Październik 2022 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Październik 2022

Wydarzenia
01.10.2022 r.
Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023
Szkolny Klub Europejski z Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, miał zaszczyt uczestniczyć w sobotnie popołudnie w jędrzejowskim Centrum Kultury. Była to uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu akademickiego "Gaudeamus Igitur". Uczniowie z klasy 3też: Karol Tomaszewski, Kamil Strączek, Wiktor Góra, Bartosz Cichoń, Mikołaj Boryka oraz uczniowie z klasy 4tes: Bartosz Wieliński, Paweł Widurski, Mateusz Belicki z opiekunem Klubu Europejskiego Eweliną Żychlińską reprezentowali szkołę na inauguracji roku akademickiego. Po oficjalnym otwarciu, Jędrzejowski Chór Miejski zaprezentował kilka znanych utworów. W tym roku wykład inauguracyjny wygłosiła Joanna Warecha,dziennikarka, reżyserka, publicystka, działaczka społeczna. Od 20 lat, dziennikarka walczy o przywrócenie godności mieszkańcom i pracownikom byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych. Na zakończenie spotkania goście oglądali występy taneczne zespołu "Parada".
Ewelina Żychlińska
03.10.2022 r.
Konferencja „Świętokrzyskie – tu się uczę, tu pracuję”
Uczniowie klasy 3ti ZS nr 2 w Jędrzejowie wraz z doradcą zawodowym Magdaleną Pańczyk uczestniczyli w konferencji „Świętokrzyskie – tu się uczę, tu pracuję” zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy we Włoszczowie. Młodzi ludzie podczas spotkania otrzymali istotne informacje, pomocne w zaplanowaniu dalszej ścieżki nauki i kariery, z wykorzystaniem potencjału oferowanego przez region świętokrzyski. Eksperci zaprezentowali m.in. szanse, jakie oferuje program „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027” oraz ofertę edukacyjną Politechniki Świętokrzyskiej – największej, publicznej uczelni technicznej w regionie, kształcącej kadry na potrzeby gospodarki opartej na wiedzy.
W dyskusji młodzież miała okazję wyrażenia własnych poglądów i oczekiwań.
M.Pańczyk

05.10.2022 r.
Sportowa jesień w powiecie jędrzejowskim. 
Cztery szkoły ponadpodstawowe spotkały się w środowy poranek na boisku Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota", aby spróbować swoich sił w piłce nożnej. Oficjalnego otwarcia rozgrywek dokonali:starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna, dyrektor szkoły ZS nr 2 w Jędrzejowie Paweł Kowalski oraz wicedyrektor ZS nr 2 Janusz Adamczyk. Mecze piłkarskie rozegrały szkoły: ZS nr 1 im. S. Konarskiego w Jędrzejowie, LO im. M. Reja w Jędrzejowie, Awans Jędrzejów oraz gospodarze spotkania ZS nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Turniej rozgrywał się w systemie "każdy z każdym". Po podliczeniu punktów najlepszą drużyną spotkania okazała się drużyna z ZS nr 1 w Jędrzejowie, drugie miejsce przypadło drużynie z LO, na trzecim miejscu uplasowała się drużyna gospodarzy a na czwartym drużyna ze szkoły Awans. Spotkanie sędziowali nauczyciele zespołu wychowania fizycznego. Nagrody za udział w rozgrywkach sportowych zostaną wręczone drużynom w starostwie powiatowym, na uroczystym podsumowaniu sportowej jesieni.
E.Żychlińska
07.10.2022 r.
W dniu 5 i 7 października odbyły się wycieczki kulturowo-historyczne do Klasztoru Ojców Cystersów. Klasy 1tsp oraz 1tfg poznały historię tego miejsca oraz przyjrzały się jego zabytkom.
Agnieszka Łęczek-Bieganik
7.10.2022
Wojskowa Giełda Pracy
Cztery klasy z Zespołu Szkół nr 2 im.Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie 4tgf, 3tms, 1k1 oraz 4Ti uczestniczyli w wojskowej giełdzie pracy. Gospodarzem pikniku była stacja Jędrzejów wąskotorowy świętokrzyska kolejka wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie. Uczniowie mieli okazję do wysłuchania prelekcji dotyczącej zatrudnienia w wojsku, obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego oraz przyjrzeć się pokazowi pierwszej pomocy przedmedycznej. Na uczniach naszej szkoły największe wrażenie zrobił pokaz strażacki podczas którego przecinano wrak z użyciem specjalistycznego sprzętu oraz pokaz musztry wojskowej. Na rozgrzanie kuchnia polowa serwowała gościom grochówkę wojskową oraz grillowane kiełbaski.
E.Żychlińska
07.10.2021 r.
Rajd "Grocika"
"Rajd Grocika" praktycznie na stałe już zagościł w kalendarzu imprez szkolnych ZS nr 2 w Jędrzejowie. Organizatorem jest Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami Martą Chabuz i Klaudią Banach Głównym celem rajdu jest integracja uczniów klas pierwszych, którzy mogą się podczas niego lepiej poznać, zawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, spędzić czas trochę inaczej niż zwykle. Trasa rajdu (ok. 11km) wiedzie z kieleckiej Karczówki do Jaskini Raj. Młodzież wraz z opiekunami maszeruje szlakiem turystycznym ciągnącym się przez  tereny leśne Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Następnie uczestnicy autobusami udają się pod Zamek w Chęcinach, gdzie organizowana jest szkolna biesiada przy ognisku oraz konkurencje sportowe. W tym roku w "Rajdzie Grocika" uczestniczyło łącznie 216 osób. Ponieważ pogoda i humory dopisały imprezę należy zaliczyć do udanych. Następny rajd dopiero za rok. 
Z.Marcinkowski
7.10.2022 
"Grot" na strzelnicy
Uczniowie na strzelnicy Rozpoczęła się jesienna runda Ligii Strzeleckiej LOK w Jędrzejowie. Z naszej szkoły w zmaganiach z bronią pneumatyczną zwaną potocznie wiatrówką bierze udział aż 9 dziewczyn i 14 chłopców. Uczniowie pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego Wojciecha Domagały i Michała Olesińskiego będą co dwa tygodnie zdobywać punkty. Na rundę składa się punktacja z pięciu spotkań. Po ich zakończeniu nastąpi podsumowanie rundy jesiennej i wręczenie nagród.
Ewelina Żychlińska
12.10.2022
Wycieczka przedmiotowa geodetów z "Grota".
50 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Opatowa. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie muzeum geodezji i kartografii w Opatowie. Na muzealną kolekcję składają się historyczne instrumenty i urządzenia geodezyjne, opracowania, mapy, książki i dokumenty. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zarówno duże urządzenia do obróbki zdjęć, jak i niewielkie instrumenty miernicze i kreślarskie. Po Opatowie przyszedł czas na zwiedzanie miasta położonego na siedmiu wzgórzach, Sandomierza. Blisko dwu godzinny spacer po królewskim mieście pozwolił odkryć jego największe perełki. Na zakończenie wycieczki przedmiotowej uczniowie mieli czas na wspaniałą zabawę sportowo-integracyjną w paintball.
E.Żychlińska
13.10.2022
Turniej piłki nożnej.
Nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie nie boją się "pechowej trzynastki" i właśnie na ten dzień przygotowali turniej piłki nożnej dla klas drugich, trzecich i czwartych. Mecze rozegrano w systemie "każdy z każdym", w swoich oddziałach. Wśród klas czwartych na podium uplasowała się drużyna z klasy 4Tm, drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 4Tbs a trzecie klasa 4Tfg. Najlepsi z klas trzecich okazali się uczniowie 3c, zaraz za nimi klasa 3ti, miejsce trzecie zajęła klasa 3Tże i miejsce czwarte klasa 3Tfg. Wśród drużyn z klas drugich najwięcej punktów zdobyła drużyna z klasy 2 Tse, za nimi była drużyna z 2 Tgs, trzecie miejsce zajęła dużyna z klasy 2Tim, a czwarte miejsce przypadło drużynie z 2c.
Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy!
E.Żychlińska
14.10.2022
Uroczyste obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie. 
Ten dzień to święto całej społeczności szkolnej, dlatego właśnie w tym dniu zorganizowano uroczyste obchody. Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Dyrektor szkoły Paweł Kowalski odczytał list Ministra Edukacji i Nauki:
"Dziękuję Państwu za wszelkie podejmowane działania. W Dniu Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty życzę niesłabnącej pasji, inspiracji do pracy z uczniami, wielu osiągnięć a także wszelkiej pomyślności"- napisał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Dyrektor szkoły w imieniu swoim i całej dyrekcji złożył życzenia społeczności szkolnej, dziękując jednocześnie za poświęcenie i pracę każdego dnia. Do rąk wyróżniających się nauczycieli trafiły nagrody dyrektora (Magdalena Pańczyk, Zygfryda Karkocha, Małgorzata Sosnowska, Zbigniew Górecki, Artur Oleksiak, Dariusz Łaskawski, Jacek Garus, Robert Król, Hieronim Muchowski, Eugeniusz Cichoń, Ewelina Żychlińska). Nagrody Starosty Jędrzejowskiego (Ewa Bogusz, Monika Bugajska, Marta Sornat, Michal Olesiński i Janusz Adamczyk), Nagroda Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty (Bernard Suchmiel) oraz odznaczenia resortowe i państwowe zostaną wręczone na powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej w dniu 18.10.2022 r.
Po cześci oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Uczniowie przygotowali dla swoich nauczycieli wesołe scenki z życia szkoły oraz piosenki. Jednak prawdziwą niespodzianką jaką nauczyciele przygotowali uczniom, był występ chóru nauczycielskiego "Grocik". Chór zadebiutował utworem Zbigniewa Wodeckiego "Zacznij od Bacha".
E.Żychlińska/Z.Marcinkowski
17.10.2022
Międzynarodowa akcja KROKUS. 
Już po raz szósty uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie, zrzeszeni w Szkolnym Klubie Europejskim wzięli udział w akcji KROKUS organizowanej przez Irlandzkie Towarzystwo Wiedzy o Holokauście. Kwiaty krokusa zwiastują wiosnę. Mają wyjątkową symbolikę. Ich żóte kwiaty przypominają gwiazdę Dawida czyli symbol który nosili żydzi w czasie II Wojny Światowej. W czasie tej wojny zginęło ponad półtora miliona żydowskich dzieci oraz wielu innych narodowości. Cebulki krokusów sadzimy jesienią, a z wiosną kiedy kwiaty zakwitną będą nadzieją,że już nigdy dzieci nie będą ginąć w wyniku działań militarnych. Celem projektu jest upamiętnienie pamięci o dzieciach Holokaustu oraz rozpowszechnianie tolerancji i szacunku dla wszystkich narodów, bez względu na pochodzenie czy wyznawaną wiarę. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów,że tak pięknie dają świadectwo swojej tolerancji.
Ewelina Żychlińska
18.10.2022 
Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej w "Grocie"
We wtorek 18 października w naszej szkole odbyły się powiatowe  uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej w trakcie których wręczone zostały nauczycielom i pracownikom oświaty nagrody, odznaczenia, a także akty mianowania. Swe słowa podziękowania za trud wkładany w codzienną pracę na rzecz oświaty skierowali do nauczycieli: Paweł Faryna (Starosta Jędrzejowski), Zbigniew Koniusz (Wojewoda Świętokrzyski),  Zbigniew Mądzik (Świętokrzyski Kurator Oświaty). List od Marka Bogusławskiego (Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego) odczytała Kinga Bierońska. Głos zabrali także przedstawiciele Związków Zawodowych: Lidia Osińska oraz Elżbieta Bartosz. Po wystąpieniach zaproszonych gości 47 nauczycieli uczących w szkołach na terenie powiatu jędrzejowskiego uhonorowanych zostało między innymi: Złotym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju oświaty, Medalem Złotym oraz Srebrnym za Długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wręczone zostały Nagrody Ministra Edukacji i Nauki, Nagrody Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Nagrody Starosty Jędrzejowskiego, akty potwierdzające uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Podsumowaniem uroczystości był przygotowany przez naszych uczniów program artystyczny oraz występ chóru nauczycielskiego „Grocik”.
Wśród wyróżnionych nauczycieli znaleźli się nauczuciele naszej szkoły:
  • Artur Cieślik – Medal Złoty za Długoletnią Służbę,
  • Zbigniew Marcinkowski - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę,
  • Michał Cichoń - Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
  • Bernard Suchmiel - Nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty,
  • Janusz Adamczyk - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego,
  • Ewa Bogusz - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego,
  • Monika Bugajska - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego,
  • Marta Sornat -  Nagroda Starosty Jędrzejowskiego,
  • Michał Olesiński - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego.

fotorelacja > < wideo >
19.10.2022
O karierze w "Grocie"
Doradcy zawodowi: Małgorzata Simlat i Monika Tasak z Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie odwiedziły uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Warsztaty przypadają w dniach od 17-23 października. W tym roku tydzień kariery realizowany jest pod hasłem "Złap za stery swojej kariery". Tematem dzisiejszych warsztatów była " Praca na etat czy własny biznes? Zbadaj swoje predyspozycje przedsiębiorcze." W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: 4Tgf, 4tes, 4Th, 4Tbs, 4Ti. Organizatorem spotkania była doradca zawodowy w ZS nr 2, Magdalena Pańczyk.
19.10.2022
O służbie wojskowej...
Przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdrój odwiedził dziś uczniów klas czwartych: 4Ti, 4Tm, 4Tbs i 3ti. Porucznik Krzysztof Marzec z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busko -Zdrój opowiadał uczniom min.o Wojskach Obrony Terytorialnej, zawodowej służbie wojskowej, szkolnictwie wojskowym. Porucznik Marzec mówił o swojej jednostce, która skupiona jest na pozyskiwaniu kandydatów do różnych form służby wojskowej np.dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy terytorialnych.

19.10.2022
Liga Strzelecka
W ramach jesiennej Ligii Strzeleckiej LOK, 23uczniów z ZS nr 2 w Jędrzejowie szlifowało swoje umiejętności strzeleckie. To już drugie spotkanie jesiennej rundy w tym roku szkolnym. Uczniowie "Grota" pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego Wojciecha Domagały i Michała Olesińskiego doskonalą swoje umiejętności w strzelaniu z broni pneumatycznej.
19.10.2022
Wizyta gościa z firmy Vanstar.
W ramach doradztwa zawodowego Magdalena Pańczyk z ZS nr 2 w Jędrzejowie zaprosiła do szkoły Paulinę Połowniak z firmy Vanstar z Książę Skroniowa. Uczniowie klas 4tes, 3tms, 1ti z zaciekawieniem wysłuchali o tym czym zajmuje się lokalna firma, jak się rozwijała na przestrzeni lat i jakich pracowników poszukuje. Firma której właścicielem jest absolwent naszej szkoły Paweł Szostak, może dziś pochwalić się blisko 30letnim doświadczeniem. W 1993 roku zaczynali od wytwarzania elementów ukladu wydechowego przeznaczone do samochodów ciężarowych produkcji polskiej. Przez lata oferta firmy bardzo się poszerzyła i wytwarzane produkty dziś wysyłane są po całej Europie. Jak mówiła przedstawicielka firmy Vanstar, właściciel zatrudnia blisko 900 pracowników w podlegających mu biznesach. Jest to niewątpliwie największy pracodoawca w regionie. Także nasi uczniowie często odbywają praktyki zawodowe w tym zakładzie, doskonaląc swoje umiejętności. Na zakończenie uczniowie pytali o możliwości zatrudnienia w firmie, o warunki pracy, o wysokość pensji. Dla najbardziej aktywnych uczniów przewidziano miłe gadżety.
19.10.2022
Olimpiada Umiejętności Hotelarskich w „Grocie”
We wtorek 25 października 2022r. w Zespole Szkół Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbył się etap szkolny Olimpiady Umiejętności Hotelarskich pod hasłem: „Kompetencje społeczne kluczem do przyszłości w hotelarstwie". Olimpiada odbywa się z inicjatywy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zgodnie z Regulaminem Olimpiady, Komitet Główny ustalił termin zawodów szkolnych (I stopnia) na dzień 25 października 2022 r. o godz. 12.00. Na przeprowadzenie zawodów I stopnia przeznacza się 90 minut. We wszystkich zgłoszonych do Olimpiady szkołach zawody powinny odbyć się w jednakowym terminie. Zadania teoretyczne i praktyczne zostały przygotowane przez Komitet Główny. Zawody polegały na wskazaniu poprawnych odpowiedzi na 20 pytań testowych i rozwiązaniu 3 zadań praktycznych.
W naszej szkole do zawodów I stopnia przystąpiło 20 uczennic, kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa. Nad przebiegiem etapu szkolnego czuwała Komisja Szkolna w składzie: mgr Paweł Kowalski – Dyrektor Szkoły oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych: mgr Monika Bugajska i mgr Edyta Juszczyk – Grad.
Do zawodów II stopnia przechodzi dwóch najlepszych uczniów z danej szkoły. W przypadku uzyskania tej samej liczby punktów przez większą liczbę uczniów,
kwalifikacje otrzymują uczniowie z najwyższą średnią ocen z przedmiotów zawodowych z poprzedniego roku szkolnego. Wszystkim biorącym udział w Olimpiadzie życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na wyniki.
M.Bugajska
27.10.2022
Pamiętamy 
Jak co roku w okresie święta zmarłych, uczniowie ZS nr 2 im. S.Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie z opiekunami, odwiedzili groby nauczycieli i pracowników szkoły w całym powiecie jędrzejowskim. 
50 zniczy zapłonęło na grobach ku pamięci tych, których już z nami nie ma, lecz pozostaną na zawsze w naszej pamięci.
E.Żychlińska
28.10.2022
Wizyta uczniów ze szkoły podstawowej. 
Klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie z wychowawczynią Ireną Bartkowską odwiedziła dziś mury naszej szkoły. Młodych gości przywitał serdecznie wicedyrektor szkoły Michał Cichoń. Pierwsze kroki szacowni goście skierowali do pracowni gastronomicznej, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Opiekunowie pracowni gastronomicznej przygotowali krótką pogadankę o zdrowym odżywianiu, przeanalizowali wspólnie piramidę żywieniową oraz rozwiązywali quizy co jest zdrowym żywieniem a co nie. Jednak najciekawsze były dla trzecioklasistów warsztaty pieczenia pizzy. Uczniowie przy pomocy starszych koleżanek z klasy II technikum gastronomicznego sami przygotowali, pyszną, chrupiącą pizzę . Dzieci najbardziej cieszyły się z tego, że sami mogli decydować jakich składników użyją do skomponowania swojej autorskiej pizzy. Po smacznym posiłku, uczniowie klasy 3a przeszli do pracowni fryzjerskiej gdzie czekały na nich uczennice gotowe wyczarować wspaniałe fryzury i tym samym spełnić najbardziej szalone marzenia. Bardzo cieszymy się z tej wizyty i mamy nadzieję,że dzisiejsi goście kiedyś do nas wrócą a w przyszłości może to własnie tu będą kontynuować swoją edukację.
E.Żychlińska
31.10.2022
Liga Tenisa Stołowego
Sześcioro uczniów z Zespołu Szkół nr 2 reprezentowało szkołę podczas pierwszego spotkania XXI Ligi Tenisa Stołowego, które miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 4 w Jędrzejowie. Do rozgrywek stanęły dwie drużyny. Żeńska w składzie: Patrycja Mularczyk, Karolina Szczepańska, Aleksandra Gocel oraz drużyna męska w składzie: Michał Pełka, Kamil Grad, Mateusz Olesiński. W wyniku zaciętej walki, po podliczeniu punktów, podczas pierwszego spotkania z sześciu okazało się, że w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła uczennica z "Grota" Karolina Szczepańska. Na trzecim miejscu podium stanęła jej szkolna koleżanka Patrycja Mularczyk. Wśród panów z "Grota", najwięcej punktów zdobył Kamil Grad zdobywając trzecie miejsce, a Michał Pełka  - piąte miejsce. Organizatorem spotkania jest Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Ponieważ w wyniku pandemii w latach poprzednich liga nie mogła się odbyć, dopiero na tym spotkaniu wręczono drużynie z "Grota" puchar burmistrza miasta Jędrzejowa za zajęcie I miejsca w XX edycji Ligi Tenisa Stołowego w kategorii szkół średnich za 2020 rok. Opiekunem drużyny ZS nr 2 w Jędrzejowie jest nauczyciel wychowania fizycznego, Aleksander Mazurkiewicz. 
E.Żychlińska
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego