Maj 2022 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Maj 2022

Wydarzenia
10.05.2022r
Wyniki  fotograficznego konkursu „Wszędzie fizyka”
 W kwietniu uczniowie wzięli udział w  fotograficznym konkursie „Wszędzie fizyka” zorganizowanym w naszej szkole.  Zadanie polegało na wykonaniu i przesłaniu zdjęcia ukazującego dowolne  zimowe zjawisko fizyczne wraz z opisem. Mogło to być nocne niebo, lód, sople, woda, doświadczenie, zwierzę w ruchu, czy oświetlone nocą ulice. Wpłynęło mnóstwo prac dotyczących zjawisk fizycznych w wiosennej aurze. Oto przyznane miejsca oraz wyróżnienia:
  • I miejsce - Dominik Grot klasa 1tse- Fluorescencja emitowanie światła przez substancję, która została wzbudzona przez pochłonięcie światła.
  • II miejsce - Oliwia Wojsław klasa 2tfg –  Tęcza w deszczowy dzień.
  • III miejsce - Sokół Ewa klasa 2tże – Zjawisko parowania szyb przez różnicę temperatur.
Wyróżnienia:
  • Natalia Kaczmarczyk klasa 2tże- Sopel zwisający na rynnie.
  • Roksana Rudnicka klas 3Th- Wieczorne koło.
Wszystkie pozostałe prace zasługują na szczególne wyróżnienie, ponieważ zostały profesjonalnie wykonane i ciekawie przedstawione. Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz dziękujemy za udział!
M.Pańczyk
12.05.2022r
"Grot" w Planetarium UJK w Kielcach
12 maja 2022 roku uczniowie klasy 1tgs i 2ti wraz z opiekunami odwiedzili Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tam, na Wydziale Astrofizyki, w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym uczestniczyli w bardzo nietypowych zajęciach prowadzonych przez pracownika naukowego UJK. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Planetarium. Uczniowie w trakcie seansu poznali metody pomiaru odległości do gwiazd oraz uczyli się rozpoznawania róznych obiektów astronomicnych. Mogli również zobaczyć wygląd nieba w różnych porach roku i w różnych miejscach kuli ziemskiej, a także pozorny ruch na sferze niebieskiej Słońca, Księżyca oraz planet. Następnie uczniowie udali się na wystawę meteorytów Krzysztofa Sochy – poszukiwacza i kolekcjonera z woj. świętokrzyskiego.
Kolejnym przystankiem w naszej wyprawie było Obserwatorium, w którym znajduje się teleskop o średnicy 35 cm. O pracy z użyciem tego teleskopu opowiedział nam bardzo szczegółowo oprowadzający nas pracownik UJK. Uwieńczeniem astronomicznej wyprawy było wyjście na taras widokowy, skąd mogliśmy podziwiać całą panoramę Kielc.
Głównym celem wycieczki było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy zdobywanej podczas zajęć edukacyjnych z zakresu astronomii oraz poznanie podstawowych przyrządów astronomicznych a także rozbudzenie zainteresowań tą dziedziną wiedzy. Wiedza zdobyta w terenie poprzez bezpośrednią styczność z tematem pobudza wyobraźnię i pozostaje w pamięci.
M.Pańczyk
11.05.2022
Nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
W Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące naboru do III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Wzięli w nim udział uczniowie ośmiu szkół z powiatu jędrzejowskiego w tym młodzież „Grota”. Zaproszeni goście w osobach :Zofia Mogielska- przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego II kadencji, Oskar Frydrych- obecny wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś przedstawili zasady funkcjonowania MSWŚ. Przekonywali o możliwościach jakie stwarza ten organ doradczy i opiniotwórczy. Gospodarz spotkania, starosta jędrzejowski Pan Paweł Faryna wyszedł z propozycją utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu. Wyraził przekonanie, że taka rada pozwoliłaby spojrzeć z innej perspektywy na rozmaite sprawy dotyczące społeczności lokalnej. Wszyscy zainteresowani powinni zapoznać się z zasadami rekrutacji pod tym linkiem: < czytaj >
E.Nemś

12.05.2022 r.
Międzyszkolny konkurs fryzjerski
Dnia 12.05.2022r. W Zespole Szkół Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbył się Międzyszkolny konkurs fryzjerski dla klas 7 i 8. Tematem przewodnim były „ Fryzury komunijne”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Pan Paweł Faryna. Na przygotowanie fryzury uczestniczki miały 120 min. Podczas konkursu oceniano : precyzyjność, efektywność wykonania i dobór wianka. Celem konkursu było rozbudzenie zamiłowania do zawodu fryzjera, wykazanie się umiejętnościami i wymiana doświadczeniami.
Wszystkie uczennice biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy uczestnictwa i cenne nagrody.
Sylwia Chatys
13.05.2022
Obchody 78. rocznicy bitwy pod Monte Casino
13 maja młodzież oraz dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie wzięła udział w obchodach 78. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Na grobach uczestników zostały zapalone znicze i złożone kwiaty. Wydarzenie zostało zorganizowane przez jędrzejowskiego kustosza pamięci, Marka Godlewskiego oraz burmistrza Marcina Piszczka. A oto jędrzejowscy uczestnicy tej heroicznej bitwy: Władysław Zimoch, Władysław Wołk, Edward Karnicki, Jerzy Makomski, Jan Rojek, Franciszek Duchliński, Stanisław Pokrywa, Kazimierz Worobiec, Witold Michałkiewicz, Stanisław Gajerski, Stefan Herman, Eugeniusz Kotulski, Franciszek Smorąg, Edward Barański, Michał Krępiński, Tadeusz Gola.
Cześć ich pamięci!
Ewa Nemś

14.05.2022r
1 miejsce w 24 finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Kielcach
14 maja 2022r na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego po 3 latach przerwy przeprowadzono finał wojewódzki OMTM. Organizatorami Turnieju są Polski Związek Motorowy, Komenda Główna Policji, Minister Edukacji i Nauki, Minister Infrastruktury i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Udział w Finale jest osiągnięciem wpisanym na świadectwie szkolnym. Naszą Szkołę reprezentowali: Krzysztof Leciński klasa 3 tm, Kamil Grad klasa 3 TM, Bartłomiej Śliwiński klasa 1 tgs i Adam Dąbrowski, który pełnił rolę zawodnika rezerwowego.
Zawody składały się z 6 konkurencji:
1. Testy z Przepisów ruchu drogowego 25 pytań
2. Testy Skrzyżowań 10 pytań
3. Obsługa techniczna pojazdu i przygotowanie pojazdu do jazdy
4. Pierwsza pomoc przedmedyczna
5. Jazda sprawnościowa skuterem po wyznaczonej trasie
6. Jazda sprawnościowa samochodem z talerzem Stewarta.
Nasi zawodnicy tylko w ostatniej konkurencji zajęli 2 miejsce wygrywając pozostałe 5 konkurencji i w nagrodę pojadą na Finał Ogólnopolski do Myślenic, gdzie będą rywalizowali ze zwycięzcami wszystkich województw. Indywidualnie nasi uczniowie zajęli pierwsze 3 miejsca. Najlepszym zawodnikiem został Bartłomiej Śliwiński - 1 miejsce w testach PRD, 1 w teście skrzyżowań i 3 w jeździe skuterem. Drugie miejsce zajął Krzysztof Leciński - 2 miejsce w testach PRD, 2 miejsce w testach skrzyżowań i 2 miejsce w jeździe skuterem. 3 miejsce indywidualnie zajął Kamil Grad - 3 miejsce w testach PRD, 2 ex aequo z Krzyśkiem w testach skrzyżowań i rewelacyjny w jeździe skuterem (poza wszelką konkurencją). 
Szkoła otrzymała za 1 miejsce wyjątkowo smukły puchar i dyplom, uczniowie pamiątkowe „złote” medale, dyplomy i nagrody rzeczowe - kamery samochodowe. Opiekun drużyny - mgr inż. Bugajski Włodzimierz otrzymał statuetkę podziękowanie i skromną nagrodę rzeczową. Uczniowie byli bardzo zadowoleni,  mimo prawie całego dnia spędzonego na terenie WORD-u Kielce. Mogli spotkać się w zdrowej rywalizacji z innymi rówieśnikami po okresie pandemicznej izolacji, poznać na własnej skórze co znaczy stres i zasmakować realnych emocji. Jedziemy na Ogólnopolski Finał powalczyć o podium.
W.Bugajski

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego