Rodzice - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Rodzic –pierwszy doradca zawodowy swojego dziecka
Rodzina stanowi dla dziecka najważniejszy punkt odniesienia w rozumieniu świata, także tego związanego z pracą zawodową, wykonywaniem zawodu czy uczeniem się. To właśnie rodzice w sposób świadomy lub nie przekazują swoim dzieciom pryzmat swojej wiedzy i doświadczeń. Uczeń, to co otrzymał od rodziców traktuje jako coś naturalnego, oczywistego, prawdziwego. Rodzice mają bardzo duży wpływ na rozwijanie preferencji zawodowych swojego dziecka. Środowisko rodzinne silnie oddziałuje na to, co uczeń myśli o swojej przyszłości.

Oto kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób wspierać dziecko w procesie przygotowania go do podjęcia decyzji edukacyjnych i zawodowych;
• Obserwuj, jakie zajęcia szkolne i pozaszkolne lubi dziecko, co je pasjonuje, ciekawi.
• Rozmawiaj
• Bądź towarzyszem dziecka w codziennych obowiązkach.
• Słuchaj i rozmawiaj z dzieckiem, dowiedz się, jakie ma pomysły na przyszłość
• Motywuj do samodzielnego podejmowania decyzji
• Zachęcaj dziecko do uczestnictwa w warsztatach i innych formach przygotowania zawodowego organizowanych przez szkołę; targach edukacyjnych spotkaniach z absolwentami
• Korzystaj z pomocy specjalisty-doradcy zawodowego. Uzyskasz wiele cennych informacji na temat potencjału i preferencji zawodowych swojego dziecka

Jeżeli pragniecie Państwo zgłębić wiedzę z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego zapraszam do odwiedzenia stron internetowych: http://doradztwo.ore.edu.pl/ lub www.psz.praca.gov.pl.
Literatura polecana:
• Minta J., Od aktora do autora. Wspieranie młodzieży w konstruowaniu własnej kariery,
• Rosalska M., Warsztat diagnostyczny doradcy zawodowego. Przewodnik dla nauczycieli i doradcy,
• Tarkowska-Dunajew Ł., Stasiak H., Współpraca doradcy zawodowego z rodzicami. Teoria i praktyka, Warszawa 2009.
• Ziemska M., Postawy rodzicielskie, Warszawa 1973.
• Ziemska M., Rodzina i dziecko, Warszawa 1980.