Kwiecień 2022 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Kwiecień 2022

Wydarzenia
01.04.2022 r.
"No backpack day" w „Grocie”
Dzień bez plecaka to akcja pochodząca z USA. Polega ona na tym, że w wybranym dniu chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą do szkoły bez tradyjnych toreb, plecaków, tornistrów, wykorzystując inne alternatywne sposoby zabrania ze sobą książek, zeszytów i przyborów szkolnych. Moda związana z tym przedsięwzięciem dość szybko trafiła na "podatną glebę" w polskich szkołach. Tak stało się także w przypadku naszej placówki. Samorząd Uczniowski ze swymi opiekunami przy aprobacie dyrekcji szkoły wybrał na dzień przeprowadzenia akcji 1 kwietnia. Data nie pbyła przypadkowa, bo w tym czasie przypada także tzw. prima aprilis - dzień robienia żartów, celowego wprowadzania w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Wszyscy czekali więc na to, co w tym dniu się wydarzy, kto kogo czym zaskoczy, wykaże się większą kreatywnością. Na "długiej" przerwie przez korytarze szkolne "przetoczył" się korowód uczniowski w trakcie którego, nasza młodzież zaprezentowała swe pomysły na przechowywanie "wyposażenia szkolnego". Książki, zeszyty, piórniki znalazły miejsce w lodówkach turystycznych, koszach, kaskach motocyklowych, piekarnikach, wózkach, walizkach, zabawkach, futerałach po instrumentach a nawet w ...kajaku. Słowem kreatywność uczniów "Grota" przerosła wszelkie oczekiwania. Po raz kolejny okazało się, że nasza młodzież jest wspaniała i umie się bawić. Dziękujemy za wspólną zabawę. Takie akcje zacieśniają relacje koleżeńskie, pozwalają miło spędzić czas w szkole i oderwać się na chwilę od nauki. Brawo WY.
Zbigniew Marcinkowski
01.04.2022 r.
Spotkanie z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach
W naszej szkole odbyły się warsztaty  w zakresie doradztwa zawodowego pod hasłem “Od marzeń do kariery, czyli jak przygotować się do wejścia na rynek pracy”. Zajęcia były przeprowadzone przez doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, w klasach trzecich technikum: 3Tfg, 3Tm, 3Ti, 3Tbs, 3Th. Celem spotkań była ocena istniejących możliwości na lokalnym rynku pracy oraz ocena własnych umiejętności, rozwijanie przedsiębiorczego myślenia oraz etapy zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Spotkania było ciekawe i pouczające i utwierdziły uczniów w przekonaniu, że należy dążyć do odkrywania rozwijania swojego potencjału .
M.Pańczyk
07.04.2022 r.
Wycieczka na Targi - Kielce
Po czasach nasilonej pandemii covid-19, powoli do kalendarza imprez zawodowych zaczynają wracać różne wydarzenia. Jednym z nich są Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL w Kielcach. Dzisiaj młodzież naszej szkoły z klas Itmi, Ites, IITi, IIITi, IIITm, IIItm, IIITbs, IIItf, IIIC wyruszyła autokarami do Kielc, aby wziąć udział w tym "zawodowym święcie". Na zwiedzających czekały m.in. obrabiarki, wycinarki, giętarki, zrobotyzowane linie, specjalistyczne maszyny dla odlewnictwa, spawarki, mikroskopy oraz drukarki 3D. Wśród zgromadzonego sprzętu było wiele nowości z dziedziny mechaniki, mechatroniki, spawalnictwa oraz informatyki, które prezentowało 7 halach kieleckiego ośrodka wystawienniczego blisko 500 wystawców z 24 krajów. Trwające od 5 do 7 kwietnia wydarzenie skupiło aż 12 branżowych, przemysłowych, specjalistycznych wystaw: STOM-BLECH&CUTTING, STOM-TOOL, STOM-LASER, STOM-ROBOTICS, STOM-FIX, KIELCE FLUID-POWER, EXPO-SURFACE, SPAWALNICTWO, DNI DRUKU 3D, CONTROL-STOM, TARGI TEiA oraz WIRTOPROCESY.
Z wypowiedzi uczniów można śmiało stwierdzić, że wycieczka była udana. Zdobyte podczas rozmów z wystawcami informacje, materiały, katalogi i ciekawe "gadżety" na pewno poszerzą horyzonty wiedzy technicznej naszych uczniów. Wielu z nich w trakcie powrotu do Jędrzejowa pytało swych opiekunów: "Gdzie jedziemy następnym razem?". 
Być może takie właśnie wycieczki, pozwalające wkroczyć choć na chwilę w "wielki świat współczesnej cywilizacji" spowodują, że w niejednym z młodych ludzi obudzi się większa ciekawość, zainteresowanie szeroko rozumianą techniką, chęć zdobywania wiedzy i umiejętności związanych z zawodem, którego się obecnie uczą.
Zbigniew Marcinkowski
08.04.2022
Projekt "Szkoły w Jędrzejowie kształcą zawodowo" na półmetku. Doposażenie pracowni geodezyjnej.
Zespół Szkół nr 2 im. gen Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie bierze udział w projekcie „Szkoły w Jędrzejowie kształcą zawodowo”. Jest on realizowany od 1 czerwca 2021 roku do 30 maja 2023 roku. Ze środków pozyskanych w projekcie pracownia geodezyjna została doposażona w specjalistyczny sprzęt: 10 laptopów z myszkami, licencje na programy geodezyjne WinKalk i MikroMap, tablica suchościeralna, projektor multimedialny, urządzenie wielofunkcyjne A3-drukarka, tachimetr Leica, niwelator kodowy Leica, 3 niwelatory optyczne z łatą niwelacyjną Leica, 2 łaty niwelacyjne dwustronne, 6 żabek niwelacyjnych, 3 dalmierze elektroniczne Leica, 2 teodeolity Nivel System, 5 szkicowników A4, 20 kamizelek odblaskowych, farby fluorescencyjne, paliki drewniane, szpilki geodezyjne, 2 podstawki pod statyw, 2 komplety tyczek, 2 lustra pomiarowe, mini pryzmat realizacyjny, taśma geodezyjna, 3 węgielnice pryzmatyczne.
Celem tego projektu jest podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w kontekście przyszłego zatrudnienia uczniów szkoły właśnie przez doposażenie pracowni, uzupełnianie umiejętności zawodowych nauczycieli we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, zwiększanie zdolności adaptacyjnych poprzez odbywanie staży zawodowych, szkoleń i dodatkowych zajęć.
Ewa Nem
08.04.2022
Polibus- nauka na kołach
Dziś po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Polibus - nauka na kołach’”. Tym razem klasa 3Tbs miała okazję zwiedzić Politechnikę Świętokrzyską oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni. Młodzież wysłuchała specjalnie przygotowanych wykładów, prelekcji i doświadczeń na Wydziale Budownictwa i Architektury oraz Mechatroniki i Budowy Maszyn. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do budynku Katedry Pojazdów Samochodowych i Transportu Politechniki Świętokrzyskiej, mieszczącej się na Dąbrowie, gdzie nasi uczniowie zmierzyli się  z nowoczesnym symulatorem jazdy samochodem. Wrażenia z jazdy symulatorem Politechniki Świętokrzyskiej były ogromne.
M.Pańczyk
21.04.2022 r.
Konkurs Języka Angielskiego
W dniu 21 kwietnia 2022 r. miał miejsce szkolny konkurs języka angielskiego przeznaczony dla klas I technikum. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Ich zadaniem było napisanie testu składającego się z ćwiczeń sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, reagowania językowego oraz znajomość struktur leksykalno-gramatycznych. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe, a oto oni:
I miejsce – Maciej Pełka klasa 1 im
II miejsce – Oskar Zdański klasa 1 im
III miejsce – Jakub Bilewski klasa 1 im
P. Zasada-Jagieła
22.04.2022
„Sprzątamy dla Polski”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia, młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie wraz z opiekunami panią Anetą Kowalską, panią Ewą Nemś i panem Aleksandrem Mazurkiewiczem wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Sprzątamy dla Polski”. Celem wydarzenia było promowanie międzypokoleniowej odpowiedzialności obywatelskiej zwłaszcza w wymiarze odpowiedzialności i świadomości ekologicznej.Efektem pracy było uzbieranie 20 worków śmieci z terenów zielonych miasta Jędrzejowa.
Ewa Nemś
26.04.2022
Zielony Dzień w „Grocie”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi dyrekcja oraz szkolne koło Ligii Ochrony Przyrody zainicjowało Zielony Dzień w szkole. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparte konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew.
Uczniowie nasadzali na terenach zielonych jodły, sosny, świerki oraz krzewy. Akcja oprócz korzyści edukacyjnych podniosła estetykę terenów przyszkolnych. Zazieleniło się w „Grocie”. To będzie nasza prawdziwa ostoja przyrody w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie.
Ewa Nemś

27.04.2022
Kosmiczne zmagania z łazikiem marsjańskim
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Politechnikę Świętokrzyską w ramach akcji "Polibus- nauka na kołach". Tym razem klasa 3Ti oraz 3Tm zwiedzili kielecką, priorytetową uczelnię techniczną w regionie, która jest kuźnią kadr technicznych w Polsce i w której pobiera naukę wielu absolwentów Technikum Nr2. Zwiedziliśmy laboratoria na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn, Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Katedrę Inżynierii, Eksploatacji i Przemysłowych Systemów Laserowych. Uczniowie wysłuchali interesujących wykładów, , poznali przemysłowe metody badań obróbki plastycznej i wzięli udział w kursie CNC oraz pokazie nowoczesnego lasera firmy Trumpf.
Jedną z największych atrakcji okazał się łazik marsjański z pokazami naukowo-technologicznymi. Robot mobilny został skonstruowany przez Koło Naukowe IMPULS prężnie działające na Politechnice Świętokrzyskiej. Kielecka ekipa ma na koncie już wiele sukcesów m.in. są zwycięzcami międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge . Nasi uczniowie zostali zaproszeni do sterowania łazikiem marsjańskim. Kosmiczne zmagania z robotem dostarczyły wielu emocji. Była to ogromna zabawa ale również doświadczenie naukowe. Nasze wyjazdy studyjne do wyższych uczelni rozwijają zainteresowania techniczne uczniów jak również zwiększa atrakcyjność i jakość kształcenia.
M.Pańczyk
28.04.2022
Dni otwarte Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie - „Bo jak nie Grot to kto?”
28 kwietnia zostały zorganizowane dni otwarte w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie. Gościliśmy ok. 500 uczniów ze szkół podstawowych powiatu jędrzejowskiego. Dyrektor szkoły mgr Paweł Kowalski serdecznie powitał gości. Uczniowie „Grota„ przedstawili ofertę edukacyjną szkoły. Czas prezentacji umilały występy zespołu tanecznego i śpiewającego, pokaz mody zawodowej, fotobudka. Kolejnym etapem dni otwartych było zwiedzanie szkoły. Przyszli uczniowie mieli okazję zobaczyć nowoczesne pracownie zawodowe dysponujące najnowszym sprzętem specjalistycznym ale również szereg atrakcji np. pokaz robotów w pracowni mechatronicznej, kulinaria przygotowane przez naszą zdolną młodzież, pokaz niezwykłej sztuki fryzjerskiej, wyciskanie sztangi leżąc, rozgrywki sportowe na super nowoczesnym kompleksie boisk sportowych, naukę jazdy samochodami, skuterami i wiele wiele innych.
Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego”Grota” to szkoła z prawie wiekową tradycją gdzie wśród bogatej bazy lokalowej, świetnie wykształconej kadry najważniejszy jest uczeń. Piosenka wykonywana przez młodzież „Bo jak nie Grot to kto?” mówi że jesteśmy wyjątkową szkołą dlatego nie pozostaje nam nic innego jak tylko serdecznie zaprosić w nasze gościnne progi.
Ewa Nemś
28.04.2022
Turniej piłki nożnej 
W ramach „Dni Otwartych” odbył się w Zespole Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie Turniej w Piłkę Nożną Chłopców klas drugich i trzecich. Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży. Wzięły w nim udział reprezentacje aż ośmiu klas. Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach po cztery zespoły, w systemie „każdy z każdym”. Do półfinałów awansowały po 2 najlepsze zespoły z każdej z grup. Pierwszym finalistą została klasa 3Tbs, która pokonała klasę 2ti (2:0), a drugim klasa 3 Tm, po zwycięstwie nad klasą 2tfg (3:0). Mecz finałowy był bardzo zacięty i w regulaminowym czasie zakończył się wynikiem 2:2. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka, w której lepsza okazała się klasa 3Tbs. Zwycięską bramkę w doliczonym czasie  gry zdobył Paweł Kucharczyk. Wzorując się na systemie z Mistrzostw Europy przyznano dwa trzecie miejsca, aby w tym turnieju nie było przegranych. Mimo zaciętej rywalizacji na boisku, zawody odbywały się w duchu Fair-Play, a z trybun towarzyszyło im kulturalne kibicowanie.
Na uwagę zasługuje jeszcze jedno, a mianowicie - ciepłe przyjęcie przez zawodników oraz kibiców, odwiedzającej nas młodzieży klas ósmych szkół podstawowych z całego powiatu.
R.Król

29.04.2022 r.
Uroczyste pożegnanie abiturientów „Grota”
29 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” na uroczystej akademii połączonej z montażem słowno - muzycznym z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pożegnano absolwentów klas maturalnych.
Abiturientów żegnał dyrektor szkoły Pan Paweł Kowalski, starosta jędrzejowski Pan Paweł Faryna, wychowawcy -Pani Renata Karp, Pani Agnieszka Chabior i Pani Aneta Haczyk oraz młodsi koledzy. Dyrektor szkoły we wzruszającym przemówieniu podziękował za cztery lata ciężkiej pracy, życzył sukcesów na egzaminach maturalnych oraz obrania właściwej drogi w życiu i dążenia do zamierzonych celów. Uczniowie odebrali nagrody książkowe i niespodzianki za najlepsze wyniki w nauce. Wyróżnienia i gratulacje otrzymali honorowi dawcy krwi, najlepsi sportowcy i młodzież biorąca czynny udział w życiu szkoły. Rozdane zostały również certyfikaty ukończenia kursów zawodowych.
„Życie składa się z przywitań i pożegnań” jak pięknie powiedział pan Starosta Paweł Faryna. Drodzy absolwenci żegnamy Was ciepło, mówiąc do zobaczenia. Życzymy samych sukcesów w życiu. Powodzenia!!!
Ewa Nemś
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego