Marzec 2022 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Marzec 2022

Wydarzenia
01.03.2022 r.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w „Grocie”
1 marca w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego”Grota" w Jędrzejowie odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Swoją obecnością, uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Starosta Jedrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Jedrzejowski Maria Brańska oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Renata Kwas. Dyrektor szkoły pan Paweł Kowalski w swoim wystąpieniu mówił, że dzisiejszy dzień to cześć dla żołnierzy wyklętych, którzy wykazali się ogromną odwagą i pozostali wierni wojskowej przysiędze. Kierując słowa do młodzieży życzył im aby w tych ludziach szukali kodeksu wartości, bo na nim będą mogli budować swoją przyszłość. Następnie dyrektor szkoły pan Bernard Suchmiel odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy napisany na okoliczność Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Słowa do społeczności „Grota” skierował również pan starosta Paweł Faryna. Serdecznie podziękował, że w naszej szkole tak pięknie kultywowana jest tradycja i pamięć o bohaterach. Zgromadzeni wysłuchali montażu słowno - muzycznego o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych. Uczniowie Jakub Skrzypczyk z klasy 3 Ti, Michał Kupis i Paweł Rudnicki z klasy II Tms, Olesiński Rafał z klasy IV Tgg oraz Krzysztof Pietras z klasy 3 tm recytowali patriotyczna poezję a oprawę muzyczną wykonały Ewa Zapart z klasy II TG oraz pani Marta Sornat.
Po akademii dyrektor szkoły zaprosił wszystkich zgromadzonych na wystawę okolicznościową: Żołnierze wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944 – 1963 przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem majora Stefana Gądzio "Kosa". Cześć i Chwała Bohaterom Niezłomnym!!!

Ewa Nemś
 
03.03.2022 r.
II etap Olimpiady Wiedzy o Rodzinie
2 marca 2022r. w naszej szkole odbył się II etap (okręgowy) Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Reprezentowali nas uczniowie klasy 2ti oraz 2tfg. Udział w Olimpiadzie wzięły zespoły 2-osobowe, które przesłały prezentację lub film na wybrany temat. Etap okręgowy odbył się online. W drugiej części zespół odpowiadał na 3 pytania dotyczące problematyki przedstawionej w prezentacji multimedialnej lub filmie. Każdy uczestnik otrzyma dyplom uczestnictwa w II etapie. Życzymy sukcesów!
M.Pańczyk
 
03.03.2022 r.
Spotkanie z Prodziekanem AGH w „Grocie”
Absolwent naszej szkoły - Prodziekan ds.Współpracy i Projektów dr hab. inż. Marcin Kot, profesor Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie spotkał się z młodzieżą „Grota”. Młodzież klas:4 Tgg, 4 Tmi, 3 Tbs, 3 Tm, 4 Tbs,3 Ti, 3 Tm została zapoznana z ofertą edukacyjną uczelni.
AGH jest nowoczesnym uniwersytetem, który aktywnie uczestniczy w budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy oraz w tworzeniu innowacyjnych technologii. Doświadczona kadra, nowoczesne laboratoria, wyjątkowy kampus to jak stwierdził pan Marcin Kot największe atuty uczelni.
Ewa Nemś
 
01-06.03.2022 r.
Pomagamy Ukrainie
W dniach 01-06.03.2022 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja zbiórki potrzebnych rzeczy dla uchodźców. W Centrum Kształcenia Zawodowego został uruchomiony Powiatowy Punkt Zbiórki dla Ukrainy. Nasi uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w różnorodną pomoc – przynoszenie artykułów, praca przy segregowaniu i pakowaniu, czy wolontariat na terenie wielko powierzchniowych sklepów w Jędrzejowie. Dzięki dużemu zaangażowaniu dobrych ludzi udało się zgromadzić wiele artykułów spożywczych, środków czystości, leków, koców, czy ubrań, które następnie zostały spakowane i przewiezione do punktów docelowych. Na szczególna pochwałę zasłużyli uczniowie klas  I K, I Tfż, II ti, III tgż, III tes, III Tfg, III Tm, III Th, IV Tgg, IV Tbs, którzy wykazali się dużą empatią. Wszystkim osobom, które włączyły się w akcję serdecznie dziękujemy.
Sylwia Michno
10-11.03.2022 r.
Współpraca z Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach
Na zaproszenie pani Katarzyny Wydrzyńskiej pełniącej obowiązki kierownika sekcji ds. kolejki wąskotorowej w dniach 10 i 11 marca 2022 r. młodzież klasy 2tms i 1tmi w ramach zajęć doradztwa zawodowego odwiedziła siedzibę kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie. Obecnie realizowane jest tam zadanie pn. „Rewitalizacja oraz funkcjonowanie kolejki wąskotorowej Ponidzie”. Zadanie to wdrażane jest przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach w imieniu Województwa Świętokrzyskiego. Celem zadania jest przywrócenie ruchu turystycznego na trasie Jędrzejów – Pińczów. W czasie wycieczki przyglądaliśmy się pracy na kolejce, uczestniczyliśmy w pokazie narzędzi do naprawy torów. Wielką atrakcją był stary sprzęt kolejowy np. tokarka kołowa, która do dziś służy do przetaczania zespołów kołowych taboru kolejowego. W warsztacie oglądaliśmy wyremontowane już wagony oraz bieżące prace naprawcze przy lokomotywie. Aktualnie zatrudnionych jest tam 13 osób na różnych stanowiskach i co ciekawe - większość z nich  to absolwenci naszej szkoły. Nasi uczniowie będą mogli odbywać tam praktyki zawodowe oraz staż, jak również będą organizowane dla nich zajęcia w ramach wolontariatu. Planowane są też działania i atrakcje edukacyjno – kulturowe.
Ta współpraca będzie w przyszłości rozwijana i kontynuowana.
M.Pańczyk
16.03.2022 r.
"Pomagamy Ukrainie"
Dzisiaj klasa III Ti wraz z opiekunem A.Mądrym przygotowywała  dla uchodźców z Ukrainy pomieszczenia mieszkalne w dawnym budynku internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego przy ul. B.Krzywoustego 4 w Jędrzejowie. Uczniowie pomagali w przenoszeniu wyposażenia pokojów oraz sprzątaniu pomieszczeń w których będą przebywać uciekający przed wojną na Ukrainie. W ten sposób młodzież naszej szkoły dołożyła kolejną symboliczną cegiełkę do akcji "Solidarni z Ukrainą". 
Zbigniew Marcinkowski
17.03.2022 r.
Dzień Świętego Patryka w "Grocie"
Jak co roku w naszej szkole Szkolny Klub Europejski obchodził dzień świętego Patryka-patrona Irlandii. W tym roku program obchodów obejmował prelekcję filmu " Patryk-misjonarz Irlandii" oraz konkurs wiedzy. Wyróżnienia otrzymali: z klasy 2k1 Małgorzata Matejkiewicz, z klasy 2też Mikołaj Boryka i Bartosz Cichoń, z klasy 1c Bartosz Grad, z klasy 1k Wiktoria Chudebska. Uczniowie otrzymali gadżety ufundowane przez wydawnictwo Express Publishing. Wszystkim uczniom biorącym udział w obchodach dnia świętego Patryka dziękujemy, a wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.
Ewelina Żychlińska
17.03.2022 r.
Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym.
W czwartek 17 marca w Szkole Podstawowej numer 4 w Jędrzejowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym. Wśród zawodników w kategorii dziewcząt i chłopców bezkonkurencyjni okazali się uczniowie naszej szkoły zwyciężając w swoich kategoriach. Zwycięskie teamy reprezentowali:
Drużyna dziewczyn: Patrycja Mularczyk z klasy III Tfg, Karolina Szczepańska I fż i Katarzyna Kisiel III Tfg
Drużyna chłopaków: Kamil Grad, Michał Pełka oraz Jakub Zimoch wszyscy z klasy III Tm
Obie drużyny spisały się na medal i to na złoty medal.
Opiekunem obu drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego - Aleksander Mazurkiewicz
17.03.2022 r.
Matematyczna Liga Mistrzów
16 marca 2022r. odbył się II powiatowy etap meczów matematycznych w ramach projektu Matematyczna Liga Mistrzów. Organizatorem konkursu są: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Szkolnym koordynatorem konkursu jest pani Iwona Dudek. Celem konkursu jest rozwijanie i pogłębianie zainteresowań matematyką oraz zdolności twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu. Rozgrywki powiatowe zostały przeprowadzone w formie online. Opiekunem uczniów był pan Adrian Mądry, który również przygotował sprzęt i pracownię do przeprowadzenia konkursu w formie zdalnej.
Wzięło w nim udział 19 drużyn z województwa świętokrzyskiego wyłonionych po I szkolnym etapie konkursu, który odbył się 6 grudnia 2021r. Każda drużyna składała się z sześciu uczniów – po dwóch uczniów z klasy I, II i III.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Ptak Kacper (1tmi),
Wilk Mateusz (1tmi),
Kupis Michał (2tms),
Stańczyk Oliwia (2tfg),
Krzysztofik Dawid (3tg),
Mierzwiński Mateusz (3tfg).
Uczniowie reprezentujący naszą szkołę zajęli 2 miejsce i tym samym przeszli do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Iwona Dudek
18.03.2022 r.
Olimpiada techniki samochodowej
W piątek 18 marca o godz 11:00 odbyły się półfinały Olimpiady techniki samochodowej. Wśród 268 uczniów wyłowionych w eliminacjach szkolnych naszą Szkołę reprezentowali: Marceli Mróz kl 3C, Kacper Wąder kl 3c, Dawid Popanda kl 2k1, Jakub Kowalski kl 2tms, Hubert Grzegorczyk kl 2tms, Bartłomiej Śliwiński kl 1 tgs.
Najlepiej wypadł Bartłomiej który uzyskał 65% punktów, które gwarantowały udział w ścisłym finale olimpiady i zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego. Pytania dotyczyły zagadnień z podstaw konstrukcji maszyn, bezpieczeństwa i higieny pracy, budowy obsługi i naprawy pojazdów samochodowych, diagnostyki zespołów i eksploatacji pojazdów. Opiekunami uczniów byli Wojtachnio Tomasz i Bugajski Włodzimierz.
W.Bugajski
21.03.2022 r.
Międzynarodowy Dzień Poezji 
21 marca to Międzynarodowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, a jego głównym celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że „ten dzień ma dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne, międzynarodowe ruchy poetyckie”. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu, ale nasza szkoła też przyłączyła się do obchodów tego święta.
Z tego względu, iż rok 2022 został ustanowiony przez Sejm rokiem romantyzmu uczniowie klasy 2też, 2ti i 2tfg zaprezentowali najpiękniejsze wiersze romantyczne polskich wieszczów: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.
Beata Ragan
23.03.2022 r.
20 lat krwiodawstwa w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego” Grota” w Jędrzejowie
23 marca 2022 r w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 miała miejsce uroczysta akademia poświęcona jubileuszowi krwiodawstwa. W uroczystości wzięli udział Iwona Nowak- starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, Paweł Faryna- starosta Jędrzejowski, Maria Barańska- wicestarosta Jędrzejowski, Marek Mentel- przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego, Mariusz Pasek- zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach oraz Iwona Surowiec- zastępca kierownika Ośrodka Dawców Szpiku i Renata Klepko- specjalista ds. Marketingu i Promocji Krwiodawstwa RCKiK w Kielcach. Opiekun Szkolnego Klubu HDK nr 123 przy ZS nr 2 przedstawił historię ponad 20 lat oddawania krwi przez uczniów Szkoły. Wszystko zaczęło się 23 maja 2001 w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Nastepne akcje miały miejsce w budynkach Starostwa Powiatowego przy ulicach Armii Krajowej i 11 listopada. W budynku szkoły w salach 32, 36, czytelni biblioteki a ostatnio w budynku CKZ- warsztatach szkolnych. Szkoła od 17 lat bierze udział w Turnieju Szkół Średnich pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie” i 15 razy zajmowała miejsce w pierwszej trójce najofiarniejszych Szkół województwa świetokrzyskiego. W 2002 roku założono w Szkole Klub Honorowych Dawców Krwi wpisany pod numerem 123. W 2008 roku Szkoła zajęła 1 miejsce w Polsce za oddanie 419 litrów krwi oddanej w ramach Turnieju. W najwiekszej akcji krwiodawstwa 30 marca 2007 roku 79 osób oddało 35,550 litrów krwi.  W 75 akcjach krwiodawstwa w 3106 donacjach pobrano 1397,7 litrów krwi a uwzględniając cały klub HDK prawie 1500 litrów krwi. Obecnie Klubem HDK opiekują się Monika Bugajska, Włodzimierz Bugajski i Łukasz Komorowicz. Po występach artystycznych Włodzimierz Bugajski złożył podziękowania dyrekcji szkoły, Starostwu powiatowemu, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach oraz młodzieży. Zaproszeni goscie w kilku gorących zdaniach wyrazili uznanie i złożyli gratulacje dla jednego z najprężniej działających klubów HDK. Starostwo powiatowe na ręce opiekunów i dyrekcji złożyło okoliczny graweran. Przedstawiciele RCKiK po słowach podziękowania i gratulacji przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące rejestracji w Ośrodku Dawców Szpiku i szukania swojego bliźniaka genetycznego. Tylko rejestracja w bazie dawców w wieku 18-50 lat i zgodność genowa są jedyną szansą na życie osób chorych na białaczkę, a corocznie zapada na nią 30 tys osób.
Następna akcja Krwiodawstwa w Szkole będzie miała miejsce 22 kwietnia(piątek) w godzinach 8,30-12,30.
Włodzimierz Bugajski
23.03.2022 r.
Wycieczka do VANSTAR SERVICE
Dziś  uczniowie z klasy II tmi wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do firmy Vanstar Service. Na miejscu przywitał nas pan Jakub Wieliński- kierownik oddziału. Podczas zwiedzania omawiane były funkcje oraz działanie profesjonalnego sprzętu. Naszych uczniów najbardziej zainteresowały następujące prace:
- laserowe cięcie 2D blach
- laserowe cięcie 3D rur i profili
- gięcie blach i rur.
- spawanie
Na zakończenie zwiedziliśmy nową, właśnie uruchamianą „od zera” lakiernię proszkową, która przyciąga nowoczesnym sprzętem i technologią. Na miejscu poznaliśmy również absolwentów naszej szkoły, którzy  tam pracują.
M.Pańczyk
28.03.2022 r.
Spotkanie dotyczące historii regionu Jędrzejowa i okolic
Dnia 28 marca odbyło się spotkanie z Panem Markiem Godlewskim, pracownikiem Miasta i Gminy Jędrzejów, który dużą uwagę poświęca historii regionu i miasta Jędrzejowa. Swoją wiedzą, jak również ciekawostkami podzielił się z uczniami klas 2 Ti oraz 3 TM technikum.
Agnieszka Bieganik
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego