czterech kategoriach przystąpiło 48 uczniów klas technikalnych. W ciągu 60 minut  uczestnicy musieli rozwiązać 13 zadań. Komisja konkursowa w składzie: mgr I. Dudek, mgr Z. Karkocha, mgr R. Kucypera oraz mgr M. Sosnowska wyłoniła zwycięzców. Oto mistrzowie rachunków: 
technikum po szkole podstawowej:
w kategorii K – 1 –  ANTONI RÓWNICKI, kl.1 t se;
w kategorii K – 2 – ex aequo:  MICHAŁ KUPIS, kl. 2Tms, OLIWIA STAŃCZYK, kl. 2 tfg;
w kategorii K – 3  - KACPER PISAREK, kl.3 ti;
technikum po gimnazjum:
w kategorii K – 3.1 – ex aequo:  ILONA TASAK, 3 TFG oraz KAMIL SROKA, kl. 3 TM
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.
                                                                                                Z.Karkocha
10.06.2022 r.
Szkolny spływ kajakowy
W dniu 10 czerwca odbył się pierwszy szkolny spływ kajakowy. W spływie wzięło udział 11 uczniów wraz z opiekunami. Przygoda z kajakiem rozpoczęła się w miejscowości Tokarnia na rzece Czarna Nida, gdzie odebraliśmy kajaki. Po krótkim przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa kajaki zostały zwodowane i popłynęliśmy z nurtem jednej z najpiękniejszych rzek naszego regionu. Po drodze mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy jak i życie małych mieszkańców rzeki. Rzeka Nida, choć piękna to wymagająca. Trzeba było uważać na wystające z dna rzeki konary połamanych i przewróconych drzew. Po ponad 3 godzinach w kajaku i przepłynięciu 12 km dotarliśmy do miejscowości Sobków. Na miejscu każdy mógł zjeść kiełbasę upieczoną podczas wspólnego ogniska.
Opiekunami spływu kajakowego byli nauczyciele Aleksander Mazurkiewicz i Adam Piasecki.
Serdeczne podziękowania dla Artura Jarosza za bezpłatny i bezpieczny transport.

14.06.2022
XXIV finał krajowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Myślenicach
W dniach 13-14 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIV finale krajowym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Myślenicach. Uczniowie Bartłomiej Śliwiński klasa 1tgs, Krzysztof Leciński klasa 3 tm i Kamil Grad klasa 3TM, wśród 15 najlepszych szkół z eliminacji wojewódzkich zajęli 5 miejsce. W pierwszym dniu w konkurencji testów z Przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań zajęli 2 miejsce, w jeździe sprawnościowej samochodem z talerzem Stewarta 7 miejsce (zabrakło 2 s do 5 miejsca). Należy nadmienić, ze Bartek zajął 1 miejsce indywidualnie w konkurencji testów popełniając tylko 1 błąd na 35 pytań. Po pierwszym dniu szkoła zajmowała 3 miejsce. Niestety w drugim dniu po niezrozumiałych zmianach kolejności konkurencji i zmienionych zasadach, przy braku ogłoszeń wyników konkurencji jazdy skuterem, pierwszej pomocy przedmedycznej i wyszukiwaniu usterek pojazdów (zamiast przygotowania pojazdu do jazdy) podano wyniki ostateczne. Szkoła drugi raz biorąc udział w Finale zajęła mimo wszystko bardzo dobre 5 miejsce. Szkoła otrzymała puchar i dyplom, a uczniowie dyplomy i słuchawki bezprzewodowe Lamax Muse 1. Udział w Finale Krajowym okazał się dużym przeżyciem emocjonalnym. Sprawdzenie się z najlepszymi rówieśnikami z całej Polski będzie procentowało w następnych zawodach i codziennych sytuacjach życiowych. Radzenia sobie ze stresem w sytuacjach zagrożenia też trzeba się nauczyć. W finale 2008 roku Szkoła nasza zajęła 3 miejsce, a reprezentowana była przez Barańskiego Radosława, Barańskiego Damiana i Uramowskiego Tomasza.
W.Bugajski
14.06.2022 r.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich, Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14 czerwca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich, Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, przedstawiciele naszej szkoły w osobach pana dyrektora Pawła Kowalskiego, pana dyrektora Bernarda Suchmiela, nauczycieli i młodzieży wzięli udział w uroczystościach upamiętniających. O 10:00 w Archiopactwie Ojców Cystersów odprawiona została msza św. w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Następnie na cmentarzu klasztornym przy grobie Wacława Lutyńskiego, uczestnika pierwszego transportu, którym mieszkańców miasta wywieziono do obozów odbyła się dalsze obchody. Uroczystość poprowadził pan dyrektor Bernard Suchmiel. Uczestników powitał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej głos zabrał Robert Piwko. Przy grobie słowo do uczestników skierował także ksiądz Przemysław Lutyński, syn Wacława Lutyńskiego.
Dyrektor szkoły Paweł Kowalski wraz z delegacjami, złożył wiązanki kwiatów a uczniowie zapalili znicze na grobach ofiar obozów. 
Ewa Nemś

15.06.2022 r.
Wycieczka do Nadleśnictwa Jędrzejów z siedzibą w Laskowie w ramach programu „ Leśna szkoła z klimatem”
Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego”Grota” przystąpił do programu „Leśna szkoła z klimatem”. Inicjatywa ta służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działąń sprzyjających środowisku przyrodniczemu. Głównym założeniem programu jest podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród młodzieży poprzez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne.
15 czerwca uczniowie klasy I tim i III Tem wraz z opiekunami szkolnego koła LOP panią Ewą Nemś, panią Olgą Cholewińską i panem Arturem Oleksiakiem gościli w Nadleśnictwie Lasków. Obecni byli również dyrektor szkoły pan Paweł Kowalski oraz dyrektor Bernard Suchmiel.
Młodzież „Grota” miała okazję uczyć się poprzez działanie i kontakt z przyrodą. Podczas zajęć, leśniczy Jarosław Konieczny opowiedział m.in.: jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, jakie szlaki są w lasach i po co są wyznaczane, które rośliny wolno nam zrywać a czego nie należy dotykać, co robić gdy natkniemy się na niebezpieczne zwierzęta. Mieliśmy też okazję posprzątać tereny zielone. Działo się naprawdę dużo. Wycieczka do Nadleśnictwa Lasków to była prawdziwa uczta dla ducha i dla ciała. Ale najlepiej zobaczcie to sami w fotorelacji.
Ewa Nemś
20.06.2022 r.
Konkurs Wiedzy o ONZ
Uczeń klasy 2 Ti Szymon Łuszczkiewicz wziął udział w wojewódzkim "Konkursie Wiedzy o Organizacji Narodów Zjednoczonych". Dzięki pracy ktorą napisał na temat "Bieżącej problematyki geopolitycznej w regionie Europy Środkowo - Wschodniej" zakwalifikował się do kolejnego etapu. Gala finałowa odbyła sie 17.06.2022 r. na teranie Filharmonii Świętokrzyskiej im. O.Kolberga w Kielcach. Szymon znalazł się wśród najlepszych aby rywalizować w zawodach o ONZ. Patronat honorowy na wydarzeniem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
R.Karp
20.06.2022 r.
II miejsce "Grota" w "Gorączce złota"
20 czerwca 2022r. w Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie odbyło się podsumowanie kolejnej edycji akcji "Gorączka złota PCK". Jest to akcja, która polega na zbiórce złotych monet 1, 2 i 5 groszowych. W tej edycji Zespół Szkół Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego " Grota" zajął drugie miejsce wśród szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu jędrzejowskiego. Udało nam się zebrać 59 kg monet. Opiekunami akcji byli Małgorzata Sosnowska i Aleksander Mazurkiewicz. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania i włączyli się w tegoroczna zbiórkę.
Opiekunowie SK PCK.
20.06.2022 r.
Zakończenie roku szkolnego 2021/22
Punktualnie o godzinie 8.00 w Zespole Szkół nr w Jędrzejowie rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Zgromadzonych gości, Grono Pedagogiczne oraz całą społeczność szkolną przywitał dyrektor szkoły Paweł Kowalski. Dyrektor odczytał list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Wśród zaproszonych gości byli starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna oraz  wicestarosta Maria Barańska. Starosta złożył życzenia uczniom oraz podziękował za pracę w minionym roku szkolnym całemu Gronu Pedagogicznemu, dodając że najważniejsze podczas wakacji powinno być bezpieczeństwo. Po raz ostatni usłyszeli dziś dzwonek szkolny uczniowie klas trzecich branżowej szkoły. Żegnali ich wychowawcy klas: 3c -Renata Walczak, 3C -Robert Król, 3k-Ewa Bogusz i   3k1-Edyta Grad. W drugiej części spotkania najlepsi w nauce i zachowaniu uczniowie otrzymali dyplomy, medale, bony towarowe. Dla wszystkich apel był wzruszającym momentem, kończącym ten rok szkolny. Po uroczystości uczniowie przeszli z wychowawcami do sal na wręczenie świadectw. Życzymy wszystkim odpoczynku i beztroskich wakacji!
Ewelina Żychlińska 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego